Kilo Verdikten Sonra Nasıl Sıkılaşır?

Mart 16, 2018 Sağlık

 

Kilo vermek, hastalık riskinizi önemli ölçüde azaltan etkileyici bir başarıdır.

Ancak, büyük kilo kaybı elde insanlar genellikle görünümü ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilecek çok gevşek bir cilt ile karşı karşıya gelmektedir.

Bu yazımızda, kilo kaybından sonra gevşek cildin nelere sebep olduğuna bir göz atacağız. Aynı zamanda, kilo verdikten sonra cildin nasıl sıkılaşacağına yardımcı olabilecek doğal yöntemler hakkında bilgi sağlayacağız.

Kilo Verdikten Sonra Gevşek Cilt Neden Olur?

Cilt vücudunuzdaki en büyük organ olup çevreye karşı koruyucu bir bariyer oluşturmaktadır.

Cildinizin en derin tabakası, kolajen ve elastin de dahil olmak üzere proteinlerden oluşur. Cilt yapısında bulunan kolajen vücutta sağlamlık ve kuvvet kazandırır. Elastin ise vücuda esneklik sağlar ve cildinizin sıkı kalmasına yardımcı olur.

Kilo artışı sırasında cilt, karın ve vücudun diğer bölümlerinde artan büyüme için yer açmak için genişler. Gebelik bu genişlemenin bir örneğidir.

Birkaç ay da gebelik döneminiz de deri de gevşeme ve cilt genişlemesi görülür. Bu değişimler genellikle bebeğin doğumundan birkaç ay sonra geri dönüşüme uğrar.

Buna karşın, kilolu ve şişman kişilerin çoğu, genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde başlayarak, yıllarca ekstra ağırlık taşırlar.

Cilt önemli miktarda esnetildiğinde ve uzun süre bu şekilde kalındığında, kolajen ve elastin lifleri hasar görebilir. Sonuç olarak, geri çekilme yeteneklerinin bir kısmını kaybederler.

Sonuç olarak, birisi çok fazla kilo verdiği zaman cilt vücuttan asılır. Genel olarak, kilo kaybı ne kadar büyükse, gevşek cilt etkisi daha belirginleşir.

Cildi Sıkılaştırmak İçin Doğal Yöntemler

Aşağıdaki doğal ilaçlar, küçükten orta kiloya kadar kilo vermiş insanlarda cildin mukavemetini ve elastikiyetini bir dereceye kadar artırabilir.

Egzersiz Yapın

Normal güçlendirme egzersize katılmak hem genç hem de yaşlı erişkinlerde kas kitlesi oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmanın yanı sıra kas kütlesi artışı gevşek cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kolajen Alımı

Kolajen hidrolizat jelatine çok benzerdir. Hayvanlardaki bağ dokusunda bulunan işlenmiş bir kolajen formudur. Çalışmalar, büyük kilo kaybıyla ilişkili olarak gevşek cilt olan kişilerde test edilmemesine rağmen, kolajen hidrolizatın cildin kolajeni üzerinde koruyucu etkisi olabileceğini düşünülmektedir.

Kontrollü bir çalışmada kolajen kuvvetleri, kolajen peptidleri ile dört hafta tamamlandıktan sonra belirgin bir şekilde artmıştır ve bu etki, 12 haftalık çalışmanın süresi boyunca kalmıştır. Kolajen hidrolizat, hidrolize kolajen olarak da bilinir. Pudra şeklinde gelir ve doğal gıda mağazalarında veya çevrimiçi olarak satın alınabilir. Bir diğer popüler kolajen kaynağı, kemik suyu olup, diğer sağlık yararlarını da sağlar.

Belli Besin Maddelerini Tüketin ve Sulu Kalın

Bazı besinler, kolajen ve sağlıklı cildin diğer bileşenleri için önemlidir:

Protein: Yeterli protein sağlıklı ciltler için hayati önem taşır. Lizin ve prolin amino asitler kolajen üretiminde doğrudan rol oynamaktadır.

C vitamini: C vitamini, kolajen sentezi için gereklidir ve ayrıca cildi güneş hasarına karşı korur.

Omega-3 yağ asitleri: Küçük bir çalışma, yağlı balığın omega-3 yağ asitlerinin cilt esnekliğini artırmasına yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Su: İyi sulu kalma cildinizin görünümünü iyileştirebilir. Bir çalışma, günlük su alımını artıran kadınların cilt hidrasyonunda ve işlevlerinde önemli ilerlemeler sağladığını ortaya koymuştur.

Sıkılaştırıcı Kremleri Kullanın

Birçok “sıkılaştırıcı” krem, kolajen ve elastin içerir.

Bu kremler geçici olarak cilt sızdırmazlığına hafif bir katkıda bulunsada, kolajen ve elastin molekülleri cildiniz tarafından absorbe edilemeyecek kadar büyüktür. Genel olarak, kolajen içten dışa doğru yaratılmalıdır.

Kilo Verdikten Sonra Nasıl Sıkılaşır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir