Kombu Çayı Faydaları Nelerdir, Kullananlar, Hazırlanışı

Şubat 9, 2018 Bitki Çayları

 

Özellikle farklı çayları demlemek isteyenlerin tercih edebileceği çay seçenekleri arasında yer alan kombu çayı nedir ve nasıl hazırlanır? Merak edilen konulardandır. Kombucha adı verilen mantar türünden hazırlanmaktadır. Özel olarak hazırlanan çay seçenekleri arasında bulunmaktadır. Son yıllarda sıklıkla kullanılan çay seçenekleri arasında yer aldığından özellikle tüketilmesi durumunda edebilecek olan faydaları veya nasıl tüketildiği gibi pek çok farklı soru bulunur.

Geçmişi oldukça eskilere dayanan bir mantar türüdür. Özellikle ilk olarak doğu Asya’da hazırlanmaya başlamıştır. Daha sonrasında dünyaya yayılarak sıklıkla tüketilen çaylar arasında yerini almıştır. İçerisinde yararlı bakteriler ve aynı zamanda mayalar bulunmaktadır.

Özel olarak yapılan işlemleri ile kullanıma hazır hale getirilmektedir. Toplanan mantarların çay ve şekerin bulunduğu özel solüsyon içerisinde belli bir süre bekletilmesinin ardından kullanıma hazır hale gelmesi sağlanmaktadır. Bu sıvı içerisinde beklediği süre boyunca yaşıyor ve aynı zamanda yürüyor. Oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle farklı bir aroma oluşturmaktadır. Aynı zamanda kombu çayın faydaları oldukça fazladır. Faydalı olması nedeniyle günümüzde yaygın olarak tüketilen çaylar arasında yer almaktadır.

Kombu Çayının Faydaları Nelerdir?

Oldukça farklı yapısı sayesinde dikkat çeken kombu çayının hazırlanması tüketiciler açısından pek çok farklı fayda elde edilmesini sağlamaktadır. Son dönemde popüler hale gelmesi nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Faydaları şunlardır;

 • İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde yağı yakımını hızlandırmaktadır. Özellikle aşırı kilolu olan kişilerde fazla kilolardan kurtulmak için destekleyici etki oluşturmaktadır. Zayıflamak isteyenler düzenli bir şekilde tüketmeleri halinde istedikleri etkiyi elde edebilirler.
 • Vücuda giren zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması konusunda etkili olmaktadır. Özellikle sağlık açısından problem yaşamasına neden olan toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücutta oluşan iltihaplanmaya karşı destekleyici etki oluşturmaktadır. Özellikle iltihaplı bölgelerde yaşanan problemlerin daha hızlı şekilde iyileşme etkisiyle düzeltilmesini sağlamaktadır.
 • Kan dolaşım üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle tansiyon problemi yaşayan kişilerde kan dolaşımını düzenleyerek destekleyici etki oluşturmaktadır. Yüksek tansiyonun dengelenmesi konusunda da etkili olmaktadır.
 • Vücudun kalp ve damar hastalıklarına karşı güçlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda vücutta var olan rahatsızlıklara karşı ortaya çıkacak olan etkilerin azaltılmasını sağlamaktadır.
 • Sinir sistemi üzerinde etkili olmaktadır. Düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Özellikle kandaki şekerin oranının olması gereken seviyede dengede kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle şeker hastaları açısından etkili seçenekler arasında yer almaktadır.
 • Vücutta oluşan alerjilere karşı reaksiyonların hafiflemesini sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle alerji problemi olanlar kombu çayı tüketerek alerji sonucunda ortaya çıkacak belirtilerin azalmasını sağlayabilirler. Bu özellikte kambu çayı faydalarının bir bölümüdür.
 • Vücutta var olan kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatmaktadır. Özellikle kansere karşı koruyucu etkisinin bulunması da kişilerin kansere yakalanma oranını düşürmektedir.
 • Kişilerin özellikle yorgunluk ya da bitkinlik gibi problemleri olması durumunda vücuda enerji vermektedir. Gün içerisinde daha enerjik olmak isteyenler çay tüketmeleri durumunda özellikle istedikleri gibi daha enerjik bir vücuda sahip olabilirler.
 • Sindirim sistemi ve kan dolaşım üzerinde etkili olduğu gibi aynı zamanda baş ağrısının kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Bu nedenle sürekli baş ağrısı problemi yaşayanlar çayı tüketerek problemden kurtulabilirler.
 • Saçınızda oluşan problemlere karşı etkili olmaktadır. Özellikle saçların uzamasını hızlandırmaktadır. Saçlarınızın kökten uca beslenmesini ve güç kazanmasını sağlamaktadır.
 • Özellikle içmek yerine cilde sürülmesi halinde ciddin yaşlanmasını yavaşlatmaktadır. Kaşıntı problemi yaşayanlar için cilde sürülmesi kısa sürede problemin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda ciddin nemlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kombu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Özellikle çayı hazırlamak için öncelikle mantar tedarik edilmesi gerekir. Mantar yaygın olarak her aktarda bulunmamaktadır. Güvendiğiniz aktarlardan tedarik etmeniz doğru şekilde kullanım imkanı elde etmenizi sağlayacaktır. İnternet üzerinden yapılan satışlar özellikle kültür ya da maya satın alma imkanı sağlamaktadır. Evde hazırlama konusunda endişeleri olanlar özel olarak hazırlanmış olan çayı tercih edebilirler.

Malzemeler

 • Kombucha kültürü veya mayası,
 • 3 litre su,
 • 5 su bardağı toz şeker,
 • 25-30 gram siyah çay ya da yeşil çay.

Yapılışı

İlk aşamada öncelikle 3 litre suyun çelik tencere içerisine konularak ocağa alınması gerekir. Daha sonrasında su kaynamaya başlayınca içerisine toz şeker ilave edilmektedir. 5 dakika kadar kaynatılması gerekir. Özellikle kaynatma işlemini yaparken tahta kaşık yerine metal kaşık kullanılması gerekiyor. Ocaktan alınan tencere içerisine çay eklenir. 15 dakika kadar beklenerek demlenmesi sağlanır. Ardından metal kaşık ile su içerisinde bulunan çayın tamamı çıkartılır. Suyun soğuması için bir kenarda beklemesi sağlanır.

Soğuyan su büyük bir kavanoz içerisine konulur. Daha sonrasında kombucha kültürü yıkandıktan sonra kavanoz içerisine yerleştirilir. Kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapatmamız gerekiyor. Bez ya da tülbent ile örtülerek lastik ile kapatılır. Kavanoz içerisinde bulunan çay 4-10 gün Kadar bekletilerek mayalanması sağlanır. Bekleme süresi boyunca özellikle kavanozun güneşe maruz kalmaması gerekir.

Oda sıcaklığında beklemesine özen gösterilmelidir. Dört gün boyunca mayalama işlemini yapılmasının ardından tüketime hazır hale gelebilir. Uzun süre mayalanması özellikle daha etkili olmaktadır. Bu nedenle tüketmek için zamanı olanlar 7-10 gün kadar beklemelidir.

Kombu Çayı Nasıl Kullanılır?

Mayalama işlemini tamamlamasının ardından Kombu çayı nasıl kullanılır? Merak edilen sorulardan biridir. Çayın aç karnına içilmesi daha etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra portakal suyu ile tüketilmesi mümkündür. Çayın barda konulması sırasında mutlaka süzülmesi gerekir. Aynı zamanda kişilerin gün içerisinde yarım su bardağından fazla tüketmemesi önemlidir.

Hazır olarak alınabileceğini gibi evde de hazırlanabilir. Evde hazırlayacak olanların dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda hazır ürünü tercih etmek istediğinizde mutlaka güvenilir siteler üzerinden sipariş vermeniz gerekir. Aksi durumda istediğiniz etkiyi elde etmeniz konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Farklı aroması ve tadı nedeniyle ilk aşamada içecek olanların yavaş yavaş alışacak tüketmesi gerekir.

Kombu Çayının Zararları

Özellikle yeteri kadar tüketilmesi durumunda herhangi bir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Dikkatli olunmasında fayda vardır. Aşırı derecede tüketilmesi her üründe olduğu gibi kombu çayında da farklı etkilerin oluşmasına neden olabilir. Doğru ölçüde ve doğru şekilde kullanılması önemlidir. Aksi durumda özellikle tedavi amacıyla kullanılması halinde farklı sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kullanıcıların özellikle gün içerisinde yarım su bardağından fazla tüketmemesi gerekir. Her üründe olduğu gibi aşırı derecede tüketilmesi halinde farklı etkilerin ortaya çıkmasına neden olabileceğinden uzman doktor tarafından önerilmedikçe tedavi için kullanılmaması gerekir.

Kambu Çayı Kullananların Yorumları

Kambu çayı kullananlardan iseniz sizde bu çayı kullanıp ne gibi değişiklikler gördünüz ya da hissettiniz. Ya da nasıl tükettiniz gibi deneyimlerinizi kambu çayı kullanıcı yorumlarını merak edenlerle paylaşabilirsiniz. Kambu çayı faydaları adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kombu Çayı Faydaları Nelerdir, Kullananlar, Hazırlanışı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir