Köpek Balığı Kıkırdağı Faydaları, Zararları, Neye İyi Gelir?

Ekim 30, 2018 Sağlık

 

Shark cartilage ismi ile anılan köpek balığı kıkırdağı, son dönemlerde insanlar tarafından kullanılmaya başlanılan popüler ürünler arasında yer almaktadır. Peki, köpek balığı kıkırdağı ne işe yarar?

Yapılan araştırmalardan sonra, köpek balıklarının uzun ömürleri, vücutları üzerinde tümör oluşmaması ile ilişkilendirilmesinden hemen sonra, köpek balığı kıkırdak durumlarının insan sağlığını da olumlu olarak etkileyebileceği düşünülmektedir. Kanseri tam olarak önleyici ve tedavi edici etkilerinin olduğu düşünülen köpek balığı kıkırdağı farklı maddeler içermektedir. Köpek balığı kıkırdağı içerisinde aynı zamanda protein ve kalsiyum yer almaktadır.

Köpek Balığı Kıkırdağı Ne İşe Yarar?

Köpek balığı kıkırdağının faydaları olduğu düşünülmektedir. Daha çok kanser önleyici etkilerinden dolayı araştırmalar yapılmaktadır. Köpek balığı kıkırdağının osteoporoz, artrit ve maküler dejenerasyon gibi problemlere iyi geldiği düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar köpek balığı kıkırdağının, romatoid artrit ve osteoartrit gibi problemlere de etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca köpek balığı kıkırdağı içeriğinde yara iyileştirici özelliğe özellikleri bulunduran ve anti inflamatuvar maddeler tuttuğu görülmüştür. Bununla beraber köpek balığı kıkırdağı ile ilgili olarak en önemli tezler arasında, ürünün hücresel ve humoral olarak yer alan bağışıklık sistemlerini bir araya getirerek, tümör büyümesi ile bakteri ya da enfeksiyonlara karşı etkili olmaktadır. Köpek balığı kıkırdak yapısının kanser tedavisi üzerinde yer alan etkileri araştırılmaya devam etmekte ve tartışılmakta olmakla birlikte, günümüzde bu ürünün kullanımı gittikçe yaygın duruma gelmektedir.

Köpek Balığı Kıkırdağı Etki Durumu

Bir tümör yapısının büyüme süreçleri anjiyogenez olarak yer almaktadır. Vücudumuz tümörleri besin ve oksijen bir araya getirerek besleyen yeni kan damarları yapmaktadır. Beden istemediğiniz halde tümör hücrelerinin beslenmesine katkıda bulunabilmektedir. Tümör hücrelerine kan akımı kaldırılarak tümörler gelişmeyecek ve ölmeye başlayacaktır. İşte tam bu nokta içerisinde köpekbalığı kıkırdağının görev alanına girmektedir. Köpek balığı kıkırdak bölgesi yeni kan damarlarının gelişimini sağlamış olan damarların oluşumunu engellemektedir.

Köpek Balığı Kıkırdağı Kullanımı

Köpekbalığı kıkırdağı, içerisinde yer alan bol miktardaki protein, fosfor ile vücudumuzun emniyet üssü olarak bilinen bağışıklık sisteminin tam olarak güçlenmesinde etkili olmaktadır. Doktorun tavsiyesine göre kullanılacak olan köpekbalığı kıkırdağı, yetişkinler konusunda 2–6 adet arası,  tercihen yemeklerden önce alınması önerilmektedir Hamile bayanların ve 12 yaş altındaki çocukların doktor kontrolünde kullanılması önerilir.

Köpek Balığı Kıkırdağı Faydaları

  • Kanser önleyen etkileri sayesinde vücut bağışıklığının armasına yardımcı olur.
  • İnflamatuvar özelliği yer almaktadır
  • Bağışıklık sistemini destekleyici özelliği yer almaktadır.

Köpek Balığı Kıkırdağı Yan Etkiler

İçerisinde bulunan etken maddenin hamilelik ve emzirme zamanları içerisinde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Kolesterol ya da kalp rahatsızlığı yer alan insanlar aracılığı ile kullanılması tavsiye edilmemektedir. Etken maddeye aşırı tepkime olması durumunda ise her zaman doktorunuza danışmanız önerilmektedir. Destekleyici besin takviyeleri ile beraber zengin bir diyete alternatif olarak yer almamaktadır. Almış olduğunuz ürünlerin talimatlarına uymanız önerilmektedir.

Köpek balığı kıkırdağı, son zamanlarda sıklıkla duyulmaktadır. Besin olarak ve besin takviyesi olarak günden güne satışı yükselmeye başlamıştır. Uzun ömürlü hayvanlardan bir tanesi köpekbalığı olarak yer almaktadır. Bu nedenle uzmanlar bu hayvan üzerinde bir araştırma yaparak ve bunun nedeninin tümör gelişmemiş olan birkaç hayvandan bir tanesi olduğu tespit ederek anlamaya çalışmıştır. Bu ilginç durum nedeniyle bilim adamları “bu alanda yoğunlaşmışlardır. Çıkan sonuçlarda ise köpekbalığı kıkırdağında bulunan bazı yapıların vücut içerisinde tümör oluşumunu ve yayılmasını engellediğini göstermiştir. Sizde köpek balığı kıkırdağı satın alarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Köpek Balığı Kıkırdağı Faydaları, Zararları, Neye İyi Gelir? Kullanıcı Yorumları

“Köpek Balığı Kıkırdağı Faydaları, Zararları, Neye İyi Gelir?” için bir cevap

  1. avni şahin dedi ki:

    nasıl ve nereden temin edebiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir