Kerevizin Faydaları Nelerdir, Kereviz Tarifi, Kereviz Nasıl Tüketilmeli?

Kasım 29, 2018 Doğal Bitkiler

 

Kereviz, maydonozgil ailesi içerisinde yer alan, ılık iklimde yetişen bir sebzedir. Kereviz ve kereviz sapı, yaprakları sağlığa oldukça faydalı pek çok vitamin, mineral ve bitkisel gıdalar içermektedir.

Diğer sebzelerin aksine kereviz sebzesi, haşlansa bile besin içeriğini kaybetmemektedir. Uzmanlar kerevizin karaciğer dostu sebze olarak yer aldığını açıkladı.

Kerevizin Faydaları

 • Cinsel gücü artırmaya yardımcı olabilir, uyarıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Kereviz ağızda yer alan kötü kokuyu yok etmeye yardımcı olabilir.
 • Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.
 • İdrar söktürücü özelliği yer almaktadır.
 • Böbrek ve mesanede yer alan kum ve taşların dökülmesini sağlamaya yardımcı olabilir.
 • Gut ve romatizma gibi hastalıkların giderilmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Sebze yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Cilt konusunda da faydalı olan kereviz, sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kereviz, midenizi kuvvetli hale getirmeye yardımcı olabilir.
 • Bitki sarılık hastalığının azaltılmasında etkili olabilir.
 • Vücudunuza kuvvet ve enerji vermekteye destek olabilir.
 • Bitki emziren anneler konusunda oldukça yararlıdır. Bununla beraber sebze anne sütünü artırır.

Kerevizin Besin İçeriği

Kereviz içerisinde yer alan mineraller bakımından son derece zengin bir sebze olarak yer almaktadır. Bununla beraber içerisinde farklı vitaminler ve yağ asitleri ile doludur. Bunun yanında tiyamin, M vitamini, riboflavin ve lif de bulundurmaktadır.

Kolesterole Yardımcı Olur

Kerevizi düzenli şekilde tüketimini yapmak, kan damarı tıkayan kötü kolesterolü düşürmeye de yardımcıdır. İçerisinde yer alan flatid maddesi ile beraber bu sebze, sindirici sıvıların salgılanmasını yükseltmekte ve bu durumda kötü kolestrol seviyesini düşürmektedir. Düşük kolestrol seviyeleri ile beraber sayesinde, atardamarda yer alan tıkanma riski düşmekte ve kalp sağlığı genel olarak düzelmektedir. Kerevizin içerisinde yer alan lifler de kolestrolü, kan üzerinde düzenli bağırsak hareketlenmesi sağlamakta, kalp ve damar sağlığını güçlü hale getirmektedir.

İltihap Giderici

Kereviz içerisinde antioksidan ve polisakkaritler bulundurmaktadır. Antioksidanlar içerisinde yer alan serbest radikaller sayesinde vücut üzerinde yer alan iltihapları iyileştirme ve önleme gücünü içerisinde bulundurmaktadır. Kalp ve damar problemleri, iltihaplı hastalıklar ve kanser bu serbest radikaller nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Kereviz, vücut üzerinde karaciğer, eklem ağrısı, idrar yolu enfeksiyonları ya da cilt sorunları gibi geniş alanlara yayılan iltihapları önlemede başarılı olmaktadır.

Tansiyona Yardımcı

Kerevizin içerisinde yer alan ftalid adında yer alan madde, organik bir kimyasal bileşen olmakta ve kanda yer alan stres hormonlarını düşürmektedir. Kan damarlarının genişlemesine yardım etmekte ve kana hareket etmeleri konusunda daha büyük bir alan sunmaktadır. Bu sayede kan basıncını yani yüksek tansiyonu düşürülmesine yardımcı olur. Kan basıncı düştükten hemen sonra, dolaşım sistemde yer alan stres düşmekte, kalp ve damar hastalıkları konusunda riski azaltmaktadır.

Zayıflatmaya Yardımcı

Kerevizin faydaları arasında kilo kaybı da yer almaktadır. Bir sap kadar kereviz yaklaşık olarak 10 kalori içerirken, bir bardak doldurularak dilimlenmiş kereviz ise 16 kalori içermektedir. Bir bardak kereviz içinde yaklaşık olarak 1.6 gram diyet lifi yer almaktadır. Bu lif oranları sindirim sistemine girdikten sonra şişmekte ve iştahı azaltmaktadır. Bu durum uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Düzenli şekilde yemeklerden hemen önce kereviz suyu tüketmekte yardımcı olmaktadır. Bunun nedenleri arasında kerevizin kalori oranında düşük derecede yer alması ve yüksek lif içeriği nedeniyle doyurucu bulunmasıdır. Bu sayede devamlı olarak acıkmanızı önleyerek, gün içinde fazla tüketimi önlemektedir.

Kerevizin Zararları

Kereviz bazı insanlar üzerinde alerjiye neden olabilmektedir. Kereviz yiyen insan üzerinde ciltte kaşıntı ve kızarıklıklar, dil ve boğaz bölgesinin şişmesi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Hamile bayanların çok miktarda kereviz tüketmemesi önerilmektedir.

Kereviz Nasıl Tüketilir?

Avrupa üzerinden tüm dünyaya yayılmış olan kereviz, maydanozgiller familyasına aittir. Kereviz A, B ve C vitaminleri ile pek çok faydalı mineralleri içerisinde bulundurmaktadır. Vücut direncini yükseltmektedir. Genel olarak kereviz karaciğer yenilenmesine yardımcı olan bir sebze olarak yer almaktadır. Farklı vitamin ve mineralleri içerisinde bulunduran nadir sebzeler arasında yer alan kereviz fazla tüketilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bunun nedenleri arasında kokusundan dolayı pek tercihinin yapılmamasıdır. Kereviz gibi vitamin deposu olarak yer alan sebzeyi sevdirmek ve mutfaklarda devamlı olarak tüketmek için isterseniz farklı soslarla pişirebilir ve içerisine farklı aromalar katabilirsiniz. Kereviz aldığınız zaman yapraklarının diri ve yeşil olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kereviz çiğ veya pişmiş olarak tüketilmektedir. Bu konulara örnek olarak aşağıda çeşitli pişirme türlerinden yararlanabilirsiniz.

Kereviz Salatası

Çiğ kereviz iyi bir şekilde yıkanmalı ve temizlenmelidir. Daha sonra ise rendelenir ve kararmaması için limon suyu ile bir araya getirilir. İçine ise yoğurt, mayonez, ezilmiş halde bulunduran sarımsak, tuz ve ceviz katılır.

Zeytinyağlı Portakallı Kereviz

Bu yemek tarifi genel olarak kerevizi kokusundan dolayı tüketmeyenler için iyi bir alternatif olarak yer almaktadır. Bunun nedeni portakal kerevizin kokusuna farklı bir aroma verebilir.

Kerevizlerin orta boyda doğranması gerekmektedir. Limonlu suyun içerisine konur. Tencerede yer alan soğan ve zeytinyağı bir araya kavrulmaya başlanır. İçerisine orta ebatlarda doğranacak olan havuç ve patates, kerevizler eklenir. Bu şekilde de 2 dakika kadar kavrulması gerekir. Üzerine 1 bardak portakal suyu ekleyerek pişirebilirsiniz.

Kremalı Kereviz Çorbası

Kereviz, patates ve havuç bir tencere içerisinde su ile pişirilmeye başlanır. Tam olarak pişince rondodan geçirilir. Tuz ve karabiber bu karışımın içerisine konur. Kıvamı koyu ise sıcak su eklenmeye başlanır. Kaynaması sırasında ise içerisine tereyağı ile beraber en son krema katılarak çorbanın üzeri kereviz yaprakları kullanılarak süslenir.

Etli Kereviz Dolması

Kerevizler ortadan iki tarafa ayrılır. Orta kısımları ise çanak şeklinde oyulmaktadır. Limonlu suda haşlanmaya başlanır. Diğer yandan ise soğan yağ ile bir arada kavrularak dana eti ilave edilmektedir. Domates, salça ile beraber bezelyede eklenmektedir. Sıcak su katılarak 1 saat kadar pişirilmeye başlanır. Daha sonra ise içerisine haşlanmış kerevizin üzerine eklenerek 10 dakika da bu şekilde pişirilmeye başlanır. Yemek ile beraber kerevizin suyu ve sap bölümleri üzerinde de sağlık amaçlı kürler yapılamaktadır. Kereviz suyunun hücreleri beslediği, kanı temizlediği ve toksinlerden arındırdığı açıklanmıştır.

Kereviz Suyu Hazırlama

2,5 su bardağı kadar kaynayan su içerisine ufak ebatlarda 2 adet kereviz soyularak ilave edilir. Yaklaşık 10 dakika kadar bu karışım pişirilir. Daha sonra ise süzülecek olan su gün boyunca içilebilir. Bununla beraber kereviz sap bölümü haşlayarak soslar üzerinde, salata üzerinde kereviz yapraklarını da turşu yapımı konusunda çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Kerevizin Faydaları Nelerdir, Kereviz Tarifi, Kereviz Nasıl Tüketilmeli? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir