Lahana Yağının Faydaları Nelerdir?

Aralık 25, 2018 Bitki Yağları

 

Günlük yaşamda yemeklerde sıklıkla denk gelinen lahana son dönemlerde lahana yağı şeklinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Kış sebzelerinin başında gelen lahana hem lezzeti hem de vücuda sağladığı faydalar bakımından evlerde yaygın olarak kullanılır. Özellikle yağ şeklinde kullanılan lahana vücuda dış bölgeden uygulanır ve kalça, bel, karın, bacak, göğüsler ve kollar için tercih edilebilir. Sağladığı faydalar nedeniyle daha çok bölgesel zayıflama konusunda talep edilen lahana yağı vücut açısından çok sayıda faydaya sahiptir. Bu nedenle nasıl kullanılması gerektiğini ve vücuda ne tür faydaları olduğunu bilmekte yarar vardır.

Lahana Yağının Faydaları

Son derece doğal bir yapıya sahip olan lahana yağı başta bölgesel zayıflama olmak üzere cilt üzerinde çeşitli faydalara sahiptir. Zayıflamanın sağlanabilmesi için uzun süreli kullanımı gerekir. Bu yağ aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişiler lahana yağını sıklıkla tercih ederler. Üretim esnasında lahana yağ seyreltilmeden doğal olacak şekilde üretilir. Bundan dolayı diğer pek çok yağ çeşidi ile kıyaslandığında en doğalı olarak tabir edilebilir ve bu da lahana yağını daha faydalı hale getirir. Düzenli kullanım sonucunda kan ve lenf dolaşımının daha aktif olmasını sağlar. Yağ metabolizmasının daha hareketli olmasına yardım ederek vücutta meydana gelen sarkmaların toparlanmasına yardımcı olur.

Lahana Yağının Cilde Faydaları

Lahana yağının cilde faydaları oldukça fazladır. Bu faydaların elde edilebilmesi için doğru ve düzenli kullanım esastır. Buna göre lahana yağı cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar ve cilde ihtiyaç duyduğu nemi kazandırır. Yağın içerisinde yer alan elementler cildin onarılarak bebeksi bir görünüme kavuşmasına yardım eder. İstenilen etkinin meydana gelebilmesi için cildin temiz olması gerekir.

Kış aylarında soğuk havaların etkisiyle birlikte kuruyan cilde eski canlı görünümünü kazandırmak için lahana yağı kullanılır. Kuruyan ciltte yaşlanma belirtileri daha çabuk ortaya çıkacağından dolayı lahana yağı kullanarak nem dengesini sağlamak önem taşır. Buna yönelik olarak lahana yağı piyasada pek çok kozmetik ürününün içerisinde de kullanılır.

Lavanta Yağı ile Zayıflama

Lahana yağı zayıflama amacıyla kullanılan bitkisel ürünler arasında yer alır. Diyetisyenler tarafından yapılan açıklamalara göre lahana yağının sürüldüğü bölgede inceltici etki meydana getirdiği belirtilir. O bölgedeki kan akışını hızlandırarak kısa süre içerisinde zayıflamaya fayda sağladığı ifade edilir. Bu nedenle istenmeyen kilolardan kurtulmak isteyenlere diyet ile birlikte lahana yağı kullanmaları önerilir. Aynı zamanda lahana yağı vücutta belli bir bölgenin incelmesini isteyenler tarafından da kullanılır. Buna göre bu yağ vücutta yağın depolandığı tüm bölgelere sürülebilir. İstenilen etkinin ortaya çıkabilmesi için uzun vadeli kullanılması tavsiye edilir. Vücuttaki fazlalıkların atılması için de lahana yağının faydalı olduğu söylenir. Özellikle cildinin sıkılaşmasını ve daha gergin durmasını isteyenler için bu yağ olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Selülit İçin Lahana Yağı

Günlük yaşamda pek çok insan selülit problemine karşı çözüm arayışı içerisindedir. Selülitin bulunduğu bölge portakal kabuğu görünümüne sahip olup ciltte istenmeyen bir görüntüye yol açar. Bu görünümden kurtulabilmek için ise lahana yağı kullanımı önerilir. Selülitin bulunduğu bölgeye düzenli olarak lahana yağı sürüldüğünde cildin zaman içerisinde daha pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazandığı ifade edilir. Aynı zamanda cildi daha sıkı ve fit hale getiren bu yağ vücutta hafiflik hissi ortaya çıkarabilir. Cildi derinlemesine besleyip güçlendirerek kullanan kişileri memnun edici sonuçlar meydana getirebilir.

Lahana Yağı Nasıl Kullanılır?

Lahana yağı kullanımı son derece kolaydır. İstenilen etkinin ortaya çıkabilmesi için doğru kullanım önem taşır. Buna göre lahana yağı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanır. Sürülecek olan problemli bölgenin temiz olması gerekir. Bundan dolayı banyo sonrası kullanım için en uygun vakittir. Cilde sürerken dairesel hareketlerle ilgili bölgeye masaj yapılır. Böylece cildin yağı yavaş yavaş ve iyice emmesi sağlanır. Lahana yağını iyice emen cilt daha sonra temizlenir. Lahana yağı kullanıldıktan sonra vücutta kan dolaşımı hızlanacağından dolayı vücut daha fazla suya gereksinim duyabilir. Bu nedenle vücuda lahana yağı uygulanacağı gün en az iki litre su içilmesi tavsiye edilir. Böylece hem vücuttaki toksinler atılır hem de ihtiyaç duyulan su vücuda verilmiş olur. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu yağ rahatça kullanılabilir.

Lahana Yağı Nasıl Elde Edilir?

Lahana yapısı gereği hassas olarak bilinir. Bu nedenle doğal lahana yağı yapımında içerisindeki besin değerlerinin kaybolmaması adına ısıya maruz bırakılmaması gerektiği söylenir. İçerisindeki yapı bozulmadan tutulabildiği takdirde lahana yağı daha etkili hale gelecektir. Buna göre yağ elde etmek için temel olarak iki yöntem kullanılır.

İlk yöntemde ısıya tutmadan lahanadan yağ elde edilir. Bu şekilde üretilen yağ daha çok yemeklerde kullanım için tercih edilir. Ciltte ve daha güçlü olacak şekilde kullanmak için ise soğuk pres adı verilen yöntem uygulanır. Bu yöntemle birlikte lahananın yapısını koruduğu ifade edilir.

Lahana Yağının Zararı Var Mıdır?

Lahana yağı doğal bir yapıya sahiptir. Ancak ne kadar doğal olursa olsun her besinde olduğu gibi lahana yağının aşırı tüketimi de zararlı etkilere yol açabilir. Bunun yanı sıra bazı insanların bu yağa karşı alerjisi olabilir. Bundan dolayı lahana yağı kullanımı öncesinde alerjik bir durum olup olmadığının gözden geçirilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda istenilen etkilerin ortaya çıkması adına lahana yağı kullanıldığında vücut yeteri kadar su alamayabilir. Bu da istenmeyen durumlara sebep olabilir. Bu nedenle lahana yağı zararları ortaya çıkmaması için kullanım süresi boyunca yeterli miktarda su içmeye özen gösterilmelidir. Bazı insanlarda yüzde lahana yağı kullanımı aşırı hassasiyete ve mimiklerde bozulmaya neden olabilir. Bu ve buna benzer durumlar yaşandığında vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Lahana Yağı Ne İşe Yarar?

Lahana yağının yararları denilince genellikle akla ilk olarak cilde ve kilo vermeye olan etkileri gelir. Cildi yumuşatan ve canlandırıcı etki sağlayan lahana yağı gözenekleri açar. Böylece cildin hava almasına yardımcı olur. Bu da beraberinde daha genç bir cildi getirir. Lahana yağının ödeme iyi geldiği de ifade edilir. Ödem nedeniyle yaşanan şişkinlik kişinin kendini kötü hissetmesine neden olurken masajla birlikte uygulanan lavanta yağı ödemin vücuttan yavaşça atılmasına yardımcı olur. Böylece rahatlama sağlar.

 

 

Lahana Yağının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir