Kolostrum Tozu Nedir, Kolostrum Tozunun Faydaları Nelerdir?

Mayıs 13, 2020 Sağlık

Kolostrum Tozu Nedir, Kolostrum Tozunun Faydaları Nelerdir?

Kolostrum tozu bebeklerde ve yeni doğan hayvanlarda bağışıklığı arttırmaya yardımcı etkisi ile günümüzde yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Kolostrum Sütü Nedir?

Ağız sütü olarak da bilinen kolostrum sütünün en önemli özelliği içeriğinde hiçbir suretle kan ve enfeksiyon barındırmamasıdır. Bu süt memelilerin doğumundan hemen sonra ve genel olarak 6 saat süreyle süt bezleri tarafından üretilen yoğun kremamsı bir görselliğe sahiptir. Bu sütün rengi, koyu sarıdan kahverengiye kadar değişebiliyor. Kolostrum sütü üzerinden gerçekleştirilen araştırmalar, bu sütün kana çok yakın bir yapısal özelliğe sahip olduğunu ve kan ile normal süt arasında bir son derece sağlıklı ve doğal bir geçiş sağladığını belirliyorlar.

Bu süt antikorlar, vitamin ve minareller yönünden oldukça zengin içeriği ve besleyici özellikleri yüksek bir besin olarak ön plana çıkıyor. Bebeğin aldığı il besinin kolostrum sütü olması, onu gelecek yaşamında birçok mide ve bağırsak hastalığına karşı korumaya büyük oranda yardımcı oluyor. Bu sebeple bu besin maddesi bebeğin gelişimi için kritik bir öneme sahip oluyor.

Kolostrum Tozu Üretimi

Doğum yapan tüm memelilerde kolostrum üretimi gerçekleşse de günümüzde çocuk gelişimi için üretilen takviyelerde kolostrum tozu üretimi çok büyük bir çoğunlukla ineklerin kolostrumu kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu tercihte,  ineklerin kolostrumunda insanlarınkine çok büyük benzer özellik gösteren; vitaminler, mineraller, yağlar, karbonhidratlar, hastalıklarla savaşan proteinler, büyümeye yardımcı hormonları ve sindirim enzimleri bakımından yüksek düzeyde bir yapıda olmasını büyük bir etkisi bulunuyor.

Dünya genelinde çocukların sağlıklı gelişimi ve bağışıklığa olan yardımcı etkisi ile kolostrum takviyelerine büyük bir ilgini olduğu ve bu ilginin sürekli arttığı görülüyor. Günümüzde kolostrum takviyeleri ineklerin kolostrumundan pastörize edilerek kolostrum tozu halinde getirilip kurutulması ile elde ediliyor. Burada unutulmaması gereken nokta ise üretilen kolostrum tozunun tedavi edici ve ya da ilaç yerine kullanılan bir madde olmadığı ve yardımcı etkiye sahip bir takviye olduğu gerçeğidir.

Kolostrum Tozu Besin Değeri

Kolostrum tozunun besleyici özelliği oldukça yüksektir. Bu özelliği ile normal sütten daha fazla besin içeriğine sahip olduğu biliniyor. Bu kolostrum tozu içerisinde protein, yağ, karbonhidrat, magnezyum, B vitaminleri ve A, C ve E vitaminleri inek sütünden daha oranda yer alıyor. Bu kolostrumdan elde edilen toz ürün, makro besinler, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Kolostrum içerisinde yer alan özel protein bileşikleri arasında; laktorerrin, büyüme faktörleri ve antikorlar bulunuyor.

Kolostrum Tozunun Faydaları

Kolostrum tozunun bebek sağlığı noktasında yardımcı etkileri bulunuyor. Günümüzde bu yardımcı etkilerden dolayı kolostrum tozu takviyesi anne babalar tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Kolostrum tozunun faydaları ise şu şekildedir;

  • Bağışıklık sisteminin güçlendirici etkisi ve vücutta hastalıklara neden olan mikroplarla savaşmaya yardımcı etkisi bulunuyor.
  • Kolostrum tozunun içerisinde bulunan antikor çeşitliliği viral enfeksiyonlarla ilgili olarak oluşan ishalin önlenmesine yardımcı oluyor.
  • Kolostrum tozu takviyesinin bağırsakların güçlenmesi ve sindirim sistemi enfeksiyonlarına karşı savaşma etkisi bulunuyor.
  • Kolostrum tozu, sporcu ve sıklıkla spor yapan kişilerin bağışıklık sistemini baskılanan kişilerde enfeksiyonların önlenmesinde yardımcı oluyor.
  • Kolostrum tozu kullanımının Alzheimer hastalığına yakalanmış kişilerde bu hastalığın etkilerinin daha aza indirilmesine yardımcı oluyor.
  • Düzenli olarak kolostrum dozu kullanımı diyabet sorunu olan kişiler de kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu görülüyor.

Kolostrum tozunun yardımcı etkileri odlukça fazla olmakla birlikte süte alerjisi olan kişilerin bu takviyeyi kullanmamaları öneriliyor.

Kolostrum Tozu Nedir, Kolostrum Tozunun Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir