Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir, KuzuGöbeği Mantarı Nedir

Mayıs 21, 2018 Doğal Bitkiler

 

Kışın son ayları yaklaştığı zaman yetişen bu mantar çeşidi pek çok alan içerisinde kullanılması ile beraber kolayca yenilebilir ve lezzetiyle de doyurucu bir tat bırakmaktadır. Özellikle de yumurtayla birlikte yapılacak olan yemeği tadı son derece lezzetlidir. Kuzu göbeğiyle ilgili olarak pek çok kaynak var ve dağınık ve karmaşık durumda yer almaktadır. Bu nedenle Kuzu göbeği mantarı nedir? Sorusu adı içerisinde daha derli ve bütün bilgilerini vermek için bilgileri sizlere sunuyoruz.

Kuzu Göbeği Nedir?

Mantar ailesi arasında yer alan kuzu göbeği mantarı yenilebilen bir mantar türü olması ile beraber en popüler olanıdır. Kuzu göbeği değişken ebatlarda görülmektedir. Genel olarak 4-8 cm. yükseklikte ve 4-6 cm. çapında yer almaktadır. Bitkinin şekli yumurtaya benzemektedir. Derin olmayan oyukları yer almaktadır. Oyukların tabanları ağ şeklinde görülmektedir Rengi, zaman geçtikçe kahverengiye dönmektedir. Gevrek bir yapısı yer almaktadır. Mum kıvamında ve hoş bir kokusu yer almaktadır. Orman açıkları üzerinde ya da yol kenarlarında çıkmaktadır. Özellikle orman yangınlarından hemen sonra daha fazla görülmektedir.

Kuzu Göbeği Nerede Yetişir?

Kuzu göbeği mantar çeşidi diğer mantarlarda olduğu gibi asıl yetiştiği alan orman bölgesidir. Genel olarak ormanlarda yetişemeye devam eden bu tür, tek tek veya küçük gruplar halinde yer almaktadır. İlginç olanlarından bir tanesi özellikle orman yangın sorunlarından sonra, o alanda sıkça rastlanmaktadır. Kışın son zamanları içerisinde çıkmaya başlamakta ve ilk baharın son zamanlarına kadar yetişebilmektedir.

Yetişme dönemi, Şubat aylarının sonlarında başlamakta ve mayıs ayına kadar gözükmektedir. Yetişmesi sırasında havanın olumsuz şartları da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bahar ayları içerisinde yağışların sık bulunması yetişmesine olumsuz etki verebilmektedir.

Türkiye’de ise yetişme alanları içerisinde Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri üzerinde yani çoğunlukla kıyı kesimlerde yetişebilmektedir. Kuzu göbeği mantarı kurutularak ipe dizilmekte ve bu şekilde satılmaktadır. Bununla beraber mutfak üzerinde kullanılabilir ve yenilmektedir. Zehirli karıştırılma riski olmasından dolayı dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Kanser, tedavisinde kullanılan bu mantar türü ülkemizde her yıl tonlarcasını özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edebilmekte ve önemli miktarda döviz getirisi verebilmektedir. Orman köylüleri, kuzu göbeğini toplamak için sabahın erken saatlerinden başlayarak akşam saatlerine kadar ormana gidip mantar aramaktadır. Bu sayede toplanan mantarlar akşam köye gelecek olan alıcılar tarafından veya paravanlar tarafından alınmaktadır. Köylülerden alınacak olan kuzu göbekleri, firmalara teslim edilmektedir.

Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları

Kuzu göbeği mantarının faydaları saymakla bitmemektedir. Özellikle ilaç ve tedavi konusunda kullanılmaktadır. Kansızlık yani anemi rahatsızlığına büyük bir yararı bulunmaktadır

 

 • Kan oluşuma yardımcı olur,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Dinç kalmanızı sağlar,
 • Konsantrasyonu yükseltir,
 • Zihnin çok daha iyi çalışmasına yardımcı olur,
 • Kanser tedavisi içerisinde kullanılır,
 • Protein içerir,
 • Bağırsakları ve mideyi rahat duruma getirir,
 • B1,B2,C konusunda zengindir,
 • Çokça kalsiyum ve potasyum içermektedir,
 • Bileşiminde farklı amino asitler bulunmaktadır.

Kuzu Göbeği Nasıl Pişirilir?

Fransız mutfağının önemli ürünleri arasında yer alan bu mantar Türkiye’de özellikle, yumurtayla olanı hem hızlı hem de lezzetiyle herkesi kendini beğendirebilmektedir.

Taze toplanan ya da satın alınmış olan mantarlar, iyice yıkanarak, kuşbaşı doğranır. Tavada kızgın zeytinyağında, soğanlar ve ardından domatesler pişirilmektedir. Tavaya mantarlar ilave edilmektedir. Ardından birlikte pişmektedir. Daha sonra ise çırpılmış yumurtalar da içerisine ilave edilerek, yumurtalar pişene kadar beklenmektedir. Daha sonra ise servise hazırlanmaktadır. Sizde kuzu göbeği mantarı hakkında bilgilerimizi okuyarak bitki hakkında detaylı bilgiye kolayca erişebilirsiniz.

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir, KuzuGöbeği Mantarı Nedir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir