Leblebinin Faydaları, Leblebi Zayıflatır mı?

Nisan 9, 2018 Sağlık

 

Leblebi, diyet süresince ve sağladığı diğer faydalar oldukça yararlı bir besindir. Düşük kalori içermesinin yanında özellikle sarı leblebi vitamin ve mineral bakımından son derece kapsamlı oluşu ile uzun sürelik tokluk hissi sağlamaktadır. Çok az bile tüketilse açlığı bastırarak tokluk hissedilecektir. Leblebinin faydaları olarak bir başka nokta ise kişilere düzenli su içme alışkanlığının kazandırılmasında faydalı olmaktadır. Yüksek oranda su tutma özelliği sayesinde çok düşük oranlarda leblebi tüketimi yapılsa bile bu besinin tüketen kişilerde yoğun bir su içme hissi uyanmaktadır.

Leblebinin Faydaları Nelerdir

Leblebinin sağlığa faydaları ise şu şekildedir;

 • Kalsiyum, magnezyum, fosfat, manganez, çinko gibi minerallerin yanı sıra K vitamini gibi vitaminler bu besinin içeriğinde oldukça yoğun ve dengeli bir şekilde bulunmaktadır
 • Kaliteli bir protein kaynağı olarak bilinmektedir.
 • Vücut direncini üst seviyeye çıkararak bu besini tüketen kişilerin gün boyunca zinde bir görüntüye sahip olması sağlanmaktadır.
 • Bel ağrılarının giderilmesi konusunda faydalı olduğu saptanmıştır. Bel ağrılarının yanı sıra diş ağrılarının da hafiflemesini sağlamaktadır.
 • Lif içeriği sayesinde insanlarda sindirimini daha rahat ve hızlı olmasını sağlamaktadır.
 • Böbrek taşlarının düşmesine fayda sağlamaktadır. Böbrek taşı düşürenler için bolca tüketilmesi fayda sağlamaktadır.
 • Hazımsızlığı azaltıcı bir etki göstermektedir.
 • Bağırsakların düzenli çalışması görevini sağlamaktadır.
 • Kısılan seslerin açılmasında faydalı bir rolü bulunmaktadır.
 • Kan basıncının düşürülmesinde ve dengelenmesinde fayda sağlamaktadır.
 • Tüketildiğinde bolca enerji sağlar.
 • Sinir sistemine olumlu ve sakinleştirici bir etki yapmaktadır
 • DNA sentezinde ve onarımında rol oynayan folat içerdiği için dolayısı ile DNA sentez ve onarımında dolaylı bir etki sağlamaktadır. Leblebinin faydaları bu maddeler olarak bilinmektedir.

Leblebi ZayıflatırMı

Toplumda yanlış bilinen bir durumda leblebinin kilo aldırdığı yönündeki düşüncedir. Oyda bu durum tamamı ile yanlıştır. Tam tersi olarak Leblebi tuzsuz ve kavrulmuş olarak tüketildiğinde kilo aldırmak bir yana zayıflama konusunda çok büyük faydaları bulunmaktadır. Sadece leblebi tüketerek zayıflanacağı düşüncesi de gerçeği yansıtmamaktadır. Ama diyetiniz sırasında ara öğün şeklinde tüketildiğinde zayıflama konusunda oldukça yardımcı bir besin olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmaktadır. Ki bu yönü ile de yardımcı zayıflatıcı besinler arasında en etkili besinler arasında yer almaktadır.

Leblebi su ile birlikte yenildiği yoğun bir şekilde tokluk hissi uyandırmaktadır. Ve içeriğinde bulunan c vitamini sayesinde insanlarda kilo kaybından dolayı görülen birçok sağlık sorununa karşı koruyucu bir rolü bulunmaktadır. Leblebi kilo verme sürecinde sağladığı bu yardımcı ve koruyucu etki ile sizlerin sağlıklı bir kilo verme sürecini geçirmenizde oldukça faydalı olmaktadır. Leblebinin zayıflatıcı etkisi insanlarda bu şekilde görülmektedir. Leblebi zayıflatır mı sorusuna baktıktan sonra yazımıza leblebi diyeti ile devam edelim.

Leblebi Diyeti

Leblebi diyeti uygulanışı oldukça basit ama bir o kadar da etkili bir diyet türüdür. Ara öğünlerde dengesiz bir beslenme yerine leblebi tüketimi hem daha sağlıklı hem de diyet konusunda daha etkili olmaktadır. Leblebi diyeti yapılması gereken şey ise ara öğünlerinizde bir kâse sarı leblebi veya beyaz leblebi tüketme olacaktır. Ara öğünlerde leblebi tüketimi zayıflama konusunda büyük bir avantaj sağlayacaktır. Leblebi diyetinin avantajları ile birlikte zamanın daha iyi aktığının ve öğünler arasında acıkma hissinin tamamı ile ortadan kalktığını hissetmiş olacaksınız.

Günde Ne Kadar Leblebi Yenmelidir

Günde ortalama 150 gram civarı leblebi tüketmek ideal leblebi tüketimi oranıdır. Leblebinin küçük porsiyon miktarlarına ayrılması ile açlık hissedildiğinde tüketilmesi en doğru ve ideal leblebi tüketimi durumudur. Bu sayede günlük ideal oran aşılmamış olacaktır.

Leblebinin Faydaları, Leblebi Zayıflatır mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir