Keto Diyetinin Faydaları, Ketojenik Diyet Nedir, Zayıflatır Mı

Kasım 25, 2017 Sağlık

Ketojenik Diyet Nedir

Sayın okurlarımız bu yazımızda sizlere ketojenik diyet bir diğer ismi ile keto diyeti faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Keto diyeti: ketojenik diyet özellikle yağ ve protein yönünden zengin besinleri kullanıp karbonhidrattan uzak durmayı hedefleyen bir diyet türüdür. Bu sene en çok konuşulan diyetler arasında görülmektedir. Karbonhidrattan uzak durarak zayıflamayı hedefleyen bu diyette Protein oranı, yağ oranı ve karbonhidrat oranı sırasıyla, %30, %70, %5 olarak hedeflenmektedir.

Keto Diyetinin Faydaları Nelerdir

Ketojenik diyetin faydalarını sizler için kısaca sıralayacak olursak:

  • Düşük miktarda karbonhidrat alan vücut ilk önce vücuttaki yağları yakıp atacaktır. Bu şekilde yağlar giderek protein sayesinde yaz azalmaya ve kas oranının aynı kalmasına yardımcı olacaktır.
  • Yağ ve protein ağırlıklı beslenildiği için enerji vücutta kalacak ve enerjili bir şekilde günlük hayatınıza devam edebileceksiniz.
  • Kanserin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceği bir diğer keto diyeti faydaları arasında geçen iddialardır. Diğer iddia edilen ketojenik diyeti faydalarına diğer maddelerle devam ediyoruz.
  • Kalpte ve damarda oluşabilecek rahatsızları azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Epilepsi hastalarında görülen belirli aralıklarla olan nöbet sayısını azaltmaya yardımcı olabileceği de söylenmektedir.
  • Zayıflamaya yardımcı olabilir.
  • Yağlı ve proteinli yiyecekler tükkettiğinizden açlığı bastıran özelliğe sahiptir.

Ketojen Diyeti Nasıl Yapılır

Keto diyeti nasıl yapılır:

  1. Kahvaltı aşamasında tahıl, bal ve ekmek gibi karbonhidrat yüklü gıdalardan uzak durulmalı ve yumurta, peynir gibi protein ve yağ bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir.
  2.  Öğle yemeğinde de protein bakımından zengin kırmızı et ya da beyaz et tüketilmesi önerilir. Burada köfte, ızgara, antrikot gibi zengin hayvansal gıdalar tüketilebilir.
  3.  Akşam yemeği zamanında da milletçe alışık olduğumuz pilav kültüründen eğer keto diyetini uygulamak istiyorsanız kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Bununla birlikte diğer karbonhirat değeri yüksek olan patetes yiyecekleri, makarna türleri, pasta ve kek türü gıdalarda uzak kalmanız gereken gıdalar arasında yerini almaktadır.

Keto Diyetinde Neler Tüketebiliriz
Yazımıza başlarkende ifade ettiğimiz gibi karbonhitrat bakımından düşük olan besinler tüketilebilir. Bunlar kırmızı et, tavuk eti, balık eti, kaymak, yumurta, fıstık, ceviz, fındık, yağlı peynir çeşitleri, marul, yeşil fasulye ve bu liste uzayıp gider.

Ketojen Diyetinde Yenmemesi Gerekenler

Keto diyetinde yenmemesi gerekenler: Ketojen diyeti yaparken uzak durmamız gereken besinlerde en başta ekmek, pirinç pilavı, makarna, kek, pasta, börek gibi karbonhidratı yüksek ve şeker oranı yüksek ürünlerden uzak durmamız gerekmektedir.

Keto Diyeti Yapanlar, Ketojen Diyetı Yapanların Yorumu, Ketojen Diyeti ile Zayıflayanlar

Eğer keto diyeti yapanların yorumlarını arıyorsanız daha önce okurlarımız arasında yorum yapan varsa yazının altındaki okuyucu yorumları bölümünden ulaşabilirsiniz yorumlara. Eğer siz ketojen diyeti yapanlar arasında iseniz lütfen bizimle deneyiminizi paylaşınız. Çünkü bu diyeti araştıranlar sizin deneyimlerinizi görerek buna karşı karar verebilirler. Ketojen diyeti ile zayıflayanlar arasında olanlar çekinmeden bizimle yorumlarını paylaşabilirler.

Keto Diyeti Nedir

Ketojen Diyeti Zararları Nelerdir

Keto diyeti zararları arasında bünyeniz alışık değilse en başta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden önerimiz bu tür diyetleri yapmak isterseniz öncelikle bir diyetisyene başvurmanız gerekmektedir. Diyetisyen eşliğinde yapmanız daha sağlıklı olabilir. Unutulmamalıdır ki her bireyin bünyesi değişik olduğundan değişik diyet yapması gerekebilir. İlk bir iki hafta hafıza üzerinde bulanıklık ve dikkat eksikliği gibi şeylere neden olabileği de yan etkileri arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda sizlere keto diyeti faydaları, ketojen diyeti faydaları nelerdir, ketojen diyeti ile zayıflayanlar, nasıl yapılır, neler tüketilmeli, neler yenmemeli, zararları nelerdir gibi konularda bilgi verdik. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Keto Diyetinin Faydaları, Ketojenik Diyet Nedir, Zayıflatır Mı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir