Kimyon Çayının Faydaları Nelerdir, Zayıflatırmı, Zararları

Mart 15, 2018 Bitki Çayları

Bitki çayları arasında tercih edilebilecek seçeneklerden biri kimyon çayı olduğundan özellikle farklılık isteyenler tarafından tüketilebilir. Kimyon günümüzde özellikle köfte gibi etli yemeklerde tercih edilen baharatlar arasında yer almaktadır. Yaygın kullanımı aynı zamanda farklı şekillerde tercih edilmesini sağlamaktadır. Bir çok hastalığa karşı olumlu etki oluşturmaktadır. Bu nedenle özellikle sağlık alanında tercih edilebilecek baharat seçenekleri arasında yer almaktadır. Aşağıda kimyon çayının faydalarını sizler için derledik.

Günümüzde tüketilmekte olan kimyon çayı özellikle tohum ve meyvelerden yapılmaktadır. Tıbbi amaçlı kullanılmakta olan bitkiler arasında yer alan kimyon günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir. Bitkinin oluşturmuş olduğu meyveler özellikle hoş ve etkileyici bir kokuya sahiptir. Bu nedenle hazırlanacak olan çayın kokusu oldukça keskindir. Kimyon çayının düzenli şekilde tüketilmesi insan vücudunda pek çok farklı olumlu etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle doğal tedavi seçeneklerini tercih etmek isteyenler tarafından kullanılabilir.

Farklı aroması ve tadı çoğu zaman tercih edilmesine neden olabileceği gibi aynı zamanda oluşturmuş olduğu faydaları da kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Pek çok farklı hastalığa karşı tercih edilebilecek bitkisel çözümler arasında sayılabilir. İçerisinde bulunan E, A ve C vitamininin yanı sıra mineraller ve antioksidanlar özellikle insan vücudu açısından oldukça etkilidir.

Kimyon Çayının Faydaları Nelerdir

Günümüzde bitki çayları arasında tercih edilebilecek olan kimyon çayının faydaları oldukça fazladır. Düzenli şekilde ve yeteri kadar tüketilmesi özellikle olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bu nedenle sağlıklı olmak için tercih edilebilecek çaylar arasında yer almaktadır.

 • Sindirim sisteminde yaşanabilecek problemlere karşı olumlu etki oluşturmaktadır. Gazi araları veya farklı problemler yaşanması durumunda özellikle tüketilebilecek çaylar arasında yer almaktadır. Zaman zaman yaşamış olduğunuz sindirim sistemi problemlerine karşı oluşan ağrıların azaltılması ve problemlerin doğal şekilde çözülmesini sağlamak amacıyla çayı tüketebilirsiniz. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için destekleyici etki oluşturmaktadır. İshal ya da bulantı gibi problemlere karşı tercih edilebileceği gibi hazımsızlığın hafiflemesini sağlamaktadır.
 • Solunum yollarında oluşabilecek her türlü rahatsızlığa karşı etkilidir. Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ya da bronşit gibi durumlarda tercih edilebilir. Özellikle kış aylarında yaşanacak olan soğuk algınlığına karşı evde rahatlıkla tedavi uygulamak için tercih edilebilecek bitki çaylarının biridir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve hastalıklara karşı vücut direncini de artırmak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha güçlü hale gelmesini sağlayabilir. Astım ve artrit hastalıklarının başlangıç aşamasında düzenli tüketilmesi olumlu etkiler oluşturmaktadır.
 • Özellikle anemi ya da bunun yanı sıra yorgunluk problemi yaşayanlar tarafından tercih edilebilir. Kimyon içerisinde bulunan yüksek orandaki demir anemi hastalığını tedavi etmek amacı ile kullanılabilir. Vücutta oluşan yorgunluk hissi için özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek etkili olmaktadır. İdrar yolunda oluşabilecek enfeksiyonların tedavi edilmesi amacıyla da kullanılabilir.
 • Kilo vermek isteyenler için yüksek demir içeriğine sahip olması özellikle metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle tercih edilebilecek doğal seçenekleri arasında yer almaktadır. Fazla kalori yakılmasını sağlamak amacıyla kimyon çayı tüketimi sağlanabilir. Kimyon içerisinde bulunan antioksidanlar özellikle vücutta oluşan olumsuz etkilerin dışarı atılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • İçerisinde bulunan aktif bileşenler özellikle kanser hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Bu nedenle kimyon tüketimi kanserin önlenmesi konusunda etkilidir. Düzenli şekilde kullanılması özellikle meme ya da kolon kanseri gibi ortaya çıkabilecek kanser türlerinde tedaviye yardımcı olmaktadır.
 • Kimyon çayı tüketimi vücutta elektrolit dengesinin sağlanması üzerinde etkilidir. Potasyum açısından oldukça zengindir. Bu sayede özellikle hücrelerin üretimine yardımcı olmaktadır. Kan basıncının düzenlenmesini sağlamaktadır. Tam basıncının düzenlenmesi özellikle kalp damar hastalıkları üzerinde etkili olabileceğinden dolaylı olarak kalp damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kabızlık problemi yaşayanlarda kısa süre içerisinde problemin ortadan kaldırılması üzerinde etkili olmaktadır. Bağırsak sisteminin daha iyi çalışabilmesini sağlayabilmek adına içerisinde bulunan yüksek lif içeriği ile enzimlerin salgılanmasını sağlamaktadır. Özellikle çayı tüketirken içerisine bal eklemek daha yüksek etki elde edilmesini sağlamaktadır.
 • El ya da ayaklarda oluşan yanma hissi için doğal tedavi seçenekleri arasında yer alabilir. İstenilen etkinin elde edilebilmesi için düzenli şekilde hazırlanan çayın tüketilmesi gerekir.
 • Özellikle kadınlarda adet düzensizliğine iyi gelmektedir. Düzenli şekilde tüketilmesi adet düzensizliğin ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Bu sayede adet döneminizin düzene girmesini sağlayabilir.
 • Kan şekeri seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle kan şekeri hastalarında kullanılması şekerin dengelenmesini sağlamaktadır.
 • Mide bulantısı, bağırsak spazmları, gaz, hazımsızlık, mide ekşimesi gibi sorunlara karşı rahatlama etki sağlamaktadır. Bunun yanı sıra idrar söktürücü özelliği sahiptir. Özellikle oluşan şişkinliğin giderilmesi üzerinde etkilidir.
 • Detoksifikasyon özelliğine sahip olması vücudun temizlenmesini sağlamaktadır. Düzenli kullanıma mesane ve böbrek için temizleyici etki oluşturmaktadır. Bu sayede özellikle kısa sürede vücudun temizlenmesini sağlayabilir. Kimyon çayı faydaları da bu şekildedir.

Kimyon Çayı Nasıl Hazırlanır?

Evde hazırlamak isteyenler kimyon çayı hazırlanışı sayesinde sorun yaşamadan diledikleri her durumda taze olarak hazırlamış oldukları çayı tüketebilirler. Çayı hazırlamak için öncelikle gerekli olan malzemelere ihtiyacınız bulunmaktadır.

Malzemeler

 • 250 ml su,
 • 1 tatlı kaşı kimyon tohumu.

Hazırlanışı

Öncelikle bir kap içerisine kimyon tohumlarının konulması gerekir. Tohumların beş saniye kadar kısık ateşte ısıtılması gerekir. Daha sonrasında içme suyu eklenerek kaynamaya bırakılır. Kaynama işleminin tamamlamasının ardından 5 dakika kabının kapağı kapatılarak demlemeye bırakılır. Çayı süzülerek sıcak içime hazır hale getirilebilir. İhtiyaç duyulduğu durumlarda bal ya da tuz eklenerek tüketilebilir.

Farklı tercihler yapmak isteyenler özellikle çayı hazırlarken kullanabilecekleri farklı ürünler ile tadını ve aromasını değiştirebilirler. Yüksek etki elde etmek istediğiniz her durumda içerisine farklı bitkileri katarak daha etkili hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kimyon Çayının Zararları

Bitki çayları özellikle aşırı derecede tüketilmesi durumunda insan vücudu açısından faydalı olmayacağı gibi zararları ortaya çıkabilir. Bu durumda kimyon çayın zararları var mıdır? Merak edenler her durumda aşırı derecede tüketilmesi durumunda mutlaka insan vücuduna zararları olabileceğini akıllarından çıkarmamaları gerekir. Hamilelik ya da emzirme döneminde kullanımı özellikle herhangi bir yan etkisi oluştuğuna dair kanıt bulunmamaktadır. Ancak yine de kendini güvende hissetmek isteyenler tüketiminden kaçınmalıdır.

Kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olabileceği için özellikle cerrahi durumlarda tüketilmesine dikkat edilmektedir. Uzmanlar tarafından tüketimi bu durumda önerilmemektedir. Gün içerisinde özellikle bir bardak tüketmeye dikkat edilmesi gerekir. Aşırı derecede tüketilmesi zararlı etkiler oluşturabilir.

 

Kimyon Çayının Faydaları Nelerdir, Zayıflatırmı, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir