Kırkkilit Otu Çayının Faydaları Nelerdir, Zayıflatırmı, Hazırlanışı

Aralık 4, 2017 Bitki Çayları

Kırkkilit otu Roma döneminden bu zaman kadar pek çok rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Kırkkilit otu çayı pek çok hastalıklara deva olduğu görülmektedir.  Bir çok hastalıklara deva olan kırkkilit otunun faydaları da saymak ile bitmez.

Kırkkilit Otu Nedir

Çok sayıda farklı isimleri bulunan kırkkilit otu aslında Latince isim kökeninde at ve kıl kelimeleri içinde bulundurmaktadır. Genel olarak ülkemizde kırkkilit otu at kuyruğu otu olarak bilinmesinin yanı sıra zemberek otu, çam otu, kırkboğum, tilki kuyruğu ve katır kuyruğu olarak da tanınmaktadır. Eski uygarlıklar tarafından tam anlamı ile doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktaydı. Kırkkilit otu çok yıllık, çiçeksiz ve otsu bir bitki özelliklerine sahiptir. Bu bitkinin gövdesi silindir şeklinde dallı ya da dalsız olup yeşil veya yeşil ve esmer renkli sert bir bitkidir. Kırkkilit otunun içi boştur. Yaprakları çok küçük olan bitkinin pul şekilnde ve sivri uçludur. Kırkkilit otunun pek çok sayıda faydaları bulunmaktadır. Ayrıca son zamanlarda kilo problemi çok fazla olan kişilerin zayıflama konusunda da etkili olduğu bilinmektedir.

Kırkkilit Otu Nerede Yetişir?

Kırkkilit otu yetiştirilmesi için çok özel alanlara ihtiyaç yoktur. Genel olarak kırkkilit otu tarla ya da fundalıklarda yetişdiği gibi tren yollarında ve yakın çevrelerinde de çok sık yetişdiği görülmektedir. Ancak bu bitkinin sulak ve balçıklı topraklarda yetişmiş olanı daha da makbuldür. Bunun yanı sıra orman kenarlarında da yetişen kırkkilit otu çok faydalıdır. Kilo vermek için çayını yapmak istediğiniz zaman daha çok orman kenarlarında ve tarlalarda yetişen kırkkilit otu daha etkili olacaktır.

Kırkkilit Otu Çayı Zayıflatırmı?

Son günlerde dengesiz beslenme ve hormonlu gıdaların tüketimi sonrasında pek çok kişi aşırı kilo alarak sağlık yönünden de rahatsız olurlar. Hem sağlık sorunları hem de görünüş bakımından kilo çok büyük bir problem olmaktadır. Kırkkilit otu eski dönemlerde tüm hastalıkların tedavisinde uygulandığı için çok önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Kırkkilit otu çayı özellikleri ile zayıflamak çok da mümkün olmaktadır. Özellikle ödem atıcı ve idrar söktürücü etkileri olduğu için aşırı derecede sodyum tüketimine bağlı olarak vücut içinde fazla su tutmaktadır. Bu neden ile fazla olan ödemlerden meydana gelen kiloların yok olmasına son derece yardımcı olmaktadır. düzenli ve kurallarına göre kırkkilit otu çayı kullanımı sonrasında etkili bir şekilde zayıflamak mümkün olacaktır.

Kırkkilit Otu Çayı Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kırkkilit otu eski çağlardan bu zamana kadar pek çok hastalıkların tedavisinde kullanılmakta ve etkili sonuçlar elde edilmekteydi. Bu neden ile kırkkilit otu faydaları çok fazla olan kırkkilit otu çayının da çok fazla faydaları vardır. İlk olarak idrara sökücü olan bu bitki böbrek taşlarını düşürmeye bire birdir. Ardından safra kesesi taşı tedavisine kullanılmakta ve vücutta bulunan ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarında da rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle ciltte bulunan basit yara ve yanıklara iyi gelen kırkkilit otu kemikleri de çok iyi şekilde güçlenmesini sağlamaktadır. En büyük payı da gut hastalığında kıkırdak ve eklemlerin güçlenmesi içindir. Kesinlikle ülsere ve midede bulunan tüm ağrılara karşı büyük bir etkisi bulunur. Antiseptiktir ve kanamaların durmasında çok önemlidir. Çok sağlıklı ve  çok büyük zararları olmayan kırkkilit otu çayı kilo vermek için çok önemli bir yere sahiptir. Kırkkilit otu çayının faydaları içinde saçların hızlı bir şekilde ve sağlıklı olarak uzamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca regli kanamalarını düzenleyen bu bitkinin çayı tırnak kırılmalarına da çok iyi geldiği ortadadır. Kırkkilit otu çayı kilo vermek isteyenler için hem çok sağlıklı hem de son derece kesin çözümler elde edeceğiniz bir zayıflama yöntemidir. Bu neden ile gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kırkkilit Otu Çayı Zararları Nelerdir?

Kırkkilit otunun faydalarından sonra zararları var mı konusuna değinecek olursak: Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi kırkkilit otu çayının da fazla kullanılması sonucunda zararları olabilir. Tam bir şifa deposu olan kırkkilit otu çayını kullanımı sakıncalı durumlar vardır. Bunlar özellikle hamile ve emziren bayanların kullanması tavsiye edilmez. Ayrıca her gün düzenli bir şekilde ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin kırkkilit otu çayını kullanmadan önce doktorlarına danışması gerekir. Çok aşırı kullanılan kırkkilit otu çayı vücudun susuz kalmasına neden olacaktır. Diyabet hastalarının kan şekerinin düşmesinde etkili olacağı için kesinlikle doktorlarına sormadan kullanmaması gerekir. Potasyum eksikliği rahatsızlığı yaşayan kişiler için bu bitki çayının kullanılması önerilmez. Çünkü idrar sökücü etkisi bulunan bitki vücutta bulunan potasyumu idrar ile beraber dışarı atmasına neden olmaktadır. Aksi yönde düzenli olarak kullanılan kırkkilit otu çayı zararları yok denilecek kadar az olduğu bilinmektedir. Kırkkilit otu çayı kullanan kişiler asla alkolle ve nikotin bandı ile kullanılması kötü sonuçlar meydana getirebilir.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kırkkilit otu çayı yapılışı genel olarak bir bardak suyun içinde 2 dakika kadar kaynatmalısınız. Böylece bu çay ağız yaralarına ve aftlara çok iyi gelecektir. Kırkkilit otunu tüm aktarlardan çok kolay bir şekilde bulma imkanınız bulunmaktadır. Bir başka kırkkilit otu çayı yapmak için bir kupa bardağı için çay yapılışı şöyle olamaktadır. İki çay kaşığı kadar iyice ufalanmış olan kırkkilit otunu sıcak su ile karıştırmalısınız. Bu karışımı ocak üzerinde yaklaşık olarak 5 ya da 10 dakika aralarında kaynatmalısınız. Aynı süre içinde çayın demlenmesini beklemelisiniz. Demlenen bu çayı bir bardağın içine süzerek tüketebilirsiniz. Şayet kırkkilit otunu aktarlardan taze olarak aldıysanız çay yaparken suyun içine iki dalını koymanız yeterli olacaktır. Taze olan kırkkilit otunu bir bardağa koymanız gerekir. Kırkkilit otu kaynattıktan sonra 6 ya da 7 dakika kadar bu karışımın soğumasını bekleyin. Soğuyan bu karışımı bir bardağa dökün 8 ile 10 dakika aralarında demlenmesini bekleyin. Daha sonra bu kırkkilit otu çayı afiyetle tüketebilir ve öncelikle sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Genel olarak kırkkilit otu fiyatı tüm aktarlarda aynıdır. Ancak aldığınız gramajlara göre fiyatlar değişmektedir. Hafif bir ürün olduğundan dolayı az bir miktar almanız bile çok fazla sayıda kırkkilit otu çayı yapılışı için yeterli olmaktadır. Çok düzenli bir şekilde tüketmiş olduğunuz kırkkilit otu çayı sayesinde hızlı kilo verecek ve bazı rahatsızlıklarınız da ortadan kalkmış olacaktır.

Kırkkilit Otu Çayının Faydaları Nelerdir, Zayıflatırmı, Hazırlanışı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir