Kekik Çayı Yağı ve Kekiğin Faydaları Nelerdir

Ağustos 7, 2017 Baharatlar

Kekik çeşitli ülkelerde geleneksel olarak tedavilerde kullanılan baharatlardan biridir. Günümüzde bir çok ilacın ham maddesi olarak kullanılmaktadır.Kalp hastalıklarından tansiyona,enfeksiyonlardan kansere kadar bir çok faydası etkisi bulunan lezzetli baharatlardan biridir.Yemeklerinize lezzet katmakla birlikte sağlığınıza da olumlu etkileri olacaktır. Şimdi kekiğin ve kekik çayının sağlık açısından faydalarına maddeler halinde göz atalım:

Kekik Çayı ve Kekiğin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

1: Koroner Kalp Rahatsızlıklarını Önler

Kekiği yemeklerinizde kullanmak kalp sağlığınız açısından faydalı etkileri olacaktır.Kekiğin antioksidan içeriği ve flavonoidler sayesinde kroner kalp rahatsızlıklarından korunabilirsiniz.Aynı zamanda kekiğin anti- anflamatuar kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

2: Yüksek Tansiyonu ve Kan Basıncını Dengeler

Sağlıksız yaşam tarzı ve stres bir çok sağlık sorununun ana sebeplerinde biridir ve bu yüksek tansiyona sebep olmaktadır.Kekik hem sistolik hem de diastolik kan basıncını düşürmektedir.Bu sayede yüksek tansiyonu engellemek için kekik etkili bir gıda haline gelmektedir.Yapılan çalışmalarda yüksek tansiyon için kekiğin bir ilaç olarak etki edileceği düşünülmektedir.

3: Gıda Kaynaklı Enfeksiyonları Önler

Kekik, gıda kaynaklı patojenler, enfeksiyonlar ve zehirlenmelere karşı sizleri korur.Özellikle salmonella,staphylococus aureus gibi ölümcül bakterilere karşı sizleri korur.Bu bakteriler özellikle et ve et ürünlerin çokça görülmektedir.Bu yüzden et ve et ürünlerinde yanında mutlaka kekik tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Gıda kaynaklı patojenlere karşı defne,tarçın ve karanfillere göre daha etkilidir.Aynı zamanda kekik yağındaki esansiyel yağ asitleri de bu bakterilere karşı önemli etkileri bulunmaktadır.

4: Kansere karşı Savaşır

Kekik çeşitli kanser türlerine karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.Kekiğin antioksidan yapısı tam bir kanser savaşçısıdır.Aynı zamanda kekikteki carvacrol adlı besin maddesi kanser hücrelerinin gelişmesini önler ve bu hücrelerin ölümüne sebep olmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken ufak bir noktaya değinelim. Östrojen hormonu konusunda bazı çalışmalarda olumsuz etkileri olduğu söylenmektedir. Bu yüzden kanser durumunda kekik kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Kekik çayının faydaları için http://faydalarinelerdir.net/kekik-cayi-faydalari-nelerdir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

5: Solunum Sorunlarını Azaltır

Kekik, akciğer sorunları için ilaçlarda ham madde olarak kullanılan bitkiler arasındadır.Kekik bronşları genişletir ve solunumu rahatlatır.Antispazmotik etkisi ile astım,bademcik iltihapları ve öksürmeleri önleme özelliği bulunmaktadır.

6. Depresyonu Önler

Kekik terapi tedavilerinde kullanılan bitkiler arasındadır.Beyindeki nöronların aktivitesine etki ederek  ruh halinizi iyileştirir.Bu sayede depresyon ve uykusuzluk gibi sorunlara iyi gelmektedir.

7. Cildi Canlandırır

Kekik, antibakteriyel ve antiseptik etkisi ile cildinizi canlandırma özelliği bulunmaktadır.Bu özelliği itibari ile bir çok cilt bakım ürünlerine katılmaktadır.Antioksidan yapısı güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildinizi korur.

Dikkat edilmesi gereken nokta cildinize alerjiye sebep olabilir. Ufak bir miktar kekik yağını deneyerek sonuca göre hareket etmenizi öneriyoruz.

Diğer Kullanım Alanları

  • İçindeki demir sayesin kansızlığı karşı olumlu etkileri bulunur.
  • kalsiyum ve demi içeriği kemik sağlığınızı korur.
  • Kepekli saçlar ve saç uzaması için kekik yağının olumlu etkileri bulunmaktadır.

 

Kekik Çayı Yağı ve Kekiğin Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir