Kava Biberinin Faydaları Nelerdir?

Ocak 31, 2020 Sebzeler

Kava Biberi

Çok eski bir geçmişe dayanan kava biberi faydaları son zamanlarda en çok konuşulan konular arasında yer almaktadır. Bu bitkinin faydalı olduğunu duyan pek çok kişi faydaları hakkında uzun uzun araştırmalar yapmaya başladı. Peki kava biberi nedir ve ne gibi faydaları bulunmaktadır? Bu sorulara doğru yanıtları bulalım.

Kava Biberi Nedir?

Günümüzde pek çok bitkisel tedavilerin içine kendin yer bulan kava biberi faydaları aslında çok eski yıllara dayanmaktadır. Yüzyıllar boyunca tıbbi tedavilerde kullanılan bu bitki doğal yollardan farklı hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Geleneksel olarak kullanılan bu bitki adalarda yetişen uyutucu ve kaygı azaltıcı özellikleri içinde barındıran bir bitkidir. Geniş yaprakları bulunan bitkinin kökleri ile şifa aranmaktadır. İlk olarak kökleri kurutulur ve ezilerek toz haline getirilir. Toz haline getirilmesinin sebebi bitkinin özlerinin içeceğe çevrilmesi sağlamaktır. Bunun için toz su ile karıştırılarak tüketilmektedir.

Kava Biberi Nasıl Yetişir?

Pasifik adalarında uzun çalılık türlerinde ve geleneksel olarak yapılan törenlerde rahatlamak amaçlı kullanılan kava biberi insanlar tarafından çok uzun yıllar ekilip biçilmektedir. Ana vatanı Vanuata Adası olup bitkinin farklı çeşitleri de yetiştirilmektedir. Tropikal bitkiler bodur ağaçlar, sarmaşanlar ve ağaççıklardan meydana gelen çok sayıda türleri bulunan bitki ticari değeri bulunan bir üründür.

Gölge alanlarda yetişen bu bitki nemi çok sevmektedir. Kökün taze iken ağırlığı yaklaşık olarak 5 kilogram olmakta ve 3 ya da 4 yıl kadar büyüdükten sonra hasat edilmektedir. Çok dallı ve dirençli bir bitki olan kava biberinin sapları oldukça dinç, tüysüz, boğumlu ve belirgin şekilde kabarıktır. Koyu yeşil renkte kalp şeklinde olan yaprakların altında çıkıntılı damarlar vardır.

Kava Biberi Faydaları Nelerdir?

Yetiştirildiği ortamlarda törensel olarak kullanılan kava biberi faydaları farklı alanlarda yardımcı olabilir. Alternatif tıpta ansiyolitik yani kaygı azaltıcı olarak kullanılan bir ilaç türüdür. Kullanımının çok riskli olmasından dolayı bu bitkiyi kullanmadan önce uzman danışılması gerekir.

Bitkisel tedavilerde yardımcı olan kava biberi uykusuzluk yaşayan hastalara yardımcı olabilir. İçeriğinde bulunan uykuyu artırıcı özelliği sayesinde reçetesiz uyku yardımcıları arasında yer almaktadır. Bitkinin en önemli özelliği kökünde yer alan ruh hal değiştirici olup bunlara kavalaktonlar denilmektedir. Kesin olarak etki mekanizmalarını belirlemek için ve aktif olduğunu değerlendirmek için çok az araştırmalar yapılmıştır.

Kaygı Azaltıcı Özelliği

Yapılan farklı araştırmalar sonucunda kava biberi kaygı azaltıcı özelliğe sahip olup kaygının önlenmesine yardımcı olabilir. Pek çok kişi üzerinde denenen bu bitki özleri araştırmacılar tarafından çok küçük sayılsa bile kaygı için etkili bir semptomatik bir tedavi seçeneği olarak kabul edilmiştir. Son yıllarda yapılan yen incelemeler sonrasında ise tedavi seçeneği olarak kabul edilen bu bitkiye destek sağlanmıştır.

Uykusuzluk Hastalığında Kava Biberi

Günümüzde çok sayıda kişi uykusuzluk hastalıkları ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu neden ile her geçen gün farklı bitki özleriyle hu soruna çare aranmaktadır. Kava biberi uykusuzluğa karşı faydaları yönelik yapılan araştırmaların çoğu sınırlı olmaktadır. Almanya da yapılan araştırmalara insanlar üzerinde sonrasında 200 miligramlık kava biberi özütü yaklaşık olarak 14 gün sonra etkisini göstererek uykusuzluğa karşı rahatlama sağladığı tespit edilmiştir.

Sonuçlar umut verici olsa da kesin olarak etkili olduğu söylenemez. Depresyona, sinirsel gerginliğe, menopoz döneminde rahatlama, adet öncesi sendromlarda ortaya çıkan anksiyete belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir. Uyku düzensizliklerinde yardımcı olan kava biberi ülkemizde kapsül halinde olup bitkisel ürün satan yerlerden temin edilebilir.

 

Kava Biberinin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir