Labada Bitkisi Faydaları, Zararları, Ne İşe Yarar?

Mayıs 28, 2018 Doğal Bitkiler

 

Günümüzde insanlar normal tedavilerine yardımcı olacak nitelikte doğal bitki ve otlardan faydalanmaktadırlar. Artık günümüzde uzmanlarda alternatif tıbbın önemini kavramışlardır. Bu sebeple esas tedavisi aksatmayıcı şekilde ot ve bitkilerden de yeteri kadar faydalanılmaktadır. Burada en önemli nokta bu şifalı bitkilerin kullanım tozu ve şeklini iyi ayarlamak gereklidir. Bu faydalı bitkilerden biride labada bitkisidir. Ülkemizde bu bitkiye halk arasında Evelik ve develik bitkisi gibi isimlerde verilmektedir.

Labada bitkisi 50 cm ile 2 metre arasında değişmektedir. Ülkemizde 25 civarında farklı türü yetişmektedir. Haziran ayından başlayarak Eylül ayının sonuna kadar yeşile çalan küçük çiçekleri bulunmaktadır. Yaprakları sebze olarak Anadolu da tüketilmektedir. Bu yaprakların yemeği yapıldığı gibi salatalarda da odlukça iyi bir tat bırakmaktadır.

Labada bitkisinin Faydaları

Labada bitkisinin faydaları çok çeşitlidir. Doğru dozda ve doğru usullerde tüketildiğinde bu bitkinin sağladığı faydalarla birçok farklı hastalık ve soruna fayda sağlamaktadır. Sağladığı faydalar ise şu şekildedir;

 • Kanı ve bağırsakları temizleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Özellikle iştah sorunları olan insanlar için bu bitki oldukça kuvvetli bir iştah açısı rolü üstlenmektedir.
 • Yapraklarında bedene güç ve enerji veren tonikler bulunmaktadır.
 • Birçok deri hastalığına karşı koruyucu ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
 • Vücutta çıkan çıbanları iyileştirici ve söndürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Yara ve egzamaların iyileşmesini ve yayılmasını engellemektedir. Ve söndürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Bu bitkinin kökü kuvvetli bir müshil etkisi göstermektedir.
 • Yaprakları ile hazırlanan lapa yaralı yerlere sürülür ve bir süre bekletilir. Bu sayede yaraların iyileşme hızı oldukça artmaktadır.
 • Yapraklarının çiğ olarak yenmesi ya da çayının yapılması vücuda enerji sağlamaktadır.
 • İshal olan kişilerin tüketmesi halinde ishali çok kısa sürede kesmektedir.

Labada Bitkisinin Kullanımı

Labada bitkisinin kullanımı oldukça çeşitlidir. Bu sayede insanlar nasıl tüketeceklerine kendileri karar vermektedir. İlk olarak bu bitki sebze yemeklerinin içerisinde kullanılmaktadır. Salatalarda da bu bitki kullanılmaktadır. Ayrıca yapraklarını çiğ yiyerek tüketenlerde bulunmaktadır. Yine günümüzde bu bitkinin en çok tüketim şekli çayının yapılarak tüketilmesidir. Ayrıca son yıllarda macun yapılarak da bu bitki tüketilmektedir.

Labada Bitkisi Nelere İyi Gelir?

Labada bitkisinin iyi geldiği durumlar oldukça geniş bir yelpazede yer almaktadır. Bu bitki doktordan izin alındıktan sonra doğru dozda ve şekilde kullanılmak şartı ile birçok soruna iyi gelmektedir. Bu otun iyi geldiği durumlar ise şu şekildedir;

 • İshal Tedavisi: Bitki kök ve yaprakları ishal durumlarında çayı yapılmak suretiyle fayda sağlamaktadır. Çayı içen kişi 5 dakika içerisinde ishalin etkisinde azalma ve bir süre sonra tamamen durma görülmektedir.
 • Kadın Hastalıkları: Bitkinin sadece kök kısmı ile hazırlanan çaysa, farklı kadın hastalıklarına karşı oldukça şifalı bir etki göstermektedir.
 • Kuvvet Verici: Taze olan yaprakları çiğ ve ya salata ile tüketilmesi sonucu vücudun kaybettiği kuvvet ve enerjiyi geri kazanmaktadır.
 • Apse ve Çıban Tedavisi: Labada yapraklarından hazırlanan lapa sayesinde, apseleri ve çıbanları iyileştirme etkisi bulunmaktadır. Bu lapalar apse ve çıbanların olduğu yerlere sürülmektedir.

Labada Çayının Hazırlanması

Labada çayının hazırlanması ise şu şekildedir; Çay hazırlamak için kök, tohum ve yapraklar kullanılabilmektedir. Sadece yapraklar kullanılacaksa haşlamaya gerek kalmamaktadır. Sadece 1 su bardağı suya birkaç bardak yaprak atıp iyice demlenmesi yeterli olmaktadır. Kök ve tohumlarda ise bir barda sıcak suya kök ya da tohumlar atılır ve 5 dakika bekletilmektedir. Daha sonra ise süzüldükten sonra fazla vakit geçirmeden tüketilmelidir.

 

Labada Bitkisi Faydaları, Zararları, Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir