Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir ?

Şubat 21, 2020 Bitki Çayları

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir ?

Kuşburnu meyvesinden üretilen kuşburnu çayı doğru bir kullanımla, sağlık açısından faydalar sunabilmektedir.

Kuşburnu Hakkında Temel Bilgi

Çayıyla ilgili ayrıntılara girmeden önce kuşburnu hakkında kısa bilgi verilebilir. Kuşburnu bitkisinin Latince adı Rosa Canina’dır. Gülgiller familyasından olan kuşburnu Türkiye’de birçok bölgede doğal olarak yetişme alanlarına sahiptir.  Batıda Marmara ve Ege bölgeleri ile güneyde Akdeniz Bölgesi buna örnek verilebilir. Bu bölgelerdeki iklim şartları ılıman ve sıcak iklim yanında karma iklim niteliği taşımasıdır. Denize yakın iklimlerde gülgiller familyasına ait ürünler daha kolay şekilde yetişmektedir.

Kuşburnu halk içerisinde yaygın olarak bu isimle kullanılmakta ve farklı isimleriyle de anılmaktadır. Örneğin Deligül, Gülelması bazı isimlerdendir. Kendi içerisinde çeşitleri de çok fazladır. Kuşburnu bitkisinin çiçekleri bitkinin yetiştiği alanlara göre değişik görüntüde olabilir. Pembe, kırmızı, sarı ve beyaz renklerde güzel kokulu çiçekleri vardır. Görüntü olarak kuşburnu bitkisi uzunlamasına seyreder ve büyük bir çalı olarak karşımıza çıkar.

Bir çalıdaki kuşburnu meyvesi görüntüsü küçük bir yumurta şeklindedir. Kırmızı rengi tadındaki mayhoş hissi uyandırır. Ekşimsi ve hafif de tatlı bir yiyimi vardır. Bu nedenle aroma katmak için çok sayıda yiyecek içerisinde kullanılmaktadır. Hamur işi ürünlerinde de yerini alır ve özellikle yaş pastalarda zenginlik katar. Meyveden ayrıca reçel de üretilmektedir. Kuşburnunun marmelat ve hoşafı günlük hayatta tüketilen ürünlerdendir.

Kuşburnuna bu derece önem verilmesinde eskiden gelen bazı alışkanlıklar da yer alıyor. Kendine has çiçekleri ve kokusu olduğu için Ortaçağ parfümlerinde yer almaktaydı. O dönemde şans ve güçle alakalı olumlu şeylerin olması için tütsüsü yakılıyordu. Bazı dönemlerde kuşburnu çiçekleriyle yapılan süslemeler bunu sağlamak içindir. Bu inanca gönderme yapan bir ritüel olarak devam ettirilmektedir.

Kuşburnundan Neler Üretilir?

Çok sayıda malzeme kuşburnundan yapılan ürünler arasında yer almaktadır. Çayı dışında kuşburnu yağı, kuşburnu ispirtosu ilk akla gelenlerdendir. Kolonyası, tentürü, kremi, sabunu, şampuanı da diğer ürünler arasında yer alır.

Kuşburnu Çayı Nedir?

Kuşburnu çayı marketlerde bitki çayı satan aktarlarda sıkça görülen ve hayatımızın içinde olan bir çaydır.  Kuşburnu bitkisinin kurutulması ve dal halinde ya da öğütülmüş vaziyette poşete konulması, bu halde sunulmasıyla bize ulaşır. Kuşburnu çayının çay olabilmesi için bu bitkilerin sıcak su ile birleşmesi gerekir. Kuşburnu tek başına kullanıldığında bitki, sıcak suyla kullanıldığında ise çay olarak düşünülebilir. Bu çayın içerisine kendi zevkinize göre ekleme de yapabilirsiniz. Fakat içimi keyifli, kokusu ve rengi güzel bir çay ortaya çıkar.

Kuşburnu Çayı Vitamin Değeri

Yenebilen kuşburnu çayındaki vitamin ve besin değerleri oldukça geniş kapsamlıdır. C, B, A, E, K vitaminleri yanında birçok mineral de kuşburnu içerisinde yer alır. Çinko, magnezyum, demir ve kalsiyum bunlar arasındadır.  Faydaları sayılamayacak kadar çok olan kuşburnu çayı rutin olarak bir iki bardak halinde tüketilebilir.

Bir Bitkisel Ürünün Faydaları Nasıl Düşünülmeli?

Genel bir algı yanılsamasını engellemek için, bitkisel ürünler, bitki çayları, vitamin mineral yönünden güçlü meyvelerin fayda ettiği durum yönünde düşünülmelidir. Yani bir tek kuşburnu bitkisi veya başka bir bitki ciddi hastalıkların tedavisi olmaz. Mantık olarak ve tıbben bu mümkün değildir. Çünkü hastalıkların birçok değişik faktörü vardır ve tedavisinde de aynı şekilde çok sayıda etken bir araya gelerek çözüm süreci yaşanır.

Kuşburnu ve diğer bitki çaylarının faydalarına bakarken hangi yönlerden güçlü olduğu bilinerek olası katkıları düşünülmelidir. Kesin çözüm olarak düşünülürse, hayal kırıklıkları oluşacaktır. Fakat iyileşme sürecinde önemli katkılar da sağlayabilir.

Kuşburnu Çayının Faydaları

Faydaları açısından değerlendirme yaparken sağlık odaklı bir bakış açısıyla bu bitki çayının faydalarını ele alabiliriz. Sıralama yapılırsa:

 • Güçlü bir C vitamini kaynağı olduğu için, hastalık dönemlerinde içilmesi önerilir. Özellikle soğuk algınlığı durumlarında vücudunuzun direncini geliştirmek ve kolayca hastalıkları atlatmak için kuşburnu çayı içilmesi önerilir. Sadece tedaviye destek değil önlem amacıyla da rutin şekilde içilebilir.
 • İltihaplı hastalıklarda tedavi sürecine katkı sağlayabilir. İyileşme süresine hız katabilmektedir.
 • Kansere neden olan maddelerle mücadele etmede faydası olabilir. Çünkü içerisinde biyoaktif bileşenler vardır. Beta keroten, tannin – pektin gibi maddelerin oksidatif stresi azalttığı bilinmektedir.
 • Kronik olarak devam eden hastalıkların azaltılmasına katkı sağlayabilir. Yapılan araştırmalardan birinde kuşburnu çayının, tamamlayıcı bir bağırsak kanseri tedavisi sürecinde diyete eklendiği ortaya çıkmıştır.
 • Kuşburnu çayının faydaları arasında kolesterolü azaltmadaki etki de yer almaktadır. Kolesterol seviyesi yüksek olan kişiler, doktor kontrolüyle beraber düzenli olarak bu çaydan içebilir.
 • Kaslarda zayıflık durumunda güçlendirici etki yapabilir.
 • Eklem yerlerindeki ağrıların azaltılmasında faydalı olabilir. Romatizma gibi hastalıkların tedavisi için de aynı durum geçerlidir.
 • Kuşburnunun içerisindeki C vitamini, demirin emilim hızına olumlu bir etki yapacaktır. Yani anemiyi önleme bakımından kuşburnu çayının faydaları olabilir.
 • Şeker hastalıklarının farklı türlerinin tedavi süreçlerine yardımcı olabilir.
 • Cilt yapısını daha pürüzsüz hale getirebilir. Bunda kan dolaşımını güçlendirmesinin de etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Böbreklerinde sorun olanlar kuşburnu çayından abartıya kaçmadan içebilir. İlaç kullanımı varsa öneri halinde içilebilir.

Kuşburnu Çayı Yapılışı Nasıl?

Kuşburnu çayı için ya poşet çay ya da bitkinin kendisi ile işlem yapabilirsiniz. Poşet çay marketlerde sıkça görülmektedir ve çok kolay bir şekilde hazırlaması yapılır. Poşet çayı bir fincan içerisine yerleştirirsiniz ve kaynar suyu içine eklersiniz. Birkaç dakika rengi değişince içmeye başlayabilirsiniz. Marketteki poşet çaylardaki kuşburnu bitkisi, genellikle toz haline getirilmiş kurutulmuş bitkilerdir. Katkı maddesinin olmadığı söylenmektedir. Çünkü kurutulmuş bitki bozulma riski taşımaz ve kendiliğinden orijinal bir tadı vardır.

Yaprak dal halindeki kuşburnu çayı yapılışı içinse 4 kaşık ezilmiş kuşburnu bitkisini bardağa koyarsınız ve 4 fincan su ekleyip içerisine tatlandırmak için nane eklenir. Nane şart değildir. Paslanmaz çelik bir demlik içerisine eklediğiniz bu karışımı bir süre kısık ateşte kaynatınız.  Altını kapattığınız çayı 5 dakika sonra süzerek içebilirsiniz. Aroma açısından ekleme sizin zevkinize kalmış bir durumdur. Bunun dışında demlediğiniz kap alüminyum olmamalıdır. Çünkü C vitamini ölebilir.

Kuşburnu Çayının Yan Etkileri Var mı?

Kuşburnu çayının yan etkisi fazla tüketimle oluşabilir. Bu gibi hallerde baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı görülebilmektedir. Hamileler, düzenli ilaç kullananlar, bebek emzirenler sınırlı tüketmelidir. Mümkünse uzmana sorarak bitkisel ürünler tüketilmelidir. Kuşburnu çayı ve bitkisel ürünler farklı bitki çaylarıyla gelişigüzel karıştırılmamalıdır. Özellikle bilmediğiniz bitkiler hakkında bilgi toplamanız önemlidir.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir ? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir