Kediotu Çayı Faydaları Nelerdir, Kullanımı, Zararları

Ocak 5, 2018 Bitki Çayları

KediOtu Çayı Faydaları Nelerdir

Bitkisel kaynaklarla sağlıklı bir yaşam elde etmek mümkündür. Özellikle devam eden tedavilerinizde destekleyici ürünlere ihtiyaç duyulur. Bitkiler eski doğal tedavi yöntemlerinden biri olarak günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Kediotu çayı da etkili alternatif yöntemlerden biridir. Özellikle depresyon tedavisine sağladığı katkılarla bilinmektedir.

Kedi Otu Nedir?

Valerian bitkisi olarak farklı isimlerle de anılan kediotu, farklı kullanım alanlarına sahiptir. Kokar kök, hayvan otu, şifalı kedi otu, cadı otu gibi isimlerle de anılmaktadır. Valeriane radix bitki ailesinden olan bu bitkinin, özellikle mart ve nisan aylarında seralarda ekimi yapılmaktadır. Büyümesi ile eylül ve ekim aylarında sökümü ve temizlenerek kurutulması yapılır.  Nem ve ışıktan uzak şekilde muhafazası sağlanmalıdır. Kök kuruması sağlanırken eter benzeri yağların uçmaması son derece önemlidir. Bunun için de 40 dereceden daha düşük yerlerde olmamalıdır. Sıcak iklimlerde doğru muhafazaya dikkat etmek gerekir.

Kediotu Kullanım Şekli

Kediotu kökü, çay, kapsül, sprey gibi şekillerde kullanılabilmektedir. Kediotu kökü çok eski dönemlerde parfüm olarak da kullanılmıştır. Pembe ve beyaz çiçekleri vardır. Ancak kök kısmının kokusu çiçekleriyle aynı değildir. Toplamda 300 civarında yer alan türden 10 tanesinin Türkiye’de yetişmekte olduğu bilinmektedir.

Doğal Depresyon Tedavisinde Kediotu

Antidepresan olarak da isminden sıkça bahsettiren kediotu depresyon tedavisinde doğal bir çözüm sunmaktadır. İlaçların aksine bağımlılık nedeni olmadan çözüm sağlar. Uzun süreli düzenli içimle iyileşme görülmektedir. Türkiye açısından düşünüldüğünde bu kökün daha fazla kullanılmaya başlandığı bilinmektedir.  Özellikle 2013 yılından sonra kimyasal ilaçların etkilerini en aza indiren çözüm yolları arayışı nedeniyle kedi otu köküne olan talepler de artmıştır. Geri kalınmakla beraber günümüzde sayısal olarak artış görülmektedir. Bitkisel çayların antidepresan ilaçlara göre daha hafif yan etkilerinin olması avantajlı bir etki sağlar. Kediotu, doğal yollarla tüketilebilen bir bitki olarak oldukça avantajlıdır. Keşfedilerek daha fazla tüketilmesi ile alınan sonuçların da avantajlı olması hedeflenmektedir.  Depresyon tedavisinde oldukça kıymetli bir bitkidir. Kimyasala bağlılığı yok etme açısından önemli bir çözümdür.

Kedi Otu Çayı Nelere İyi Gelir?

Kediotu çayının faydaları epey fazladır. Bu çözümleri sınıflandırarak açıklamak mümkündür.

  • Uyku sorununa iyi gelir. Kediotu kullanan kişiler uykusuzluk sorununa kısa sürede çözüm bulur. Bilimsel olarak da buna iyi geldiği bilinmektedir. Sadece çay olarak içilmesi zorunlu değildir. Ekstre ve tentür şeklinde de alım olabilir.
  • Kediotu çayı fiziksel olarak yorgun hissi yok eder. Kendinizi daha dinç hissetmenizde katkısı vardır. Özellikle uzun süredir tatil yapmıyorsanız ve iş, spor, bazı sosyal aktiviteler nedeniyle yorgunluk varsa bir bardak kediotu çayı iyi gelecektir.
  • Mide sorunları, kramplar ve diğer karın bölgesi ağrıları için kediotu çayı kullanılabilir. Midesinde ülser gibi yara olanlar bu çaydan sınırlı şekilde içerek ağrılarını yok edebilir. Stres kaynaklı mide ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.
  • Bağışıklık sistemine katkı sağlar. Mikrop öldürücü etkisi ile kediotu vücuda zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Tüm zararlı bakterilerle mücadelede başarı kazanılmasını sağlar. Bu açıdan kanserle savaşan kişilerde de faydalı olduğu bilinmektedir. Tedavi sürecinde bağışıklık durumunun ne kadar hassas olduğu görülürse kediotunun faydası da daha iyi anlaşılacaktır.
  • Migren ağrılarınıza iyi gelir. Kediotu çayı, sinirsel kaynaklı migren sorunlarını çözer. Yoğun ve işle dolu bir gün geçirdiyseniz rutin migren ağrılarınız kendini yinelediyse bu bitki çayından bir bardak içerek rahatlama sağlayabilirsiniz. Kanın aktığı damarları açması, sakinleştirici etki yaratır ve ağrı şiddetini yok eder. Bu sayede gerilimin de azalmasında etkilidir.

Kaygı Bozuklukları ve Kediotu

Kediotunun depresyon dışında bir diğer psikolojik sorun olan kaygı bozukluğuna da iyi geldiği bilinmektedir. Gereksiz kaygı, endişe, gergin ruh halini yok eder. Sakin bir duruma gelmenizi sağlar. Çarpıntı, huzursuzluk hissi, ellerde terleme ve titreme gibi durumları giderir. Beyindeki pozitif his yaratan salgıları tetikler. Yoğun stres zamanlarında bile daha sağlıklı bir ruh hali içinde kalmanızı sağlar. Huzur miktarını artırır, gereksiz endişeleri önler.

Adet Ağrılarına İyi Gelir

Kediotu çayının faydaları arasında en çok bilineni adet ağrılarına iyi gelmesidir.  Regl döneminde kanamaya bağlı ağrılarda kasık bölgesini rahatlatır. Damarları açar ve akışı daha kolay hale getirir. Adet dönemindeyken ya da daha öncesinde alınabilir.  Adet öncesi gerginliği de yok etmektedir.

Sinir Sistemi Kaynaklı Ağrılar Yok Eder

Merkezi sinir sistemi kaynaklı ağrıları yok eden kediotu çayı, baş, eklem bölgeleri, bel, omurilik ağrılarında da etkilidir. Romatizma hastalıklarında tedaviyi destekler. Fıtık sorunu olan kişilerde disk etrafındaki baskının azalmasını sağlar. Bu şekilde daha rahat bir tedavi sürecinin olması beklenir.

Kediotu Bağımlılık Yapar mı?

Kediotu çayı bağımlılık yapmadan tüketilebilen bir içecektir. İçilmediği zaman herhangi bir yoksunluk hissine neden olmaz. Bu nedenle diğer antidepresan ve sakinleştiricilerde olduğu gibi dengesiz bir ruh haline de neden olmaz. Bu açıdan da düzenli kullanımı bir risk taşımaz.

Hiperaktivitede Kediotu

Bilindiği üzere hiperaktivite bir dikkat bozukluğu halidir. Dikkat dağılması sonrasında durmadan hareket etme, bir şeye odaklanmada zorluk yaşama gibi durumlar görülür. Sizde de bu sorunlardan varsa kediotu çayından içebilirsiniz. İş yerinde rahat bir gün geçirmek için epey faydalı olur. Kendinizi de işe daha fazla odaklayarak avantaj sağlayabilirsiniz.  Böylece gereksiz iş ve özel hayat gerginliklerinden de uzaklaşmış olursunuz.

Kedi Otu Çayının Zararları 

Fazla tüketilen her şeyde olduğu gibi kediotunun zararları da ele alınması gereken bir konudur. Kediotunun zararları kullanım miktarına göre değişebilir. Ayrıca hamilelik, emzirme dönemi gibi etkenler de belirleyicidir.  Eğer hamileyseniz veya yeni doğum yaptıysanız bu halde uzman kontrolünde içmeniz gerekir. Kediotu çok içildiğinde şu yan etkiler görülebilir:

  • Konsantre olamama, odaklanamama, bir işi bitirememe
  • Görme alanında bulanıklık hali, araç kullanmada zorluk
  • Hâlihazırda antidepresan ilaçlar kullanılıyorsa bunların çayla etkileşime girmesi ve beklenmeyen mide bulantısı gibi haller
  • Sentetik ilaçlarla birlikte tüketme ile beklenmedik durumlar

Kediotunu devamlı kullanacaksanız bir- bir buçuk ayda bir ara vererek devam etmeniz gerekir.

Kediotu Nereden Satın Alınır?

Kediotu satın almak için aktarlara gidebilirsiniz. Ayrıca kediotu kapsülü bazı eczanelerde de görülebilmektedir. İnternet üzerinden satın almak istiyorsanız da güvenli sitelere başvuru yaparak çözüm geliştirebilirsiniz.

Kedi Otu Çayının Kullanımı

Kedi otu çayını içmeden önce bir süre kaynamış suda bekletmeniz gerekir. 10 dakika kadar dinlendirdikten sonra süzüp içmeniz gerekir.

 

Kediotu Çayı Faydaları Nelerdir, Kullanımı, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir