Küf Mantarı Nedir, Küf Mantarı Nasıl Engellenir?

Aralık 25, 2018 Doğal Bitkiler

 

Küf mantarı bazı dönemlerde evimizde sorunlara neden olabilir. Küf yapmaya neden olan küf mantarı, genel olarak havada yer alan sporların rutubetli ve besinli ortam üzerinde çoğal nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Binlerce küçük mantar yapılarının birleşmesi ile ortaya çıkan küf mantarı, atıkları çürüterek doğaya katkıda bulunmaktadır. Besinlerin küflenmesine yardımcı olurken sütü ekşiterek sirke yapımına imkan vermektedir.   Küf mantarının bir bölümü insanlar ve hayvanlar üzerinde yer alabilir. Bazı küf mantarları öldürücü hastalıklar bulaştırabilir.

Küf Mantarının Özellikleri

Küf mantarı daha çok su ile temas edilen ortamlar üzerinde ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber son kullanma tarihi geçmiş besinlerde de görülebilir. Alerjik etkisi olan üretimi gerçekleştiren küf mantarının görünümü de farklı olabilir. Rutubetli alanlarda ortaya çıkan küf mantarı ile besinlerin üzerinde de görülebilir.

Küf mantarı rutubetli duvar üzerinde, kitaplarda ya da çürüyen yiyeceklerde bulunabilir. Küf mantarının oluşumu konusunda belli oranda nem ve ısı gerekmektedir. Bu yüzden daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında daha fazla görülmektedir. Açık havada özellikle Haziran ve Eylül aylarında küf mantarı daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Küf Mantarı Üreme Yöntemi

Mantar sporları havada yayılarak çoğalmaktadır. Rutubetli, karanlık ve sıcak ortamlar mantar için ideal üreme alanlarıdır. Küfler doğada oldukça fazladır.. Küf mantarları aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamlarda üreyememektedir. Dondurulmuş gıdalar üzerinde küflenme olmamaktadır. Yiyeceklerimizi buzdolabında saklamamızın temelinde yatan nedenler arasında bu durum yer almaktadır.

Küf Mantarı Neden Olur?

Günlük hayatımız içerisinde yaptığımız bazı uygulamalar, küf mantarı oluşumuna zemin oluşturabilir. Rutubet ile küf mantarı arası doğrudan ilişki yer almaktadır. Güneş görmeyen odalar, karanlık ve rutubetli yerler küf mantarı için uygun alanlardır.

Küf Mantarını Engelleme Yöntemleri

Peki, küf mantarından korunmamız gerekir mi? Günlük yaşantımızda alınacak küçük önlemler ile küf mantarından korunabiliriz. Bu konuda gerekenlerin başında ise evinizi düzenli şekilde havalandırmak gelir. Rutubet oluşumunu önlemek, banyo ve tuvaletlerde halı veya tüylü parça kullanmaktan kaçınarak önleminizi alabilirsiniz. Bununla beraber ev içerisinde klima kullanıyorsanız, küf mantarı oluşumunu önlemek için klima filtresini değiştirmeniz tavsiye edilmektedir.

Küf Mantarı Temizleme

Küf mantarı eviniz ya da iş yerleriniz üzerinde karşılaşabileceğimiz bir sorun olarak yer almaktadır. Sıcak ve nemli alanlar da bu sorunla daha fala karşılaşabilirsiniz. Küf mantarı sorunlarından kurtulmak isterseniz küf mantarına neden olabilecek etkenleri en aza indirmeniz gerekir. Eğer duvarlarınızda küf mantarı yer alıyorsa mutlaka temizlemeniz gerekmektedir. Bunun nedeni küf mantarı temizlenmediği zaman sağlığınızı ciddi anlamda tehdit edebilmektedir. Duvarlarınızda küf ortaya çıkmışsa birkaç yöntemle bu küflerden kurtulabilirsiniz. Kuru bir bez yardımıyla küfü tamamen yok olana kadar silmeniz gerekir. Daha sonra ise silmiş olduğumuz bölgeyi duvar zımparası yardımı ile zımparalayabilir ve sonrasında çamaşır suyu ile aynı bölgeyi tekrardan temizlemesiniz. Bu işlem duvar üzerinde mantar oluşumunu engellemektedir. Çamaşır suyu kullanmayı istemiyorsanız, aynı işlemi sirke ile gerçekleştirebilirsiniz. Eğer küf mantarı pencere kenarında bulunuyorsa, alkollü fırça ile o bölgeyi kolayca temizleyebilirsiniz. Fırça kullanarak temizledikten sonra bir süre bekleyebilir ve ardından ucu alkole batırılmış temizlik bezi ile silebilirsiniz. Küf mantarını temizleme işlemi esnasında kendinizi korumanız son derece önemlidir. Temizlik sırasında sporların evinize yayılmasını önlemek için küfün olduğu alanı plastik bir malzeme ile izolasyonunu sağlayabilirsiniz. Sporların hava yoluyla sizi tam olarak etkilemesine izin vermemek için maske kullanabilirsiniz. Temizlik sırasında ellerinizi korumak için eldiven, gözlerini korumak için de gözlüklerden yararlanabilirsiniz.

 

Küf Mantarı Nedir, Küf Mantarı Nasıl Engellenir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir