kızılcık faydaları nelerdir

Kızılcığın ve Kızılcık Çayının Faydaları Nelerdir

Temmuz 20, 2017 Meyveler

Kızılcık ülkemizde bir çok yörede tüketilen bitkiler arasındadır.Özellikle çay ve reçel olarak rağbet görmektedir.Lezzetiyle damağımızı, faydaları ile vücudumuzu şenlendiren kızılcığın faydalarına maddeler halinde göz atalım:

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

1: Kalp ve Damar Hastalıkları

Kızılcık içinde bulunan fenolik asitler sayesinde kan basıncını düzenlemekte ve inflamatuar olarak görev yapar.Bu sayede damar tıkanıklıkları ve kan basıncı seviyesini ayarlayarak kalp ve damar hastalıklarından sizleri korumaktadır.Aynı zamanda şeker hastakarı için insülin direncinin düşürmesinde etkili olduğu gözlenmiştir.

2: Diyabet ( Şeker Hastalığı)

Bu faydalı bitkideki doğal besin maddeleri özellikle tip 2 şeker hastaları için glikoz ve lipit düzeyini düşürmede etkili olmaktadır.Tip 2 şeker hastalığının olumsuz etkilerini uzaklaştırmak için kızılcık etkili gıdalar arasındadır.

3: Kansere Karşı Savaşır

Özellikle Amerika sağlık kuruluşlarının yaptığı araştırmalar sonucu kansere karşı kızılcık tüketilmesini tavsiye etmektedir.Kanserin yayılmasını engeller ve zararlı etkilerinin azaltılmasında yardımcı olmaktadır.Yapılan araştırmalarda beyin tümörü,akciğer rahatsızlıkları, göğüs kanserini ve tümörlerinin yayılmasını azaltmada etkilidir.En etkili olarak prostat kanserinin oluşması engeller ve zararlı yönlerini azaltmada etkilidir. Kızılcık fitokimyasalları prostat kanserindeki hücreleri öldürmektedir.

4: Diş Sorunlarını Engelleyin

Rocherter Üniversitesinde tıp fakültesinde yapılan çalışmalarda kızılcığın diş köklerini sağlamlaştırdığı ve bakterilerin diş tabanında yerleşmesini önlemektedir.Bu sayede diş çürüklerine karşı sizleri korumaktadır.Aynı zamanda plak ve tartar oluşumunu da engellemektedir.

5: İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Engeller

Kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarını engellemekteki en etkili bitkiler arasındadır. İdrar yolu üzerindeki özellikle E.coli bakterisi olmak üzere diğer zararlı bakterilerin yapışmasını engeller.Aynı zamanda antioksidan içeriği de sağlık bir boşaltım sistemi için faydalı etkileri bulunmaktadır.

6: Soğuk Algınlığı ve Gribi Engeller

Kızılcıkta bolca bulunan C vitamini ve antioksidan içeriği grip virüsünün uzaklaştırılmasını engeller ve soğuk algınlığından sizi korur.Grip sezonu kızılcık bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

7. Mide Ülserini Önler

Yapılan araştırmalarda mide ülserine sebep olan aside karşı dayanıklı bakteriler olan h.pylori leri öldürmekte etkilidirler. Bu sayede mide ülserini önlemektedir.

8: Antioksidan Açıdan Zengindir

Kızılcıkta bulunan antosiyaninler ve  proantosiyanidinler hücre hasarları, arter tıkanmaları, kanser hücrelerinin yok edilmesinde olumlu etkileri vardır ve serbest radikallerin uzaklaştırılmasında etkili bitkiler arasındadır.

Kızılcık Suyu Nasıl Tüketilir?

  • Meyveyi iyice yıkandıktan sonra taze olarak tüketebilirsiniz.
  • Meyvenin suyunu sıkarak suyunu içebilirsiniz.
  • Salatalara ekleyebilirsiniz.
  • Kurutarak kuyu meyve halinde tüketebilirsiniz.

Ufak bir uyarıda bulunalım. Böbrek taşı sorunu olanların kızılcığı fazla tüketmelerini tavsiye etmiyoruz.

 

Kızılcığın ve Kızılcık Çayının Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir