Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Aralık 19, 2018 Meyveler

 

Kudret narı düzenli olarak kullanıldığında vücudunuzda pek çok hastalığa ve rahatsızlığa karşı koruma sağlayabilen ve bu rahatsızlıkları iyileştirebilen bir bitkidir.

Kudret Narı Nasıl Bir Bitkidir?

Ülkemizde de yetiştirilen kudret narı nedir diye merak ediyorsanız kudret aslında tropikal bir meyvedir. Yüksek oranda C vitamini ve bununla birlikte pek çok mineral ve bileşen içermektedir. Kudret narı kabakgiller ailesine ait olup pek çok yabancı ülkede doğal olarak yetişmektedir. Yaz aylarında çiçek açan bu bitki sarmaşık formunda olup çok değişik bir görünüme sahiptir. Değişik bir görünüme sahip olan bitki halk arasında acayip elma olarak da adlandırılmaktadır. Bu meyve olgunlaştıkça birbirinden ayrılmakta ve sarı – turuncu renklerde meyveler vermektedir.

Kudret Narı İçeriği

Kudret narı içeriği aşağıdaki gibidir:

 • Fosfor
 • Demir
 • B vitaminleri
 • Kalsiyum
 • Protein (%40 – %50 arasında)
 • Cucurbitain türevi bileşenler
 • Momordisilin, lektinler, momordicosid, kukurbitasinler ve kukurbitinler
 • Sabit yağlar olan α- Elâosterinasit, trienasitlerden ve trichosanasit bileşenleri
 • Alkaloitler, kinonlar, saponinler, musilaj, reçine, taninler ve steroller

Kudret Narının Faydaları

Yüzyıllar boyunca özellikle mide rahatsızlıklarının tedavi edilmesine yardımcı olması için kullanılmış olan kudret narı faydaları aşağıdaki gibidir:

 1. Sindirim Sistemi Üzerindeki Faydaları

Bağırsak ve mide rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olması için asırlar boyunca kullanılmış olan bu meyve kolit, ülser, gastrit, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sisteminde görülen rahatsızlıkları tedavisi bakımından etkisini gözlemleyebileceğiniz bir bitki olarak kullanabilirsiniz.

 1. Kanseri Durdurabilir ve Önleyebilir

Son yıllarda yapılan pek çok araştırmada elde edilen bulgulara göre kudret narının kanser ile mücadele bakımından yardımcı olabilecek faydalı bir besin olduğu birçok uzman tarafından dile getirilmektedir. Kudret narı içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini, gelişmesini ve yayılmasını engelleyebilecek özelliklere sahip olabilir. Aynı zamanda pek çok doktor meme kanserinin nüksetmemesi (tekrarlamaması) için hastalarına kudret narı tüketebileceğini söylemektedir.

 1. Antibiyotik Etkiye Sahip Olabilir

Kudret narı yararları arasında içerisinde bulunan lycopnene ve lutein bileşenleri sayesinde antibiyotik etkiye sahip olabileceği yönünde faydalar da mevcuttur. Bu maddeler tümörün büyümesini önleyebilir nitelikte olan maddelerdir.

 1. Yanık Tedavisinde Kullanılabilir

Kudret narının yararları arasında cilt üzerinde oluşan yara ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olabilme özelliği de yer almaktadır. İçerisinde bulunan iyileşmesi tetikleyen ve hızlandıran maddeler ile cilt üzerinde oluşan yara ve yanıklarınızın tedavisinde kudret narı kullanımına başvurabilirsiniz.

 1. İltihapları Giderebilir

Kudret narı içerisinde antienflamatuvar etkiye sahip olan bileşenler yer almaktadır. Kudret narı meyvesi içinde yer alan bu bileşenler iltihaplı ve enfeksiyon oluşan bölgelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olabilen maddelerdir. Bu bileşenler yardımıyla özellikle zor iyileşen iltihaplarınız için kudret narı ile fayda sağlama ihtimaliniz vardır.

 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Kudret narı içerisinde bulunan bol E vitamini ve protein içeriği ile dışarıdan gelecek virüs, bakteri ve mikroplara karşı vücudunuza koruma sağlayabilir. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi ve böylelikle hastalıklara karşı koruma sağlamanız konusunda size yardımcı olabilir.

 1. Cinsel Gücü Arttırabilir

Kudret narı ne işe yarar diye merak ediyorsanız; kudret narı cinsel sorunlar için kullanabileceğiniz bir meyvedir. İçerisinde pek çok afrodizyak madde bulunan kudret narı cinsel gücünüzü arttırmanız konusunda size yardımcı olabilir.

 1. Karaciğerinizi Destekleyebilir

Karaciğerin kendisini yenileme özelliğini tetikleyebilen ve karaciğerin yenilenmesi konusunda ona yardımcı olabilen bir meyve olan kudret narı karaciğer hastalıkları konusunda size yardımcı olabilir.

 1. Şeker Hastalıklarına Yardımcı Olabilir

Kudret narı içerisinde yer alan dört maddenin kan şekerini düzenlemede yardımcı olabileceği yapılan araştırmalar konusunda ortaya çıkmıştır. Eğer diyabet rahatsızlığınız varsa kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olabilmesi için kudret narı kullanabilirsiniz.

 1. Kanı Temizleyici Özellik Gösterebilir

Kudret narının içerisinde bulunan maddeler arasında anti mikrobiyal ve anti oksidan özellik gösteren bileşenler yer almaktadır. Bu bileşenler yardımı ile kan dolaşımınızı arttırma ve kanın temizlenmesi konusunda kudret narı yardımcı olabilmektedir.

 1. Romatizma ve Varise İyi Gelebilir

Kudret narı romatizma ve varis ağrıları konusunda yardımcı olabilir. Kudret narının içerisinde bulunan ağrı kesici maddeler bu rahatsızlıklarınızın semptomlarını hafifletmek ve ağrıları daha az hissetmeniz konusunda size yardımcı olabilen maddelerdir.

 1. Cilt Sağlığınızı Koruyabilir ve Cildinizi Güzelleştirebilir

Kudret narı güneşin zararlı ışınlarından cildi koruyabilen ve yaşanan güneş yanıkları konusunda güneş yanıklarını tedavi edebilen bir meyvedir. Özellikle egzama, sedef ve çıban gibi hastalıkların tedavisi konusunda yardımcı olabilen bir meyve olan kudret narı cilt lekeleri, akne ve cilt enfeksiyonlarının tedavisi konusunda size yardımcı olabilir.

 1. Guatrı İyileştirebilir

Kudret narı neye iyi gelir diye merak ediyorsanız tiroid bezinin yeterince çalışmaması sonucu boynun ön kısmında yer alan tiroid bezinin büyümesi ile oluşan bir rahatsızlık olan guatr hastalığının tedavi edilmesinde kudret narı kullanımına başvurabilirsiniz. Kudret narı guatr rahatsızlığının tedavi edilmesinde ve tiroid bezinin normal boyutuna kavuşabilmesinde yardımcı olabilen bir meyvedir.

Kudret Narı Neye İyi Gelir?

Kudret narı yukarıda paylaştığımız konular dışında daha pek çok hastalığın semptomlarını hafifletmede ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılabilen ve etkisi gözlemlenebilen bir meyvedir. Aşağıdaki rahatsızlık ve hastalıkların tedavi edilmesinde destek sağlayabilmesi için kudret narı kullanabilirsiniz:

 • İçerisinde yer alan enfeksiyonlarını önleyebilen ve giderebilen maddeler ile mantar enfeksiyonları için kudret narı kullanabilirsiniz.
 • Gut hastalığınızın tedavisi için kudret narı bu hastalığın tedavi edilmesinde yardımcı olabilen bir meyvedir.
 • Adet kesilmesi, adet görememe ve adet ağrıları gibi problemleriniz için kudret narı kullanabilirsiniz.
 • Kudret narının faydaları neler diye merak ediyorsanız; ateşi düşürebilme özelliğine sahip olduğu için ateşli hastalıklar ve sıtmada kudret narı kullanabilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirebildiği için kudret narını bağışıklık sistemi ile bağlantılı rahatsızlıklarda kullanabilirsiniz.
 • Göz hastalıkları konusunda yardımcı olabilen kudret narını bu rahatsızlıklarda kullanabilirsiniz.
 • Tip 2 diyabet rahatsızlığının tedavisinde kudret narı kullanmayı düşünebilirsiniz. Kan şekerini dengeleyebilme özelliği ile kudret narı bu rahatsızlığın semptomlarının hafifletilmesinde kullanılabilecektir.
 • Yenidoğan bebeklerde görülebilecek nöral tüp defektinin etkilerine yardımcı olabilmesi için kudret narı kullanmaya başvurabilirsiniz.

Kudret Narı Kullanımı

Düzenli kudret narı kullanımı ile pek çok hastalığınızın semptomlarının azalmasına yardımcı olabilir ve hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilen kudret narı ile hastalık ve rahatsızlıklarınızın iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Günlük kullanım için önerilen dozda ve sadece güvendiğiniz yerlerden temin edeceğiniz kudret narı ile başarılı tedavi sonuçları elde edebilirsiniz.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir