Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir, Kullanımı, Kullananlar

Temmuz 30, 2018 Bitki Yağları

 

Kokusu ile insanları büyülemeyi başaran lavanta yağı aynı zamanda pek çok faydası ile de bilinir. Tarih boyunca insanlar için güzel kokmak oldukça önemli bir hal alır. Ayrıca insanların güzel kokulu eşyalara karşı bir ilgisi bulunur. Bu nedenle de lavanta, koku için tercih edilen bir bitkidir.

Güzel kokmak isteyen kadınlar ve erkekler uzun yıllar boyunca parfüm tercihlerinde lavanta kokularını tercih eder. Ancak lavanta kullanımı sadece güzel kokusu nedeni ile tercih edilmez. Bu güzel kokulu bitkinin aynı zamanda insanlar için faydası da saymakla bitmez. Saç bakımından sivilcelerden kurtulmaya kadar lavanta yağı pek çok noktada kullanılır.

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta yağının kullanılması oldukça eski tarihlere dayanıyor. İnsanların rahatlamak, stresten uzaklaşmak, cilt ya da saç bakımı gibi alanlarda lavanta yağına başvurduğu bilinir. Bu nedenle de uzmanlar bir takım sorunlar ile baş etme noktasında insanlara lavanta yağını tavsiye eder.

Son dönemlerde doğal tedaviler daha önemli bir hal alır. Özellikle de alternatif tıbbın ilgi görmesi ile birlikte insanlar bitkilerin sağladığı faydalardan yararlanır. Lavanta satış sitelerinin belirttiğime göre lavanta yağının faydaları sayesinde de pek çok sorundan kurtulmak mümkün hale gelir.

Lavanta Yağı Uykusuzluğa İyi Gelir

Uykusuzluk çağımızın genel bir sıkıntısıdır. Pek çok kişi rahat ve deliksiz bir uyku uyuyamadığından şikâyet eder. Uyku düzeni günlük hayatın kaliteli sürdürülmesinde son derece önemlidir. İyi bir uykuya sahip olamayan kişilerin günlük enerjisinde de bir düşüş meydana gelir. Bu nedenle de insanların uyku düzenine dikkat etmesi gerekir.

Uykunun asıl nedeni stres olarak değerlendirilir. Stres ile başa çıkarak uykunun kaliteli hale gelmesi sağlanır. Uzmanlar insanlarında uyku düzeni oluşturmada lavanta yağının kullanımının etkili olacağını belirtir. Lavanta yağının uykuyu düzenlemesi için yastığınıza bir miktar lavanta yağını sürebilirsiniz. Yastığınıza damlattığınız birkaç damla lavanta sayesinde günde 8 saat boyunca kesintisiz bir uyku elde edebilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı sayesinde stresten kurtulup rahatlamak için banyo suyu içerisine de bir miktar lavanta yağı damlatabilirsiniz. Küvete doldurduğunuz suyun içerisine eklediğiniz lavanta yağı sizin olumlu bir enerjiye kavuşmanızı sağlar.

Lavanta Yağı Ağrıları Giderir

Uzmanlar, lavanta yağının doğal bir ağrı kesici olduğunu belirtir. İnsanlar her zaman tıbbi ilaçlara hemen başvurmak istemezler. Öncelikle çözüm yolunu doğal kaynaklardan karşılamak ister. Lavanta yağı da doğal bir şekilde insanların ağrılarından kurtulmasını sağlar. Özellikle de kas ağrıları ile mücadele etme noktasında lavanta yağının mucizelerinden yararlanabilirsiniz. Spor sonrası oluşan kas ağrıları lavanta yağı sayesinde ortadan kaldırılır. Kas ağrıları sonrası o bölgeye lavanta yağını masaj yaparak sürebilirsiniz. Daha sonra o bölge sıcak tutularak ağrılardan da kurtulma sağlanır.

Romatizmanın neden olduğu ağrıların tedavisinde de lavanta yağının önemli olduğu vurgulanır. Özellikle nemin ve yağmurun fazla olduğu havalarda, romatizma ağrıları kişileri ciddi sıkıntıya ulaştırır. Ağrıyan bölgelere lavanta yağı uygulayarak bu ağrıların ortadan kalkması da sağlanır.

Lavanta Yağı Saç Bakımına Fayda Sağlar

Lavanta yağının faydaları arasında saçların daha parlak ve bakımlı olması da yer alır. Kadınların ve erkeklerin güzel görünmesinde saçları da son derece önemlidir. Bu nedenle de pek çok kişi bakımlı ve parlak saçlara sahip olmak ister. Özellikle de insanlar saçlarında kepek sorunu ile karşılaşmak istemez. Saçlardaki kepekleri engelleme noktasında lavanta yağı işe yarar.

Dermatologlar tarafından belirtilen formüle göre saçlarınızın dibine lavanta yağı dökün ve bir süre bekleyin. Daha sonra lavanta yağını masaj yaparak tüm saç diplerine yayın. Daha sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Bu sayede kısa süre içerisinde saçlardaki kepekten kurtulur. Ayrıca saçların kısa sürece uzaması için de aynı formülü kullanabilirisiniz.

Kadınlar için saç bakımı son derece önemlidir. Özellikle kadınların saçlarının sürekli olarak bir takım işlemlerden geçtiği düşünülürse; saç bakımına daha çok ihtiyaç duyduğu da ortaya çıkar. Kadınların istedikleri saç bakımını elde etmesinde lavanta yağı fayda sağlar. Lavanta yağı ile saç bakımı noktasında istediğiniz parlaklık ve canlılığı elde edebilirsiniz. Kullandığınız şampuanın içerisine bir iki damla lavanta yağı eklemeniz, sizi lavanta yağının mucizeleri ile buluşturur.

Lavanta Yağının Migrene Faydaları

Lavanta yağı satışı yapan sayfalar, bu yağın kullanımının migreni önleme noktasında da işe yaradığını belirtir. Migren özellikle kadınlarda yaygın bir şekilde görülür. Aşırı baş ağrısı olarak ortaya çıkan migrenden lavanta yağı sayesinde kurtulabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir miktar lavanta yağı ile başa ve enseye masaj yapmaktır. Masaj yaptıktan sonra kısa sürede tüm ağrının ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Lavanta Yağı İle Dudak Bakımı

Lavanta yağı çatlayan dudakların tedavisinde de kullanılır. Yaz ve kış fark etmeden her zaman dudakların çatlaması oluşur. Dudaklar yüzün en hassas bölgesidir. Kış aylarındaki aşırı soğuklar dudakların çatlamasına neden olur. Yaz aylarında da fazla sıcaklar nedeni ile susuz kalan dudaklar çatlar. Dudaklardaki oluşan bu çatlaklar ise lavanta yağı sayesinde ortadan kaldırılır. Sabah akşam bir damla lavanta yağını dudaklarınıza sürebilirsiniz. Bu sayede hem dudaklarınız daha doğal ve hoş bir renge ulaşır. Hem de dudaklardaki kuruluk ve çatlaklık ortadan kalkar.

Lavanta Yağı Sivilce Temizleyicidir

Ergenlik dönemi ile birlikte oluşan sivilceler kimi zaman ortadan kalkmaz. Ya da bazı kadınlarda her adet dönemi sürecinde tekrar sivilce oluşur. Oluşan bu sivilcenin tedavisi için de lavanta yağı kullanımı tercih edilir. Makyajlı cildi iyi bir şekilde temizleyerek işleme başlamalısınız. Daha sonra ise lavanta yağını bir pamuğa dökerek tüm yüzünüzü ve diğer sivilceleri yerleri silin.

Lavanta yağı uygulamasını gece yapmakta yarar vardır. Gece uyumadan önce lavanta yağı cildinize sürün ve o şekilde uyuyun. Tüm gece cildiniz lavanta yağını emeceği için daha işe yarar bir sonuç ortaya çıkar. Lavanta yağı yararları arasında yer alan bu bilgi sayesinde de sivilce ve aknelerinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Lavanta Yağı Öksürüğe İyi Gelir

Astım ya da bronşit gibi hastalıklarda görülen öksürük ve balgam kişileri rahatsız eder. Bunun tedavisinin de doğal bir şekilde olmasını isteyen kişiler lavanta yağını kullanır. Lavanta yağı ile öksürük önleme için göğsünüze bir miktar lavanta yağı sürebilirsiniz. Bu sizin daha kolay nefes almanızı ve öksürük sorununuzu ortadan kaldırmanızı sağlar.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir, Kullanımı, Kullananlar Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir