Kırmızı Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Ağustos 3, 2020 Sebzeler

En çok tüketilen baklagiller arasında yer alan kırmızı mercimek önemli besin değerlerine sahiptir. Türk mutfağında çorbası, köftesi, salatası, mezeleri ve daha pek çok türü hazırlanan kırmızı mercimek özel davetlerde dahi yer bulmaktadır. Tokluk hissi vermesiyle bilinen bu besin özellikle çorba şeklinde başlangıçlar arasında yerini almaktadır.

Anavatanı Asya olarak bilinen kırmızı mercimek daha çok Hindistan, Kanada, Avusturya ve ABD gibi ülkelerde yetişmeye elverişlidir. Ülkemizde ise özellikle İç Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgesi bu besinin yetişmesi için daha uygundur. Hem yazın hem de kışın hasat edilebilen kırmızı mercimek yaz sezonunda özellikle mart ayında, kış sezonunda ise özellikle ekim ayında ekilmektedir. Mercimeğin yetişmesi için iklimin yazık sıcak ve kurak, kışların ise ılık geçmesine ihtiyaç vardır.

Kırmızı mercimek genellikle kireçli toprakları sevmekte olup ekildiği yerde başka otlar yetişirse bu durum mercimekten elde edilecek verimin azalmasına neden olacaktır. Mercimeğin kök yapısı ince ve narin olduğu için bu durum dikkate alınmalı ve çevresinde başka otlar varsa onlar temizlenmelidir.

Kırmızı Mercimeğin Besin Değeri Nedir?

Kırmızı mercimek uzun süre tok tutmasıyla ve lif yönünden zengin olmasıyla bilinir. Buna göre 100 gram kırmızı mercimeğin içerisinde 1 gram yağ, 350 kcal enerji, 25 gram protein, 63 gram karbonhidrat ve 8,5 gram su yer almaktadır. Glisemik indeksi düşük olan kırmızı mercimek hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına karşı doğal çözüm olmasıyla bilinir. Doğru şekilde tüketilen kırmızı mercimeğin bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olduğu ifade edilir. Özellikle protein yönünden zengin olması ve içerisinde bol miktarda B vitamini bulunması sebebiyle sporcuların diyet listelerinde kırmızı mercimek olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Kırmızı Mercimek Zayıflatır Mı?

Günlük yaşamda sıklıkla tüketilen kırmızı mercimek zayıflatır mı sorusunun yanıtı çok sayıda insan tarafından merak edilir. Buna göre düzenli tüketildiğinde mercimeğin detoks etkisi yarattığı ifade edilir. Metabolizmanın harekete geçmesine yardımcı olan mercimek zayıflamayı desteklemektedir. Ödem attırıcı etkisinin bulunması sayesinde kilo vermeye ve daha sağlıklı bir diyet programı uygulamaya yardımcı olur.

Diyet listesinde kırmızı mercimeğe yer veren kişilerin akşam yemeklerinin ardından kilo yapıcı besinlerin tüketiminden uzak kaldığı ifade edilir. Özellikle buğday unu ile yapılan besinlerde onun yerine kırmızı mercimek unu kullanılarak yapılan börekler, krepler sağlık açısından daha yararlı olurken besin değeri yönünden de diyete uygun hale gelecektir. Ancak bunun için mutlaka doğal kırmızı mercimek tercih edilmelidir. Ayrıca bir kase kırmızı mercimek çorbası ile birlikte yenen bir kase yoğurt sindirim sürecinin ve kilo vermenin hızlanmasına katkıda bulunacaktır.

Kırmızı Mercimek Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı Eder

İçerisinde zengin miktarda diyet lifi yer alan kırmızı mercimek yemeklerin ince bağırsaktan emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur ve glisemik indeksi düşük olarak bilinir. Bu sayede sindirim hızı azalmakta ve kan şekerin ortaya çıkan ani yükselmeler ya da düşmeler önlenmektedir.

Kan şekerinin yanı sıra kolesterol üzerinde de katkı sağlayan kırmızı mercimek kalp sağlığının korunmasını destekler. Bunun en önemli etkeni içerisinde yer alan yüksek oranlı liftir. Aynı zamanda bu besin kandaki dolaşıma hız kazandırarak kalp rahatsızlıklarının oluşmasını önler ve aşırı kolesterolün atılmasına yardımcı olur.

Kırmızı Mercimeğin Cilde Faydaları

Cilt sağlığı pek çok insan için önemli olup bunu korumak adına doğal besinlerden yardım alınır. Bu nedenle kırmızı mercimeğin cilde faydaları çok sayıda insan tarafından merak edilir. Işıltılı, lekesiz, canlı ve parlak bir cilt isteyenler için kırmızı mercimek doğru bir seçim olacaktır. Bu besinin anti aging özelliğinin bulunması yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan leke, çizgi ve kırışıklık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. İstenilen etkiyi alabilmek için kırmızı mercimek ile hazırlanmış cilt maskeleri kullanılabilir. İçerisine gül suyu ile zerdeçal karıştırılarak hazırlanan maske güneş yanıklarını ortadan kaldırmaya ve cilt rengini açmaya katkıda bulunur. Eğer maskenin içerisine süt ilave edilirse ciltteki kuruluk sorununu gidermeyi de desteklediği görülecektir.

Sağlık İçin Kırmızı Mercimek 

Genel sağlığı korumaya yardımcı olan kırmızı mercimek çinko ve B6 vitamini yönünden zengin olması sayesinde bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Aynı zamanda kandaki beyaz kan hücrelerinin sayıca artmasını destekleyen bu besin göz sağlığını da desteklemektedir. Özellikle içerisinde yer alan E, C ve A vitaminleri göz sağlığının ve görüşünün daha iyi olmasını sağlar. Bunun yanı sıra gözde meydana gelen kas bozulmaları ve katarakt gibi soruların önlenmesine yardımcı olur.

Doğal kırmızı mercimek kemiklerin ve dişlerin beslenmesine katkıda bulunur. Mercimeğin içerisinde yer alan magnezyum, kalsiyum sağlıklı diş oluşumunu destekler. İstenilen faydanın elde edilebilmesi için kırmızı mercimeğin düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Böylece vücut ihtiyaç duyduğu besin değerlerini eksiksiz şekilde almaktadır. Ancak istenilen faydanın elde edilebilmesi için mercimeğin mutlaka organik olması gerekir.

Kırmızı Mercimeğin Hamileliğe Etkisi

Kırmızı mercimeğin hamileliğe etkisi pek çok kişi tarafından merak edilir. Hamilelik dönemi ve doğum süreci anne adayları için stresli ve zor bir dönem olarak bilinir. Bu nedenle sürecin daha sağlıklı ve kolay geçmesi adına beslenme programında besin değeri yüksek olan gıdalara yer verilmektedir. Bunlardan biri de kırmızı mercimek olarak bilinir. Besin değeri yüksek olan kırmızı mercimek içerisinde B9 vitamini yani folik asit zengin miktarda bulunur. Bu vitamin bebeğin beyin gelişimini desteklerken aynı zamanda doğum kusurlarının önlenmesine de yardımcı olur. Her besinde olduğu gibi kırmızı mercimek tüketiminde de aşırıya kaçılmaması gerekir. Özellikle hamilelik dönemi hassas bir süreç olduğu için doktor önerisinin dışında besin tüketmek ya da aşırı miktarda yemek istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Kırmızı Mercimeğin Zararları Var Mıdır?

Kırmızı mercimeğin zararları sıklıkla merak edilse de bununla ilgili net bir bilgi mevcut değildir. Genellikle güvenilir besinler arasında yer alan kırmızı mercimek her yaştan insan tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Ancak bazı insanların kırmızı mercimeğe ya da içerisinde yer alan bir değere karşı alerjisi olabileceğinden hassasiyeti olan kişilerin tüketimde daha dikkatli davranmalarında yarar vardır. Kırmızı mercimek alerjisi görülme olasılığı genellikle düşük olarak ifade edilir. Normalden fazla miktarda kırmızı mercimek tüketildiğinde potasyum zehirlenmesi, böbrek sorunları, yüksek amino asit alımına bağlı çeşitli yan etkiler ve gaz sorunu meydana gelebilir.

Kırmızı Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir