Kılcal Damarların İşlevi Nelerdir?

Ocak 31, 2019 Sağlık

Kılcal damarların insan sağlığı ve vücudu için oldukça önemli görevleri bulunuyor. Bu sebeple insan sağlığı için kılcal damar sağlığına gerekli önemin gösterilmesi gerekiyor.

Kılcal damarlar, damarlardan damarlara kan geçişini sağlayan kan damarları olarak adlandırılıyor. Bu özelliği ile insan sağlığı açısından kılcal damarların son derece önemli bir görev üstlendiği görülüyor. Kılcal damarlar diğer damar çeşitleri ile karşılaştırıldığında oldukça dar oldukları görülüyor. Bu damar çeşidinin insan vücudundaki en büyük çaplı olanını çapı yaklaşık 10 mikrometredir. Kılcal damarların duvarları son derece ince olup birçok faydalı malzemeni damar içine geçmesini sağlıyor. Kılcal damarla yapı ve özellikleri açısından farklı çeşitleri bulunuyor. Ve bu çeşitlerin her birinin vücut için birbirinden kritik görevleri bulunuyor. Bu noktada, vücudun dokularını gerekli oksijen ve kan tarafından sağlanan önemli besinlerle besleniyorlar. Ve bu beslenme kılcal damarlar yolu ile sağlanıyor.

Kılcal Damar Çeşitleri

Kılcal damar çeşitleri 3 farklı çeşitte ele alınıyor. Bunlar sürekli, fenestre ve sinüzoidal olarak adlandırılıyor. Kılcal damarların dışındaki maddelerin kılcal damarlara girmesine izin verme durumlarına göre farklı çeşitleri bulunuyor. Bu kılcal damar çeşitlerinin her biri farklı geçirgenlik kalınlığına sahip bir endotel duvara sahiptirler.

Sürekli kılcal damar olarak adlandırılan çeşit en kalın endotel duvarına sahip çeşit konumundadır.  Bu çeşit kılcal damarlardan sadece su ve iyonların girmesine izin veriliyor. Fenestre kılcal damarlar ise, daha büyük moleküllerin içeri ve dışarı çıkmasına izin veren yapıya sahiptir. Sinüzoidal kılcal damarlar, endotel duvarlarından kırmızı kan hücreleri ve proteinleri içeri sokarlar ve en geniş kapsamlı geçirgenliğe sahip kılcal damar çeşidi olarak görülüyor.

Kılcal damarlar arterler ve damarlar arasındaki iletişimi sağlayan yapısı ile birlikte organlara kan sağlayan küçük kan damarları olarak görülüyor. Organlara kan sağlayan temel husus olarak vücudun beklide en önemli parçaları arasında yer alıyor. Kılcal damarlar vücut içerisinde son derece fazla bir yapıya sahiptir. Kılcal damarlar  organları, amino asitler, proteinler ve en önemlisi oksijenle beslenmesini sağlayan en temel yapı konumundadır. Kılcal damarlar olmadan organların faaliyetini sürdürmesi ve hayatta kalması söz konusu bile değildir.

Kılcal damarlar kan taşıma görevinin yanı sıra, vücuda giren atık ürünlerin duvarlardan girmesine izin verme görevi de bulunuyor. Bu görevi vücut için hayati bir öneme sahiptir. Bunun nedeni olarak ise atıklar bu değişim sonucunda vücuttan atılması sağlanıyor.

Kılcal Damarların Üstlendiği İşlevler

Kılcal damarlar vücut için üstlendiği kritik ve eşsiz görevler ile yaşam fonksiyonları açısından kritik bir öneme sahip olduğu görülüyor. Kılcal damarların üstlendiği işlevler ise şu şekildedir;

  • Atardamar ve toplardamarların arasında yer alması ile iletişim görevini sağlıyor.
  • İnce yapısı ile organların beslenmesi konusunda odlukça önemli bir görevi vardır. Ve organlar kılcal damarlar olmanda varlığını sürdüremez.
  • Kan ile hücreler arasındaki madde alışverişi kılcal damarlar tarafından yapılıyor.
  • Kan basıncı kan kalpten uzaklaştıkça azaldığı görülüyor.
  • Kanın damarlardaki akışın sağlayan en önemli etken kalpteki karıncıkların kanı pompalaması görevine yardımcı oluyor.
  • Kan atardamardan kılcal damara ulaştığında, kılcal damar sayısının yoğun olması sebebi ile ve uzunluklarının atardamarlara göre büyük olması sebebi ile nedeniyle kanın akış hızının yavaşlatma görevi üstleniyor. Bu da sağlık açısından son derece faydalıdır.
  • Atıkların vücuttan atılması sürecinde aktif bir görevi vardır. Bu sayede insanların vücuda giren atıkları tekrar vücuttan atabilmesini sağlıyor.
  • Organların doğru ve işlevsel bir şekilde işlemesi için gerekli olan her şeyin organlara sağlıklı ve düzenli bir şekilde iletilmesini sağlıyor.

Kılcal Damarların İşlevi Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir