Kurmuminin Faydaları, Kurkimin Nedir ?

Şubat 21, 2020 Sağlık

Kurmuminin Faydaları, Kurkimin Nedir ?

Hindistan ülkesinde yaygın olarak yetiştirilerek kullanıloan kurkimin, ülkemizde de sık şekilde kullanmaya başlanıyor.

Kurkimin oldukça faydalıdır. İnsan sağlığına fayda sağlayan pek çok olumlu yanları bulunuyor. Ülkemizde bilinen adı ise daha çok zerdeçal olduğunu söyleyebiliriz. Zencefil ailesine mensup olarak tanımlayacağımız kurminin  faydalarının neler olduğu da insanlar tarafından merak edilen bir konu haline gelmeye başlamıştır. Kurkimin daha çok Çin ve Hindistan şehrinde özel  olarak üretiliyor. Fakat ülkemizde görülen yaygın şekilde kullanılmaya başlanan bitkidir. Yumrulu bir bitki olma özelliğine sahiptir. Türkiyede ki insanlarımız tarafından tercih edilir. Bakıldığı zaman ise çok eski dönemlerden bu yana  kullanılan ve önemi yitirmemiş bitkilerden biri olma özelliğine sahip. Hint tıbbında baktığımızda kan temizleyici bir özelliğe sahiptir. Kan temizleyici ve tonik olarak sorunsuz şekilde kullanma özelliğine sahip. Tonik yapımı sırasında zerdeçal kullanılmaya başlanmış olduğunu belirtmemiz mümkün.

Kurkumin Nedir? Ne İşe Yarar?

Kurkuminin Hint yemeklerinin vazgeçilmez bitkilerinden biri olduğunu belirtmemiz gerek. Onlar hemen her yemeklerinde kurkimini kullanıyor.  Yemeklere ayrı bir lezzetin yanı sıra şifa sağlıyor. Çünkü bu bitkinin çok fazla faydaları olduğundan dolayı yemeklerinde  son zamanda vazgeçilmezlerinden biri haline gelmesine zemin hazırlamaya neden olmuştur. En yaygın şekilde kullanımına göz attığımız zaman ise daha çok toz halinde olanıdır.  Bu bitki toz haline getirilerelk o şekilde kullanılır. Hatta yemeklerin içerisine bir tutam  toz haline getirilmiş şekilde ilave edilir. Gıda tüketimi denildiği zaman yaygın şekilde kullanılmaya başlandığı görülüyor. Bu bitkinin d aha çok rizomlardan elde edilme işlemleri bulunur. Hem baharat hem de  faydalı bir bitki olma özelliğine sahip olduğunu belirtmemiz mümkün.  Bu sebepten dolayıdır ki mutlaka zerdeçal hayatımızdan eksik edilmemesi gerekir. Eğer ki zerdeçal kullanımı ile faydalarından yararlanmayı düşünüyorsanız en doğrusunu yapacak olduğunuzu söylememiz gerek. Aynı zamanda bilim adamları dünyasında bile  önemli bir yer tutar hale dönüşmeyi başarmış olduğunu söylememiz mümkündür.

Kurkimin Faydası Nedir?

Kullanacak olan kişiler doğal olarak kurkimin faydaları ile ilgili olarak kesin bilgilere ulaşmak isteyebilir.  Yemeklere lezzet katmasının dışında sağlık amaçlı olarakta kullanılan bir  bitki olma özelliğine sahip. .Zencefil ailesindeki çiçekli bitkilerde de bulunmuş olduğunu belirtebiliriz. Bu bitkinin aynı zamanda bilinen en önemli faydalarından birkaçının ağrılar, depresyon ve iltihaba iyi geldiği olması denebilir. Eğer ki sizinde bu gibi sorunlarınız varsa kökten çözüme ulaşmak adına yapmanız gereken ise bitkiyi kullanmaya başlamanız olacaktır. Aynı zamanda vücut içerisinde de   3 farklı antioksidanın gelişime kolaylık sağlamaya yardımcı oluyor. Sadece tıbbi açıdan değil  ayrıca  gıda tüketimi konusunda da pek çok katkılar sağlamış olduğunun altını çizebiliriz. Zerdeçal faydaları neler olduğu ile ilgili olarak şu şekilde bir bilgilendirme yapmaya başlayabiliriz.

  • Mide korumasına en iyi şekilde yardımcı olan bir bitki olma özelliğine sahip
  • Obezite sorunlarına karşı önlem almanızı ve mücadele etmenizi sağlar
  • Anti bakteriyel bir özelliğe sahip
  • Kanser hücrelerinin üremesini önlemeye yardımcı
  • Beyin tedavisinde oldukça etkili özelliğe sahip
  • Alzheimer konusunda da büyük yönlü bir iyileşme  olmasına katkı sağlar
  • Kas gelişimini sağlıyor
  • Karaciğer sağlığının korunması adına önemlidir
  • Böbreklerin korunmasına yardımcıdır
  • Kuru göz ve katarak için faydalıdır

Tüm bunların yanı sıra daha sayabileceğimiz pek çok hastalığa karşı oldukça etkili çözümler sunmuş olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu sebepten dolayıdır ki artık mutfaklarımızın olmazsa olmaz dememizi sağlayan bitkilerinden  biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu saydıklarımız bitkinin yalnızca birkaçı  olduğunun altını çizebiliriz.

Depresyon ve Strese Karşı  Tüketilmeli

Depresyon ve stres ile ilgili sıkıntılarınızs varsa o zaman yapmanız gereken ise zerdeçal kullanmaya başlamanız olacaktır. Bakıldığı zaman ise bu bitkinin  en önemli ve şifalı bitkiler arasında yer aldığını belirtebiliriz. Sürekli olarak depresyon ve stres sorunları yaşıyorsanız o zaman bu bitkiyi kullanmaya başlamalısınız. Aynı zamanda antidepresan olarak kullanılmaya başlanır. Bilimsel araştırmalar yapılmış ve gerçekten de zerdeçalın depresyon ve strese karşı iyi geldiği görülmüştür. Zerdeçal bitkisi aynı zamanmda kişisel isteklere bağlı olarak istenildiği zaman tüketilir.

Kurkimin Kullanımında  Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kurkimin  kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili olarak mutlaka bilgi sahibi olmaya başlamanız gerekiyor. Başka  bitkiler ile zerdeçal karıştırıldığı zaman zerdeçalın faydasından yararlanamazsınız. Eğer ki bunu yapıyorsanız tamamen hataya düşmüş  olduğunuzun altını çizmemizde  yarar var. O halde sizlerde başka bitkilerle mümkün olduğunca karıştırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca kullanacak olan kişilerinde mümkün olduğunca standardize edilmiş olan zerdeçal formlarını kullanmaya özen  göstermeleri gerekecektir.

Tüketim ve  Sağlıkta  Zerdeçal

Tüketim ve sağlıkta zerdeçal ayrı bir  önem arz etmeye neden oluyor diyebiliriz. Bakıldığı zaman bu bitkinin kişiye bağlı olarak farklı amaçlar doğrultusunda sorunsuz olarak kullanılmaya başlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede sizlerde herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan bu bitkiyi kullanmaya başlar hale gelebilirsiniz. Özellikle farklı türlere sahip şekilde yemekler ortaya koymak isteyebilirsiniz. Ülkemizde artık yemek konusunda farklı lezzetlerin açığa çıkartılmaya çalışılmış olduğuna şahit oluyoruz. Bu sebepten dolayıdır ki yemeklerinizde bundan böyle alışık olmadığınız bir tat ortaya çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bunun içinde yapmanız gereken yemeklerinizin içerisine bir miktar kadar ilave edeceğiniz kurkimin kullanmanız olacak. Bunu eklemeniz sonrasında ise yemeklerinizin tadının daha fazla değişime uğramaya başlamış olduğunu göreceksiniz. Hem lezzet konusunda olsun hem de fayda konusunda olsun mutlaka tercih edilmesi gereken bir bitki olarak ön plana çıkıyor.

Kurkimin Nereden Alınır?

Kurkimin nereden alınır diyenler için artık dilediğiniz hemen her yerde sorunsuz şekilde bulunan bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. Genel anlamda bulabileceğiniz yerleri sıralamaya kaltığımız zaman ise market, aktar, internet üzerinden gibi istediğiniz her yerden sorunsuz  bir şekilde bularak kullanmaya başlamanız mümkün hale dönüşüyor. Aynı zamanda  bu bitkinin yalnızca b itki halinde değil isterseniz toz halinde  olanıda bularak hemen satın almaya başlayabilirsiniz. Adeta bir şigfa kaynağı olduğundan dolayı  bu bitkinin mutfaklarınızda olabildiğine yer almasına dikkat etmeniz gerekir. Yemeklerinizi daha da fazla lezzetli  bir hale dönüştürmek adına kullanmaya başlayabilirsiniz.  Yemeklerinize  kattığınız zaman ailelerinizde yemeklerde ki farklı bir aroma ve lezzeti anında anlayacaklardır. Aynı zamanda sağlığı da koruma altına almaya başlarsınız. Bu sayede bu bitkinin artık yalnızca Hindistan ve Çin ülkesi ile sınırlı kalmayarak artık ülkemizde de yaygın şekilde kullanılmaya başlandığına şahit olabiliriz. Aynı zamanda kurkimin ve  bal boğaz   ağrısı ya da öksürük için kullanılır.

Kurmuminin Faydaları, Kurkimin Nedir ? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir