Kötü Kolesterolü Doğal Olarak Nasıl Düşürürüm

Ağustos 5, 2017 Sağlık

Pek çok hastalığa davetiye çıkaran kötü kolesterol, insanlar tarafından hemen önlenmelidir. Çünkü kolesterolün yüksek olması başta kalp damar rahatsızlıkları olmak üzere; körlük, felç durumları ya da bilinç kaybı gibi hastalıklara da zemin oluşturur.

İnsanlar için hastalıklardan korunmak oldukça önemlidir. Çünkü sağlıklı yaşam, aslında uzun ömürlü olmanın da bir kuralıdır. Bu nedenle de insanlar hayatları boyunca hastalıklardan uzak durmak ister. Bu hastalıklardan uzak durma düşüncesi ise hayatına dikkat etmesine neden olur.

Bilimsel çalışmalar ile hastalıklar ortadan kaldırılmaya çalışır. Her geçen gün tıp bu konuda oldukça ciddi adımlar atar. Artık neredeyse tüm hastalıkların ilaç ile tedavisi mümkündür. Ancak insanlar için ilaç kullanmak son çaredir. Çünkü her ilaç bir yan etkiyi de beraberinde getirir. İnsanlar bu yan etkilerden korunmak için öncelikle hastalıklardan doğal yollar ile korunmak ister.

Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol problemi, insanların çözüm oluşturmak istedikleri hastalıkların başında gelir. Kolesterol aslında vücut için oldukça gereklidir. Vücudun yapı taşı olan bu maddenin % 75’lik oranı karaciğerde üretilir. Vücudun ihtiyacı olan diğer kolesterol ise besinler yolu ile vücuda alınır. Ancak kimi durumlarda insanın sahip olduğu kolesterolde bir fazlalık oluşur. Özellikle besinler yolu ile vücuda giren fazla kolesterol damarlarda birikir. Bu durum da insanların ciddi sağlık sıkıntıları yaşamalarına neden olur. Kolesterolü dengede tutmak için kişilerin bir takım doğal önlemler alması gerekmektedir.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirerek Kötü Kolesterolden Kurtulun

Kolesterolün bir kısmı besinler aracılığı ile vücuda giriş yapar. Bu nedenle de kötü kolesterolden nasıl kurtulurum sorusunun cevabı beslenme alışkanlıklarından geçer.

  • Lifli gıdalar tüketmek kötü kolesterolün düşürülmesi noktasında son derece önemlidir. Çünkü lifli gıdalar çabuk sindirilebilme özelliği içerisindedir. Bu durum da insanların yüksek kolesterolünü düşürür. Gıda içerisinde çözülebilen liflerin bulunması kalbe dost yiyecek olduğu anlamına gelir.
  • Mevsimsel sebze ve meyve tüketmek de kişilerin kolesterol sorunundan kurtulmasına olanak sağlar. Pek çok hastalıktan kurtulmanın yolu kişilerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi ile gerçekleşir. Bu nedenle de sebze ve meyve ağırlıklı beslenen kişilerde hastalıkların görülme oranlarında bir düşüş olur.
  • Tahıl tüketimi de kolesterolü dengeleme konusunda oldukça önemlidir. Meyve ve sebze tüketiminin yanına ek besin olarak mutlaka tahıl da eklenmelidir. Bu sayede kişiler kolesterol dengelerini sağlamış olur.
  • Kolesterol yüksekliği bulunan kişilerin mutlaka yağ tüketimi konusunda dikkatli olması gerekir. Doymuş yağlar yüksek kolesterole sahip kişilerin uzak durması gereken yağlardır. Bu kişiler için tavsiye edilen doymamış yağlardır. Zeytinyağı gibi doymamış yağları tercih edip, kolesterol seviyenizi dengeleyerek normal konuma getirebilirsiniz.
  • Kolesterol seviyesini düşürmek isteyen kişilerin her gün düzenli olarak bir avuç ölçüsünü geçmeyecek şekilde ceviz, fındık ve badem karışımından tüketmesi gerekmektedir. Kalp dostu olan bu kuruyemişlerin tüketilmesi; aynı zaman kişinin başka hastalıklara da karşı bir savunma durumu oluşturmasına yarar sağlar.
  • Kolesterol dengesini sağlamadaki en iyi yiyecek balıktır. Haftada en az iki öğün balık tüketerek kolesterol hastalığınızdan anında kurtulabilirsiniz. Balık tüketemeyenler için balık yağı da aynı etkiyi gösterir. Özellikle de hamilelik durumuna bağlı ortaya çıkan kolesterolün dengelenmesinde balık yağı önemli ölçüde etki eder.
  • Hazır ve ambalajlı ürünlerden uzak durarak da kolesterol seviyenizi olması gereken hale getirebilirsiniz. Çünkü paketlenmiş ürünler içerisinde ürünün bozulmaması için genellikle doymuş yağ kullanımı yaygındır. Bu gıdaların kullanımı da kolesterol seviyesinin iyice yükselmesine neden olur.

Düzenli Spor Yaparak Kötü Kolesterolden Kurtulun

Beslenme alışkanlığına dikkat etmek büyük ölçüde kolesterolü dengeler. Ancak kötü kolesterolden kurtulma yollarında tek başına beslenme yoktur. Kişinin dengeli beslenirken aynı zamanda düzenli olarak spor yapması da önemlidir.

Spor yapmak insan hayatının olmazsa olmazı haline gelmelidir. Günümüzde insanlar sürekli masa başı işlerde çalışmaktadır. Bu durum da insanların hareket alanının gittikçe daralmasına neden olur. Artık hareket alanı kalmayan insanlar ise bir süre sonra hastalıklara davetiye çıkarır. Bu nedenle de düzenli olarak spor yapmak insanların sağlıklı bir hayata sahip olmasının da altın anahtarı durumundadır.

İnsanların kötü kolesterolden kurtulması için mutlaka hareket etmesi gereklidir. Belki arabayı daha az kullanıp yürüyerek ya da gün içerisinde asansör yerine merdivenleri kullanmayı hayatımıza sokarak hareket alanınızı geliştirebilirsiniz. Bu etki sayesinde de kolesterol seviyenizin kısa sürede normal seviyeye geldiğine şahit olabilirsiniz.

Alkolden Uzak Durarak Kötü Kolesterolden Kurtulun

Kötü kolesterole neden olan en büyük yiyecek şekerdir. Şekerin vücuda fazla alınması kötü kolesterol seviyesini arttırır. Alkol ise vücut içerisinde direkt olarak şekere dönüşür. Bu durum da kişinin kolesterol dengesini iyi bir şekilde düzene sokulamamasına neden olur. Kolesterol tedavisi gören kişilerin de öncelikli olarak yapması gereken alkolden uzak durmasıdır.

Sigara Bağımlılığından Uzak Durarak Kötü Kolesterolden Kurtulun

Kolesterolden kurtulma yolları içerisinde sigaran uzak durmak da önemli bir etki ortaya çıkarır. Sigara kullanımı günümüzde her geçen gün daha fazla bir artış gösterir. İnsanlar artık sigara bağımlılığı ile mücadele etme peşindedir. Sigara pek çok açıdan insanlara ciddi zararlar verir. Bu nedenle de her geçen gün; düşen sigara kullanma yaşı karşısında yetkililer önlem alma peşindedir.

Sigaranın zararı sadece kolesterolü arttırmak ile sınırlı değildir. İnsanın sağlığına bir numaralı düşman olarak sigara ortaya çıkar. Sigara kullanmak kişinin kalp sağlığını olumsuz etkilediği gibi içerisindeki zararlı maddeler nedeni ile kolesterol seviyesinde de artışa neden olur. Kolesterol şikâyeti olan insanlar bu nedenle öncelikle sigarayı bırakmalıdır.

Zayıflayarak Kötü Kolesterolden Kurtulun

Her insanın sahip olması gereken ideal kilosu bulunur. Bu ideal kilosuna ulaşmak, vücudundaki tüm dengelerin de korunmasına olanak sağlar. Çünkü her insanın sahip olması gereken vücut yağ oranı da farklıdır. Fazla yağa sahip olmak kolesterol bakımından da insanların dengesini bozmaktadır. Bu nedenle de insanlar ideal kilolarına sahip olarak kötü kolesterolden de kurtulabilir.

Kötü Kolesterol Karşısında Verilecek İpuçları

Kötü kolesterol konusunda etkili ilaçlar piyasada vardır. Ancak doğal yollar ile de kolesterol konusundaki sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Çünkü ilaç kullanmak insanların bir takım yan etkilere de maruz kalma durumunu ortaya çıkarır. Bu nedenle de kötü kolesterol karşısında verilecek ipuçları doğal yöntemlere ağırlık verme olacaktır. Beslenme alışkanlıklarına dikkat ederek, düzenli olarak spor yaparak ve alkol – sigara gibi zararlı maddelerden uzak durarak kötü kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

 

Kötü Kolesterolü Doğal Olarak Nasıl Düşürürüm Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir