Kestane Balı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Aralık 6, 2018 Gıdalar

 

Ülkemizde yetişen pek çok bitki birer şifa deposu olduğunu bilmeyen yoktur. Bu şifa deposu olanlardan biri de kestane balı demek çok doğru olacaktır.

Kestane Balı Nedir?

Son zamanlarda insanlar artık hastalıklara karşı şifayı kimyasal ilaçlarda değil doğal ve organik bitkilerde aramaktadır. Bu neden ile şifalı bitkilere talep gün geçtikçe daha fazla bir hale gelmektedir. Şifa deposu olan kestane balıyla da çeşitli hastalıkların tedavi sırasında kullanılmaktadır. Haziran ayında kestane ağacı çiçeklerinin açması ile üretilen kestane balı diğer doğal çiçek ballarına göre daha koyu renkli bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu ballar çiçek ballarına göre daha fazla demir içermektedir.

Kestane balı koyu kahverengi renginin yanı sıra yoğun kıvamı, hafif buruk, acımsı ve keskin tadı ile yiyenlerin ağzında biraz mayhoş bir tat bırakmaktadır. Bu balın pek çok özellikleri ve faydaları bulunmaktadır. Ancak çok daha dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Tam şifa kaynağı olan kestane balının faydaları saymakla bitmez. Kesinlikle doğru bir şekilde tüketilen bu tarz ballar pek çok derde deva olan bir besin maddesidir. En önemli özelliği de kuru öksürük sorunlarına karşı yumuşatıcı etkisi vardır. Mikrop öldürücü etkisi ile bir takım hastalığın tedavisinde destekleyicidir. Vücut direncinin artmasını sağlar ve özellikle soğuk havalarda hastalıklara karşı bağışıklık kazanmaya yardımcı olmaktadır. İdrar yollarında ve boğazda oluşan enfeksiyonlara da iyi gelmektedir.

Akciğer hastalıklarına karşı etkili olduğu kadar güçlü bir antioksidandır. Vücudun temizlenmesine yardımcı olur ve hücreleri yeniler. Yaraları iyileştirir ve kestane balının antiseptik özelliği sayesinde ağız içinde meydana gelen yaraları tedavi eder. Bunun dışında cilt yaralarına karşı şifa göstermektedir. Sindirim güçlendirme özelliği bulunan besin maddesi yiyeceklerin daha da iyi hazmedilmesini sağlamaktadır. Bağırsaklarda oluşabilecek gazları önlerken kabız olmayı engeller.

Ülkemizde belirli bölgelerde yetişen kestane balı özellikleri arasında kan şekeri düzenleme özelliği ile zayıflamak isteyen ve diyet yapan kişilerin geç acıkmasını sağlamaktadır. Her diyet listesinde bu besin maddesi ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Kemiklerde meydana gelen zedelenmeler içinde çok etkilidir. Karın ağrılarında, ülser ve reflü nedeni ile oluşan mide yanmalarına karşı etkili bir özelliği vardır.

Kestane Balının Zararları

Genel olarak kestane balının zararları yok denecek kadar azdır. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bu besin maddesinin de fazla tüketilmesi sonucunda bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. Uzmanlar tarafından da fazla tüketilmesi tavsiye edilmez ve herkesin bünyesine uyacak şekilde tüketilmesi gereklidir. Bünyesi alerjik durumlara hassas olan kişiler kullanmadan önce test etmeleri ve bu balı tedavi için kullanmadan doktora başvurması gerekmektedir.

Kestane balı fazla kullanıldığı zaman baş dönmesi, halsizlik, mide bulantısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Kan şekerini yükseltme özelliği bulunan balın şeker hastaları tarafından fazla tüketilmesi önerilmez. Ayrıca fazla tüketildiği zaman alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Pek çok faydası bulunan kestane balını doğru bir şekilde tüketmek çok önemli bir noktadır. Kullanım sırasında çok dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak bu besin maddesini sabah, öğle ve akşam yemeğini yemeden önce bir yemek kaşığı yemeleri yeterli olacaktır. Kalp ve damar hastalıkları gibi bazı iç hastalıklarında birkaç diş sarımsak ve limon damlaları ile tüketilebilir. Cilt bakımında kestane balı içine yulaf unu eklenip doğrudan cilde uygulanabilir. Arı sütü ile kullanılan bu bal cinsel gücü artırma özelliğini de sahiptir.

Kestane Balı Nedir, Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir