Karpuzun Faydaları Nelerdir İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

Haziran 4, 2018 Meyveler

 

Karpuz özellikle bahar ortası ve kış başlangıcına kadar  tüketilen bir meyvedir. Lezzetli olması ve besleyici özellikleriyle birçok kişi severek yemektedir.

İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

Karpuzla ilgili ayrıntılı bilgilere bakmadan önce iyi karpuz nasıl seçilir sorusuna  bakmak gerekir.  Çünkü her karpuzun tadı aynı değildir ve günümüzde hızlı büyümesi için ticari amaçlarla bir çok takviye yapılması gibi bir durum söz konusu olduğu için iyi seçim yapabilmek önemli bir konudur.  İçi beyaz çıkmaması, tadının yerinde olması ve şekerlenmemesi gibi konulara önem veriilmektedir. İyi bir karpuzu bulmak için bu nedenle birçok kritere bakmak gerekir. Genel olarak sıralma gerekirse:

 • Karpuzun etrafı temiz olmalıdır, yani doğrudan üretip kullanmıyorsanız aracı yerde temizlenmesi önem kazanır. Bu detay ağırlıkla ekonomik fark yaratılmaması için de önemlidir. ağırlıkla beraber satıldığı için üstünde ek yük yapacak bir tabaka olmamalıdır.
 • Karpuzu kesmeden iyi seçmek için genel bir yanılgı yamuk karpuzun iyi olduğu düşüncesidir. Ancak durum bundan farklıdır. İyi karpuzun şeklinin simetrik olması gerekir. Yani ortadan ikiye bölündüğü zaman bir kısmının diğer kısma göre daha küçük kalmaması gerekir. Ayrıca şekil olarak da bir bölümün yamuk olmaması gerekir.  Bunun da nedeni, karpuzun bir bölümünün susuz kalması anlamına gelmesidir. Gelişmeyen bölümde şekil bozuklukları olabilir. Bu durum geçmişte yaygın görüş olan karpuz yamuksa iyidir şeklinde bir düşünceyi de çürütmektedir. Ayrıca ek bir bilgi olarak sap kısmının kuru ya da yaş olmasının da anlamı yoktur. Ayrıca bazılarının düşündüğü gibi yeşil kısmı kazınınca bol çıkan karpuzlar da iyidir düşüncesi  başınıza iş gelmesine bile neden olabilir. Yanılgı olarak bir diğer durum da karpuzdan ses  çıkmasının da kesin bilgi vermemesidir.  Karpuzun sağına soluna vurup da ahenkli ses gelmesini beklemek de yanılgı olabilir.
 • Karpuz seçerken önemli ikinci kural, ağırlık tartımıdır. Yani karpuzun büyüklüğü ve ağırlığı aynı olmalıdır. Büyük ama görüntüsüne göre az ağır olan karpuzları almayınız. Büyük karpuz hafifse bunun  içinin kabak olması çok muhtemeldir.  Küçük bir karpuzun ağır olmasının kötü çıkma olasılığı ise yoktur denebilir. Büyük karpuzlar için geçerli bir durum söz konusudur.
 • Karpuzun göbek kısmına kesinlikle bakılmalıdır. Alt bölümündeki göbek olgun olup olmadığını anlamak için önemli bir belirti olaibilir. Soluk renkli krem tonlarda bu bölüm, göbek kısmıdır ve beyaz ya da açık renkte olanlardan uzak durmak gerekir. Bu işaret yoksa erken hasat edilme ihtimali vardır. bu bilgi ile kendiniz seçim yaparak güvenli şekilde karpuz alabilirsiniz. Ayrıca  kesmeye de gerek kalmadan sonuç almak mümkündür.

Karpuzun Faydaları

Karpuzun faydaları konusuna gelince yaz aylarında en sevilen meyvelerden biri de olması nedeniyle çok sayıda yararı olduğu görülebilir. en başta karpuzun  serinlik vermesi be harareti gidermesi nedeniyle  sevildiğini belirtmek gerekir.   Genel olarak faydalarını sıralamak gerekirse:

 • Karpuz iyi bir bağışıklık güçlendirici meyvedir. Bu da kolay hasta olan kişiler için etkili bir direnme yöntemidir. Vitamin ve mineraller yönünden epey zengin olan karpuz, özellikle C vitamini sayesinde bağışıklığa katkı sağlar. Hücre sağlığının korunması demek vücudun kötü hücrelere karşı daha fazla direnç geliştirmesi demektir.
 • %92 oranında su barındırması nedeniyle cildi nemlendiren bir özelilği vardır. Yani cilt yapınız doğal olarak kendiliğinden nem dengesine kavuşursa birçok sorunu da otomatik olarak engelleyecektir.
 • A vitamini açısından önemli bir kaynaktır. Bu nedenle gözlerdeki görme sorunlarının engellenmesi açısından önemli bir besindir. Gözlerin dinlenmesine ve beslenmesine katkı sağlar.
 • Kemik sağlığının korunmasını sağlar. Ayrıca kalp damar sağlığı için de son derece faydalıdır. ‘Likopen’ maddesi çok miktarda karpuz içerisinde yer aldığı için  hem kemik hem de damar hastalıklarında iyileşmeye katkıda bulunur. Bu madde ayrıca kan basıncının da düzenlenmesi açısından kritik bir konudur. Kalsiyum ve potasyum ihtiyacını karşılayan karpuz, düzenli tüketildiği zaman kemiklerinizin güçlenmesini sağlar. Erken iskelet yamulmasını engeller.
 • Karpuz, vücuttaki zararlı işlevde bulunan va hücrelere zarar veren serbest radikallerin önüne geçer. Antienflamatuar ve antioksidan desteği sağlaması nedeniyle bünyedeki zararlı maddelerle daha iyi mücadele edilmesini sağlar.
 • Yağlardan kurtulmak isteyen kişiler için karpuz tüketimi aşırıya kaçmadan yapıldığında daha kolay kilo verecektir. Bunun da nedeni yağ hücrelerinin birikimini engelleyen sitrülin maddesidir. Amino asirt olan bu madde bünyedeki fazla yağın yanmasına yardım eder.  Ayrıca böbreklerinizin gereksiz çok çalışmasının engellenmesi ile de alakalıdır. Ancak tüketiminin çok da olmaması gerekir. Bunun nedeni karbonhidrat barındırmasıdır.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. tüketimi ruhsal açıdan rahatlatıcı etki yapar.
 • Böbreklerin iyileşmesine katkı sağlar. Karpuz, doğal bir idrar söktürücüdür ve idrarın akışını da hızlandırır. Bu sırada da böbreklerin zorlanmasını engeller. Yani bir anlamda işini kolaylaştırır.
 • Karaciğerin sağlıklı ve yorulmadan çalışmasında katkısı vardır.
 • Kas ve sinir sistemini destekleyen etkisi vardır. Bunu da potasyum açısından sağlar. Sinirlerle alakalı uyarmaları iyi anlamda etkiler ve daha güçlü şekilde kas yapısı olmasını sağlar.
 • Göz sağlığına iyi gelir. Retina pigmentleri üretimi konusunda fayda sağlar. Ayrıca ilerleyen yaşa bağlı makula dejenerasyonunu da engeller. Bu da karpuzun faydaları nelerdir sorusunun bir cevabıdır.
 • Astım hastaları için karpuz önemli bir iyileştiricidir. Karpuzu düzenli olarak tüketen kişilerde bu hastalığa yakalanma riski daha azdır. Ayrıca hastalığı olan kişiler de daa az atak geçirebilir.
 • Kan basıncını düzenlemesi karpuzun en önemli etkilerindendir. Bu durum felç inme risklerini azaltmaktadır. Günde 3-4 dilim tüketilebilir.
 • C vitamini yönünden güçlü olan karpuz aynı zamanda çok iyi bir antioksidandır. Bu şekilde kansere neden hücrelerle daha iyi savaşılmasını sağlar.
 • Sindirim sistemine katkı sağlar. Yüksek oranda lif barındırması nedeniyle sindirimi kolaylaştırır. Bu şekilde bağırsak sistemini de rahatlatır ve kabızlığı gidermektedir. Karpuzun faydaları ile ilgili maddeler bu şekilde olup zararları var mı konusu hemen devamında.

Karpuzun Zararları Neler?

Fazla tüketilen her şeyin zararlı olacağı düşünülürse karpuzun zararları  bazı hallerde dikkate alınması gereken bir durumdur.

 • Çok fazla tüketilen karpuz, şişkinlik, gaz, hazımsızlık ve bulantı gibi sorunlara neden olabilir.
 • 15 yaşa kadar olan çocukların aşırı tüketimi kızarma gibi alerjik durumlara neden olabilir.
 • Potasyum sorunu olan kişiler karpuzu sınırlı tüketmelidir. Aşırı tüketimle potasyum artışı da nortmal değerin üzerine çıkar ve kas sorunlarına neden olabilir.
 • Taze olmayan karpuz tüketimi bazı sindirim boşaltım sorunlarına neden olabilir. Taze olarak yenmeli ve çok uzun bekletilmemelidir.

 

 

Karpuzun Faydaları Nelerdir İyi Karpuz Nasıl Seçilir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir