Kelle Paçanın Faydaları, Kelle Paça Nasıl Yapılır, Tarifi

Haziran 4, 2018 Sağlık

 

Kelle paça çorbası birçok faydası bulunan, bağışıklık sistemini güçlendiren, evde yapması hazırlanması biraz zahmetli ama bir o kadar da lezzetli bir çorba çeşididir.

“Sakatat” ülkemizde, diğer ülkelerle kıyaslanmayacak kadar çok tercih edilir. Sakatat ile birbirinden lezzetli, farklı yemekler yapılabilmektedir. Kelle paça çorbası da bu yemeklerden bir tanesidir. Herkes, sakatat yemeği tercih etmese de, sevenleri sakatat yemeklerinden vazgeçemez ve fırsat buldukça bol bol tüketir. Evde sakatat yemeklerini hazırlamak biraz zahmetli, çokta kolay olmadığı için genelde dışarıda restoranlarda tüketilir.

Sakatat Ailesi

Ciğer, beyin, yürek, böbrek, işkembe, ayak, kuzu gömleği, kelle, baş, dil, billur, koç yumurtası, karaciğer gibi küçük baş ve büyük baş hayvanların kas bölgelerinin dışında kalan ve hala tüketilebilen fakat kasaplık olmayan bölümlerinin tümüne sakatat denir. Sakatatlar mümkün olduğunca çabuk tüketilmelidir. Aksi takdirde tazeliğini koruyamayacağı gibi tazeliğini de kaybetmesi söz konusu olur.

Sakatatlar ile mutfağımızı zenginleştiren farklı damak tatlarına uygun, çok değişik yemek çeşitleri yapmak mümkündür. Sakatatlar protein bakımından çok zengindir. Sakatatlar ile yapılan en popüler ve en sevilen yemekler arasında, Arnavut ciğeri, taşlık sote, kokoreç, mumbar, şırdan dolması, işkembe ve kelle paça çorbası, uykuluk, yaprak ciğeri sayabiliriz. Sakatatların satın alındığı, temin edildiği yerler konusunda büyük titizlik içerisinde olmalısınız. Sakatatlar hayvanların beslenme alışkanlıklarının bile sağlıklı olması gerekmetedir, aksi takdirde tüketilen hayvan ürünlerinden hastalık kapmanız söz konusu olabilir.

Kelle paça çorbası da, sakatat ailesi içerisinde en çok tercih edilen, en çok sevilen yemekler arasında gelmektedir. Herkesin damak tadına uygun olmasa da, seveni çok fazladır. Kelle paçanın faydaları saymakla bitmez, adeta ilaç sayılabilecek bir çorba çeşididir. Kelle paça çorbası, hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanların baş kısmından yani kelle bölgesinden ve ayak yani paça kısmından yapılır. Bu bölgelerin hem temizlenmesi, hem hazırlanması aşamaları hem de tam kıvamında güzel bir kelle paça çorbası hazırlamak oldukça zahmetli ve zorlu bir süreçtir. Bu sebeple kelle paça çorbasını dışarıda içenler, eğer denedikleri restoranda kelle paça çorbasını severlerse kolay kolay değiştirmez, oradan vazgeçmezler.

Kelle paça çorbasının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

*Kas ve kemik ağrılarına iyi gelir. Kasların güçlenmesine, kuvvetlenmesine fayda sağlar. Kemik ağrılarının azalmasına, rahatlamasına fayda sağlar

*Anemi hastalarının mümkün olduğu kadar fazla ve bol tüketmesi tavsiye edilmektedir.

*Yağ oranı ve kalori bakımından oldukça zengin bir besin olduğu için, kilo alma sorunu yaşayan insanlara oldukça faydalı gelir ve tavsiye edilir.

*Kolesterol bakımından da oldukça zengindir.

*Çocuklara kemik ve kas yapısı güçlenmesi bakımından faydalı olduğu için aynı zamanda besin değeri oldukça yüksek olduğu için özellikle gelişim çağında yedirilmesi tavsiye edilir.

*Kemikler ve kaslar üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle, vücutta meydana gelen kırık ve çıkıklar süresince tüketilmesi faydalı olmaktadır.

*İçerdiği yüksek derecede kollajen maddesi sebebiyle kanser hastalarının kullanması oldukça faydalıdır. Kollajen maddesi dengesi kemoterapi sürecinde değiştiği için, tedaviye cevap verme sürecini ve tedavi faydasını arttırması açısından çok önemlidir ve tüketilmesi ısrarla tavsiye edilmektedir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi kollajen maddesi sadece kemik suyu, paça ve tavuk suyu içerisinde bulunmaktadır.

*Kollajen maddesi ayrıca vücut içerisinde dolgu özelliği taşıdığı için, cildin daha dolgun ve parlak görünmesine yardımcı olur. Kollajen maddesi cildin daha genç görünmesini sağlar.

*Kış döneminde bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağladığı için, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanmanızı engelleyebilir.

*Ayrıca Omega-3 bakımından oldukça zengin bir yemektir.

Kelle paça çorbasının faydaları yanında, fazla tüketilmesi ya da bireysel olarak bünyenize uygun olmayan besin değerlerine sahip olduğu için, zararları da olabilir. Yağ, kolesterol ve protein bakımından çok zengin bir yemek olduğu için, kolesterol sorunu olanlar ve aşırı kilo sorunu olan kişiler tarafından az veya dengeli tüketilmelidir, hatta tüketilmemesi bile daha uygun olabilir.

Kelle Paça Çorbası Tarifi

Kelle paça çorbasının nasıl yapılacağına ve tarifine geçmeden önce kelle paça çorbasının faydaları üzerinde daha detaylı şekilde duralım. Bazı sağlık uzmanları tarafından tek başına “eczane” olarak bile adlandırılmaktadır. Kelle paça çorbasının içinde çok zengin miktarlarda protein, kolesterol ve kollajen bulunmaktadır. Özellikle kollajen maddesi günümüzün en sıkıntılı hastalıklardan olan kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Kanser hastalarının tedavilerden daha olumlu sonuç alması, tedavinin daha başarılı olması, kanserli hücrelerin küçülmesi ve yok olması için kollajen maddesi içeren ürünler tüketmeleri neredeyse zorunludur. Kanser tedavisi sırasında vücutta kemoterapiye bağlı olarak dengesizlikler, sorunlar ve değişimler meydana gelmektedir. Kollajen dengesi de bu sebeplerle bozulmaktadır. Kanser hastalarının bu sebeple kollajen bakımından zengin yemekleri tüketmesi tedavinin daha başarılı olması açısından oldukça önemlidir. Kollajen maddesi sadece kemik suyunda, paçada ve tavuk suyunda bulunduğu için, kelle paça çorbası tüketiminin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Kelle paça çorbası, hayvanların yapıldığı bölümler özelinde düşünülürse hazırlık aşaması oldukça zahmetlidir ve dikkatli yapılmalıdır. Kelle paça çorbasının hazırlanışına ve tarifine geçmeden önce, kullanılacak malzemeleri yazarak başlayalım. Aşağıdaki tarif 10 kişilik bir yemek tarifidir.

Gerekli malzemeler;

1 Adet Kelle (dana veya koyun),

4 Adet Ayak (koyun veya dana)

1 Adet İşkembe,

3 yemek kaşığı zeytinyağı,

2 yemek kaşığı un,

1 yemek kaşığı tereyağı,

1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber,

1 çay kaşığı Tuz(tercihinize göre azaltılabilir)

Gerekli malzemeleri belirttikten sonra, kelle paça çorbasının nasıl hazırlanacağı konulara geçmeden ve tarifi vermeden bir kez daha ısrarla belirtmekte fayda var ki, malzemelerin oldukça titiz bir şekilde temizlenmesi çok önemlidir.

Kelle ve paçayı bir düdüklü tencereye koyduktan sonra, etler kemikten iyice ayrılana kadar, düdüklü tencereyi dolduracak kadar eklediğiniz su ile beraber kaynatmalısınız.

Etlerin haşlama işlemi sonuçlandıktan sonra, etler bir süzgeç ile süzülerek ayrılmalıdır. Ayırdığınız et parçalarını soğumaya bırakırken, suyu da farklı bir kapta bekletin.

Ayırdığınız kelle ve paça parçalarını güzelce didikleyip etleri ayırmalısınız.

İşkembeyi güzelce yıkayıp, titiz bir şekilde temizledikten sonra, düdüklü tencere içerisinde kaynamaya bırakmalısınız. Kaynama ve pişme işlemi tamamlandıktan sonra, işkembeyi küçük küçük doğrayın.

Derin bir tencere içerisinde, etleriniz soğurken un ve yağı ekleyerek bir süre kavurun. Kavurma işlemi sonuçlandıktan sonra kenara ayırdığınız kelle, paça ve işkembenin suyunu üzerine ekleyin.

Un tamamen eriyene ve suyun içinde kaybolana kadar karıştırın. Bu sırada ayırdığınız, ufak ufak kestiğiniz ve didiklediğiniz parçaları tencereye ekleyin.

Çorbanız kaynamaya başladıktan sonra, kırmızı biberi tereyağında kızdırıp tuz ile beraber tencereye ekleyin.

Çorbanız kaynayana kadar güzelce karıştırın. Kaynama işlemi sonuçlandıktan sonra, çorbanız servis etmeye hazır hale gelmiş olacaktır. Kelle paça çorbasının tarifi bu kadar kolaydır.

 

Kelle Paçanın Faydaları, Kelle Paça Nasıl Yapılır, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir