Keemun Çayı Faydaları Nelerdir, Zayıflatırmı, Kullananlar Ve Yorumları

Mayıs 21, 2018 Bitki Çayları

 

Çin kökenli olan Keemun çayı birçok kültürde siyah çay olarak karşılık bulmaktadır. Esasınsa bu çay kırmızı çay olarak geçmektedir. Bunun nedeni ise ülkemizde siyah çay olarak bilinen çayın diğer pek çok ülkede kırmızı çay olarak tabir edilmesidir.

Oldukça az bulunan keemun çayı Çin’in Ahui bölgesinde yetişmekte ve şarap çayı olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi ise tadının hafif mayhoş, ekşi yani şarap gibi olmasıdır.

Keemun çayı özel olmasını yetiştiği topraktan almaktadır. Bu çayın içerisinde Myrcenol ismi verinle özel bir esans vardır. Bu bileşim aynı zamanda lavanta yağına kokusunu veren madde olarak da bilinmektedir.

Keemun çayı farklı bir lezzete sahiptir. Bunun nedeni ise çayın içerisinde normal çaya kıyasla yüz kat daha fazla geranoil bulunmasıdır. Geranoil çaya tadını veren ana aroma maddelerinden biri olarak bilinmektedir.

Keemun Çayının Çeşitleri Var Mıdır?

Kırmızı çaylar içerisinde keemun çayı birden fazla çeşide sahiptir. Bu çeşitler arasında en fazla bilinenleri Hang Chai ve Yunnan Dian Hong olarak geçmektedir. Keemun çayı başta İngilizler olmak üzere tüm dünyada içilen bir çaydır. Bu çayın en sevilen çeşitleri özellikle sabah kahvaltılarında ve şekersiz şekilde tüketilmektedir. Böylece çayın tadının daha lezzetli hale geldiği söylenmektedir. Gün içerisinde içilen bir bardak keemun çayının ihtiyaç duyulan enerjiyi sağladığı belirtilmektedir.

Keemun Çayı Ve Özellikleri

Geçmiş dönemlerde keemun çayı şifa verici özelliği ile bilinmekte ve halk arasında bu amaçla kullanıldığı ifade edilmektedir. Görünüş olan bakıldığında bu bitki geniş yaprak yapısına sahiptir. Güçlü aromaya sahip bu çay pek çok kişi tarafından severek içilmektedir.

Üretiminde baştan sona el işçiliği olan keemun çayı tamamen organik olarak tüketilmektedir. Ülke içerisinde ve dünya çapında gittikçe daha yaygın hale gelen bu çay hemcinslerine nazaran daha nadir bulunmakta ve sadece Çin’in belli bölgesinde özel üretilmektedir. Ülkemiz içerisinde keemun çayı satışı resmi siteler aracılığıyla yapılmaktadır. Çayın nadir bulunması bu konuda gerçek dışı ürünler satmaya çalışan sahtekârların da üretimine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle tüketicilerin dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Keemun Çayının Faydaları Nelerdir

Keemun çayının faydaları oldukça fazladır. Diğer pek çok bitki çayında olduğu gibi keemun çayı da metabolizmanın daha düzgün ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bağırsak florasının düzenlemesine fayda sağlayan keemun çayı bağışıklık sistemini güçlendirmekte, hastalıklara karşı etkili olmaktadır. Böylece daha dirençli hale gelen vücut hastalıklara karşı korunmaktadır. Bunlara ek olarak keemun çayı idrar söktürücü, ödem attırıcı ve vücudu temizleyici özelliklere sahiptir. Dişlerin çürümesine engel olarak daha sağlıklı dişlere ve gülüşlere sahip olunmasını sağlar.

Yeşil çay ile kıyaslandığında polifenol içeriği az olan keemun çayı theanin ve kafein yönünden zengindir. Çin tıbbı tarafından yapılan açıklamalara göre vücut gücünün korunması ve daha uzun bir yaşam için kırmızı çay içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu çayların çeşitli hastalıklara karşı vücutta direnç sağladığı belirtilmektedir.

Keemun Çayı Fiyatı Nedir?

Keemun çayı fiyatları hakkında pek çok türde bilgi bulunmaktadır. Bunun nedeni piyasada orijinal olmayan çay üreten kişi ya da firma sayısının fazla olmasıdır. Buna bağlı olarak fiyat çeşitliliği de artmaktadır. Fiyatlara dair en net ve en doğru bilgi çayın resmi satış internet sitesi üzerinde yer almaktadır. Genel olarak fiyatlara bakıldığında keemun çayı fiyatlarının ortalama yirmi ile kırk lira arasında değişiklik gösterdiği söylenmektedir. Bu fiyatlar içinde bulunulan koşullara göre değişmekte olup satın alma esnasında çayın orijinal olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Keemun Çayı Nasıl Hazırlanır?

Keemun çayı demlenerek içilmektedir. Bunun için gerekli olan malzemeler kurumuş keemun yaprakları ve bir miktar sıcak sudur. Çayı demlemek için keemun yaprakları fincanın içerisine koyulur ve üzerine sıcak su ilave edilir. Bir fincan için bir tatlı kaşığı keemun yeterli olmaktadır.

Demleme için gerekli olan süre yaprağın rengini suya vermesi ile anlaşılmaktadır. Rengin değişmesi çayın demlendiği manasına gelmektedir. Çay demlendikten sonra isteğe bağlı olarak içerisine az miktarda süt de ilave edilebilir. Ancak keemun çayının içerisine süt ya da şeker gibi maddeler ilave edildiğinde orijinal tadının değişeceğine dair öneriler de bulunmaktadır.

Keemun Çayı Zayıflatır Mı?

İstenmeyen kilolarından kurtulmak isteyen kişiler genellikle tercihlerini bitki çaylarından yana kullanmaktadırlar. Zayıflamak için içilen bitki çaylarına bakıldığında bunlar içerisinde keemun çayı ilk sıralarda gelmektedir. Bu amaçla içen kişilerin keemun çayını günde iki fincan içmeleri tavsiye edilmektedir. İki fincan içenler için bir kutu çay yaklaşık on beş gün süreyle yetmektedir. Kilo vermek yerine mevcut kilosunu korumak isteyen kişilerin ise günde bir fincan çay içmelerinin yeterli olacağı söylenmektedir.

Keemun çayının idrar söktürücü, metabolizmayı düzenleyici, ödem attırıcı ve vücudu temizleyici etkilerinin bulunması sayesinde kilo verme süreci daha aktif şekilde ilerlemektedir. Ancak çayı tek başına içmek kilo vermek için yeterli olmamaktadır.

Keemun Çayı Yan Etkileri

Genel olarak bakıldığında bitki çaylarının aşırı tüketimi vücutta bazı istenmeyen zararlı etkilere yol açmaktadır. Benzer durum keemun çayı için de geçerli olup keemun çayının yan etkileri hakkında çeşitli açıklamalar bulunmaktadır. Hamile kadınların bu çayın tüketiminden kaçınmaları önerilmektedir. Hamilelik sürecinde yenilen içilen tüm gıdalara ekstra özen göstermek gerekmektedir.

Anne adaylarının yanı sıra şeker hastalığı ya da hipertansiyon gibi şikâyetleri olan kişilerin de keemun çayı içmemeleri tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak on sekiz yaşının altında bulunan kişilerin de bu konuda hassasiyet göstermeleri, keemun çayı içmekten uzak durmaları gereklidir. Aksi takdirde vücutta istenmeyen yan etkiler meydana gelebilmektedir.

Keemun Çayı Kullananlar

Keemun çayı kullananlar kimler? Bu çayı kullananlar ne tarif öneriyor ya da nasıl etki gördü bunlarla ilgili görüşlerinizi makalenin altında yer alan yorum alanı ile bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca keemun çayı yorumlarında birbirinize sorular sorarak forum gibi bilgi paylaşabilirsiniz.

Keemun Çayı Hakkında Genel Bilgiler

Keemun çayı faydalarından eksiksiz ve sağlıklı şekilde yararlanabilmek için alınan bitkinin organik, doğal olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğal orijinal ürünler vücutta istenen etkiyi sağlamaktadır. Aksi takdirde fayda beklerken istenemeyen zararlı etkiler meydana gelebilmektedir.

Ürünün kullanan kişilerin yorumlarına bakıldığında pek çok kişinin keemun çayından memnun kaldığı görülmektedir. Çayın her bünye üzerinde etkisi farklı olabileceğinden dolayı bitki çayları tüketmeden önce uzman kişilerden yardım almakta fayda vardır. Keemun çayı açısından bakıldığında bazı kişilerde istenen etki bir ya da iki hafta gibi kısa bir süre içerisinde görülebilirken bazılarında ise bu süre bir ay gibi bir zamanı bulabilmektedir.

 

Keemun Çayı Faydaları Nelerdir, Zayıflatırmı, Kullananlar Ve Yorumları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir