Kırmızı Muz Faydaları, ZayıflatırMı, Nerelerde Yetişir?

Mart 21, 2018 Meyveler

 

Diğer ismi Red Dacca olarak bilinen sarı muzdan daha küçük olan kırmızı muz tadı çileğe benzeyen bir meyvedir. Tadı çileğin yanı sıra mango ve ahududuya da benzemektedir. Asya ve Güney Afrika’da yetişen bu meyve sarı muz ile kıyaslandığına ona nazaran daha fazla beta karoten ve C vitamini içermektedir.

Kırmızı muzun olgun olup olmadığı renginden anlaşılmaktadır. Meyve olgunlaşmaya başladıkça rengi mora dönmektedir. Bu muz genellikle un halinde kullanılmaktadır. Kullanıldığı yerler ise çoğunlukla puding, marmelat, çikolata ve cips olmaktadır. Bu lezzetli meyvenin en bilinen özelliği ise stresi azaltması ve sindirim sistemini düzenlemesidir. Aynı zamanda bu muzun kilo verme üzerinde de etkiliği olduğu belirtilmektedir.

Kırmızı Muz ZayıflatırMı?

Sarı muz ile karşılaştırıldığında daha farklı özelliklere sahip olan kırmızı muz zayıflamak için de kullanılmaktadır. Kırmızı muzun içerisinde vücudun mutluluk hormonu salgılamasına etki eden maddeler bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisindeki şeker oranı oldukça düşüktür ve bu sayede tüketimi sonucunda vücutta kilo alımına neden olmamaktadır. Şeker oranının düşük olması kırmızı muzu şeker hastalarının tüketebilmesini de sağlamaktadır.  Etkisini uzun süreli görebilmek adına genellikle başlangıç öğünü olarak yenilmektedir.

Bilindiği üzere zayıflamak için sindirim sisteminin düzgün şekilde çalışması gerekmektedir. Bunun için ise beslenme düzenine dikkat edilmeli ve buna yönelik fayda sağlayan besinler tüketilmelidir. Kırmızı muz bu yönden oldukça yararlı etkilere sahiptir. İçerisinde bulunan besin değerleri sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kırmızı Muz Nerelerde Yetiştirilir?

Kırmızı muzun yetiştiği yerler içerisinde ilk sırada Asya ve Güney Afrika gelmektedir. Ülkemiz bu meyvenin yetişmesi için yeterli iklim koşullarına sahip olmadığından dolayı kırmızı muz yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Genellikle kırmızı muz ülkemizde hobi olarak üretilmektedir. Bu muzun olgunlaşması kırmızı muz ile benzerlik göstermekte ve belli bir düre gerektirmektedir. Olgunlaşma tamamlandığında kabuklar kırmızıdan daha koyu bir renge dönüşmektedir. Meyvenin olgunlaşması fayda bakımından avantaj sağlamaktadır. Çünkü olgunlaşmaya bağlı olarak kırmızı muzun içerisindeki beta karoten ve C vitamini miktarı da artmaktadır.

Kırmızı Muzun Besin Değerleri

Kırmızı muzun sağlığa faydaları son derece fazladır. Bu bakımdan düzenli olarak tüketilmesi yararlı olmaktadır. Posa yönünden zengin olan bu meyve kahvaltıda tüketildiğinde stresten koruyan özelliğe sahiptir. Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre kırmızı muz günlük posa gereksiniminin yüzde on altılık kısmını karşılamaktadır.

Kırmızı muz potasyum yönünden zengindir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bir tane orta boy kırmızı muzun içerisinde dört yüz miligram potasyum bulunmaktadır. Bu sayede kalp kaslarını daha işlevsel hale getirmektedir. Aynı zamanda kırmızı muz günlük c vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde on beşlik kısmını karşılamaktadır. Bilindiği üzere C vitamini güçlü bir antioksidandır ve vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Aynı zamanda serbest radikallere karşı da korumakta ve kalp krizi ile kansere yakalanma riskini de azaltmaktadır. Bunun yanı sıra kırmızı muzun içerisinde bol miktarda B6 vitamini de bulunmaktadır. Bu sayede B6 vitamininin eksikliği ile ortaya çıkan sinirlilik, yorgunluk, halsizlik, zihin bulanıklığı, uykusuzluk ve kansızlık gibi durumlara karşı önlem alınabilmektedir.

Kırmızı Muzun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı muzun faydaları içerisinde ilk sırada sindirim sistemini düzenleyerek kilo verdirmesi yer almaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde pek çok hastalığın tedavisinde olumlu etkiye sahiptir. Erkeklerde cinsel gücün artmasını sağlayan kırmızı muz şeker oranının az olmasıyla şeker hastalarının kullanımı için de uygundur. Antidepresan özelliğe sahip olması kırmızı muzun stresi azaltmasına yardımcı olmaktadır.

Enerji verici özelliğe sahip olan kırmızı muz son derece besleyici niteliğe sahiptir. İçerisindeki besin değerleri sayesinde kırmızı muz sindirim bozukluğu, ateş, kas krampları ve kas gevşekliği gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda atıkların vücuttan atılmasında da etkilidir.

Kırmızı Muzun Yararları

Kırmızı muz kan basıncının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kan hücrelerinin oluşmasına da destek olmakta ve vücut sıvılarının arasındaki kimyasal dengenin sürekli olmasını sağlamaktadır. Özellikle yoğun bir yaşam tarzına sahip olanlar için kırmızı muz oldukça faydalıdır. Çünkü enerji verici özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda yiyen kişide sakinlik hissi de meydana getirmektedir.

Arjantin’de kırmızı muz ile alakalı bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma göre gönüllü olan kadınlar günlerine bir tane kırmızı muz yiyerek başlamışlardır. Üç ay süren bu çalışma boyunca tüm katılımcı kadınların kilo verdiği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra bu kadınların stressiz bir yaşam sürdüğü ve sindirimlerinin daha kolay olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Kırmızı Muz Nasıl Tüketilmelidir?

Kilo vermek için kırmızı muz tercih edenler için en doğru öğünlerin başında kahvaltı gelmektedir. Hangi öğünde olursa olsun ne şekilde tüketileceği kişinin isteğine bağlı bir durumdur. Pek çok tüketim şeklinin olması insanlar açısından avantaj sağlamaktadır. Genellikle kırmızı muz yoğurt ve süte katılarak tüketildiğinde daha doyurucu hale gelmektedir. Tadının mango ve çileğe benzemesi sayesinde tatlılarda ve meyve salatalarının içerisinde de tüketilebilmektedir. Bunlara ek olarak kırmızı muz kurutulup ya da dondurulup da tüketilebilmektedir.

Kırmızı Muzun Zararları Var Mıdır?

Kırmızı muzun faydaları yanı sıra uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde kırmızı muzun zararları ile ilgili herhangi bir bilgi ortaya çıkarılamamıştır. Dolayısıyla herhangi bir yan etkisi de bulunmayan kırmızı muz sağlık yönünden faydaları etkilere sahiptir. Bu nedenle düzenli miktarda tüketilmesi sağlıklı bir vücut için yararlı olmaktadır. Ancak tüketecek olan kişilerin özel bir sağlık problemi varsa bu durumda kırmızı muz yemeden önce doktordan onay alınması fayda sağlamaktadır. Bunun haricinde hem kilo vermek hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmak için kırmızı muz rahatça tüketilebilmektedir. Sarım muza kıyasla şekil ve lezzet yönünden biraz daha farklı olan kırmızı muz gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjiyi vücuda vermektedir. Stressiz bir yaşam sürmek için de dileyen herkes beslenme programına kırmızı muzu dâhil edebilmektedir.

Kırmızı Muz Hakkında

Tropik bir meyve olan kırmızı muz Doğu Afrika’da da yetiştirilmektedir. Görüntü olarak sarı muza kıyasla daha küçüktür ve daha yumuşaktır. Kırmızı muz üretiminin en yaygın ve favori olduğu yer Orta Amerika’dır. Demir yönünden zengin olan kırmızı muzun tadı birkaç meyve ile benzerlik göstermektedir. Ülkemizde yetiştirmek isteyen Hüseyin Güllü adlı kişi ekvador bölgesinden getirdiği kırmızı muza ait mahsul almıştır. Soğan halinde getirilen muz hobi şeklinde yetişebilmektedir.

Kırmızı Muz Faydaları, ZayıflatırMı, Nerelerde Yetişir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir