Limon Melisa Çayı Faydaları, Nasıl Yapılır, Zararları

Şubat 23, 2018 Bitki Çayları

 

Nane familyasından gelen Melisa bitkisi Güney Afrika ve Akdeniz Havzasından görülmektedir. Yunancada kelime anlamı arı olan bu bitki ülkemizde neredeyse tüm bölgelerde yabani olarak yetişmektedir. Limon kokusuna sahip olan bu bitki dört mevsim boyunca yemyeşil kalmaktadır. Bitkinin kokusu aynı zamanda insanlara rahatlama, dinginlik ve hafiflik hissi vermektedir. Halk arasında kullanılan isimlerine bakıldığında limon otu, mavi balsam, acem otu, tatlı balsam, oğul otu gibi isimler ile anılmaktadır. Eski çağlardaki inanışa görü bu bitki tütsü olarak kullanılmakta ve insanları kötülüklerden, iyi niyetli olmayan kişilerden koruduğu düşünülmektedir.

Limon Melisa Bitkisi

Günümüzde limon melisa çayı insanlar arasında yaygın şekilde kullanılmakta ve yoğun iş temposu yaşayan kişiler için etkili olmaktadır. Bundan dolayı ortaya çıkan stres, baş ağrısı ve zihinsel yorgunluk gibi şikâyetler limon melisa çayı ile ortadan kalmakta, rahatlama sağlanmaktadır. Bu bitki çay şeklinin yanı sıra melisa yağı, melisa kolonyası, melisa şampuanı, melisa sabunu ve melisa tentürü gibi şekillerde de kullanılmaktadır.

Limon melisa çayından istenilen etkinin sağlanabilmesi için bitkinin nasıl muhafaza edildiği önem taşımaktadır. Bitki uygun koşullarda kurutulmalı ve ağzı kapalı cam bir kavanoza koyulmalıdır. Saklama ömrü bir yıl olan bu bitki serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Bu sayede limon melisanın sağladığı faydalardan uzun süre boyunca yararlanılabilmektedir.

Limon Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Limon melisa çayının genel faydalarına bakıldığında bunlar içerisinde uyku düzenini dengelemesi, kaygıyı ve stresi azaltması, iştah açması gibi özellikleri ilk sıralarda gelmektedir. Bunların yanı sıra sakinleştirme özelliği ile de bilinen limon melisa çayı çok uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadır. İlk kullanım amacının böcek ısırmasına karşı olduğu söylenmektedir.

Genel olarak kurutulmuş yaprakları ile çay şeklinde demlenerek kullanılan limon melisa çayı yaz mevsiminin sonunda beyaz çiçekler açmaktadır. En bilinen yararları ise şu şekildedir: sinir sistemini yatıştırır, mide rahatsızlıklarını giderir, ateş düşürücü etkisi vardır, sindirim sorunlarına karşı yararlıdır özellikle gaz sorununu çözer. Ter atılarak rahatlamayı sağlar, Stres ve uyku düzeni üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Limon Melisa Çayı ve Etkileri

Limon melisa çayının içerisinde gevşemeyi ve rahatlamayı sağlayan etken maddeler yer almaktadır. Bundan dolayı bu çay içildikten sonraki ilk on dakika gerginliğin azalmaya başlandığı görülmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre idrar yolu enfeksiyonu bulunan kişiler için önleyici etkiye sahiptir. Bu çayın kalp spazmına karşı da faydalı olduğu belirtilmektedir. Doğru şekilde hazırlanan limon melisa çayı ile kalp sıkışması ve gerilmesi gibi durumlar önlenebilmektedir. Ancak ciddi seviyeli durumlar içi mutlaka hekim kontrolünden geçilmelidir. İstenilen etkinin sağlanabilmesi için güç içerisinde iki kez olacak şekilde limon melisa çayı içmek yararlı olmaktadır. Bunlara ek olarak çay yaraların kapanması ve göz tansiyonu üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.

Limon Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Limon melisa çayı hazırlamak için iki tür yöntem bulunmaktadır. Bu hazırlanış şekillerine göre tarif değişmese de içilme sıklığı farklılık göstermektedir. Çayı demlemek için kullanılan suyun klorsuz olması gerekmektedir. Buna göre bir bardak kaynamış klorsuz suyun içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş limon melisa atılır ve kısık ateşte ağzı kapalı olacak şekilde yaklaşık beş dakika kadar kaynatılır. Daha sonra bir iki dakika daha beklenerek süzülür ve limon melisa çayı içmeye hazır hale gelir.

Başka bir tarife göre ise limon melisa çayı demlemek için yarım litre kaynamış suyun içerisine on gram kurutulmuş melisa koyulur ve ardından yaklaşık on dakika kadar demlenmesi için beklenir. Bu çaydan bir bardak içildikten sonra geriye kalanı buzdolabında iki gün boyunca saklanabilir. Bir günde tavsiye edilen limon melisa çayı miktarı bir ile üç çay kaşığı melisayı geçmemelidir.

Limon Melisa Çayı Kullanımı

Limon melisa çayı kullanımı için çayın her seferinde taze olarak hazırlanması tavsiye edilmektedir. Otuz beş yaşının üzerinde olan kişilerin bu çayı akşam yemeğinden ortalama bir saat sonra içmeleri önerilmektedir. İçme sıklığı ise insanların şikâyet durumlarına göre değişmektedir. Ciddi durumda olanların melisa çayını bir ayda üç kez olacak şekilde içmeleri gerekmektedir.

Limon Melisa Çayının Yan Etkileri

Limon melisa çayı kullanırken bazı hastalıkları olan ya da çeşitli ilaçlar kullanan kişilerin dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu durum aslında pek çok bitki çayı için geçerlidir. Çünkü ilacın içerisinde bulunan maddeler bitki çayı ile etkileşime girebilmektedir. Bundan dolayı dikkatli olunmalıdır. Glokom ya da tiroit hastalığı olan kişiler melisa çayını doktorun önerdiği miktarda kullanmalılardır. Aynı zamanda melisa çayı tiroit ilaçları ve sedatif ilaçlarla da içilmemelidir.

Hamile olan ya da emzirme döneminde bulunan kadınlar önlem amacıyla da olsa limon melisa çayı içiminden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Bu dönemde kullanmak için doktor önerisine başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra çocuklar için de limon melisa çayı kullanılmaması gerekmektedir.

Melisa Çayının Zararları

Melisa çayının içerisinde bulunan uçucu yağlar, on iki parmak bağırsağı ülseri ve karaciğer problemleri olan kişilerde istenmeyen etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Bundan dolayı bu kişilerin doktora danışmadan melisa çayı kullanmamaları önerilir. Buna ek olarak aşırı tüketim de melisa çayı zararları arasında yer almaktadır.

Melisa çayı faydaları nedeniyle genellikle uyku bozukluğu ve psikolojik sebeplerden dolayı ilaç kullanan kişilerin ilgisini çekmektedir. Ancak bu rahatsızlıklardan ötürü ilaç kullanan kişilerin herhangi bir etkileşim yaşanmaması amacıyla melisa çayı tüketmemeleri gereklidir. Bunun yanı sıra ameliyattan önce ya da sonra kullanılan ilaçlar ile birlikte uyku düzeninin bozulmasına yol açabilir. Bundan dolayı olumsuz bir durum ihtimaline karşı ameliyat olmadan en az on gün önce melisa çayı tüketimi bırakılmalıdır.

Limon Melisa Bitkisi

Limon melisa çayı denilince genellikle insanlar melisa çayının üzerine limon sıkıldığında çayın bu ismi aldığını düşünmektedir. Oysa böyle bir durum olmamakla birlikte bitkinin kendi ismi limon melisa olarak tabir edilmektedir. Günümüzde pek çok kişide görülen bir sorun olan strese karşı limon melisa son derece etkili olmaktadır. Tarihçesine bakıldığında ise limon melisa bitkisinin uzun yıllardan bu yana kullanıldığı söylenmektedir. Sağladığı faydalar incelendiğinde pek çok kişinin bu çayı tüketmesi önerilmektedir. Bazı rahatsızlığı bulunan kişilerin ise mutlaka doktor önerisi ile limon melisa kullanmaları gerekmektedir.

Limon Melisa Çayı Faydaları, Nasıl Yapılır, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir