Limon Yağı Faydaları Nelerdir, Kullanımı Nasıldır, Zararları Nelerdir?

Eylül 12, 2018 Bitki Yağları

 

Limon faydalı olduğu gibi aynı zamanda limon yağı son derece faydalı olması nedeni ile kullanılabilir. Limon kabuğundan elde edilmekte olan limon yağı esansiyel bir yağdır. Limon kabuğundan özellikle çok sayıda aromatik yağ ve bunun yanı sıra uçucu bileşik bulunmaktadır.

Bileşenler ve aromatik yağlar keskin kokuya sahip olan narenciye aromalı esansiyel limon yağını oluşturmaktadır. Duygular üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle arama terapi uygulamaları sırasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Sağlık açısından pek çok farklı faydası bulunur. Bu nedenle günümüzde yaygın kullanıma sahiptir.

Fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu gibi aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bu yönüyle bakıldığında farklı amaçlar için kullanıma uygundur. Farklı alanlarda kullanılacak olan limon yağını sağlamış olduğu faydalar kullanım şekline göre değişebilir.

Limon Yağının Faydaları

Kullanımı sırasında özellikle limon yağının faydaları insanların yaşamış olduğu problemler üzerinde etkili olabilir. Doğru şekilde kullanılması halinde etkili olabilir. Sağlık açısından limon yağının faydaları şunlardır;

 • Stres üzerinde doğal yatıştırıcı etki sağlayabilir. Özellikle kişide yorgunluk veya tıkanma hissi olması durumunda kullanılması gerginliğin azalmasını sağlayarak zihnin tazelenmesine yardımcı olabilir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilir. Vücutta özellikle bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etki sağlayabilir. Gaz giderici özelliği sahiptir. Bu nedenle özellikle hazımsızlık veya şişkinlik durumunda kullanılması sayesinde oluşan problemin önlenmesi sağlanabilir.
 • Ağız sağlığı üzerinde de etkili olabilir. Özellikle seyreltilmiş limon yağı ile gargara yapılması ağızda oluşan kokunun ve diş ağrılarının giderilmesini sağlayabilir.
 • Tırnaklara da iyi geldiğinden kullanılabilir. İçerisinde bulunan yüksek orandaki vitaminler tırnakların güçlenmesine yardımcı olabilir.
 • Üst solunum yolu problemleri üzerinde olumlu etki sağlayabilir. Bu nedenle özellikle uyku apnesi, astım, bronşit gibi rahatsızlıklarda oluşan öksürüğü azaltmak amacı ile kullanılabilir.
 • Eklemlerde oluşan ağrıların hafiflemesi amacıyla kullanılabilir. Doğru şekilde kullanımı artrit ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir.
 • Enfeksiyonlar üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle özellikle kullanımı yaygındır. Farklı özelliklere sahip olması aynı zamanda vücudu ve zihni harekete geçirerek tazelemesini sağlayabilir.
 • Küre vermeye de yardımcı olabilir. Vücutta oluşan istenmeyen yağ ve toksinlerin parçalanması üzerinde etkili olabilir.
 • Damar sağlığı üzerinde etkili olabilir. Özellikle damar hastalıkları oluşmaması açısından kullanımı etkili olabilir.
 • Odaklanma problemi yaşamakta olanlar için odaklanmayı kolaylaştırabilir. Konsantre seviyenizin artmasını sağlayabilir.
 • Maya enfeksiyonunun artmasını engelleyebilir.
 • Saç sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir. Özellikle saçta oluşabilecek farklı problemleri çözmek adına kullanılabilecek ürünlerden biridir.
 • Nasır tedavisi sırasında yardımcı olması amacıyla kullanılabilir.
 • Sivrisineklerin uzaklaşmasını sağlayabilir. Özellikle kaşıntıya neden olacak sivrisineklerin üzerinde kimyasal yerine doğal ürünleri kullanmak isteyenler tarafından tercih edilebilir.
 • Cilt sağlığını desteklemesi amacıyla kullanılabilir. Yağlı ciltlerde ortaya çıkmakta olan lekelerin tedavisi amacıyla kullanılabilir. Limon yağı faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Limon Yağının Zararları

Esansiyel yağ olan limon yağının zararları var mıdır? Özellikle kullanıcılar için merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yan etki olmadan kullanılabileceği düşünülse de özellikle hamile kadınlarda veya çocuklarda kullanılmaması gerekir. Bazı durumlarda uçucu yağlar hasat ekler üzerinde tahrişe veya alerjiye neden olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka test yapılması gerekir.

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Evde özellikle limon yağı hazırlamak isteyenler için yapılacak olan uygulama istenildiği gibi kısa süre içerisinde doğal bir şekilde limon yağının hazırlanmasını sağlayabilir.

Malzemeler

 • 2 adet limon,
 • 1 su bardağı sızma zeytinyağı,
 • 2-3 adet kuru karanfil,
 • 3-4 adet taze nane yaprağı.

Yapılışı

İlk aşamada öncelikle 2 adet limonun kabuğunu soyulması ve kurutulması gerekir. Limon kabuklarının ıslak olması durumunda hazırlanmış olan yağ küflenebilir. Kurumuş olan limon kabukları cam bir kavanoz içerisine konularak üzerine örtecek kadar zeytinyağı eklenir. Daha sonrasında nane yaprakları ve karanfil eklenerek kavanozun ağzı kapatılır. Yaklaşık olarak iki hafta süre ile ağzını açmadan bekletmeniz gerekir. Daha sonrasında yağınız kullanıma hazır hale gelmektedir.

Limon Yağı Nasıl Kullanılır?

Pek çok farklı amaç için limon yağı kullanımı söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kullanılacak alana göre kullanım şekli değişebilir. Özellikle cilt üzerinde faydalı olması nedeniyle tercih edilebilir. Cilt bakımını yaparken doğal ürünleri tercih etmek isteyenler tarafından kullanılabilir. Eğer bakımından saçınızın bakımına kadar dilediğiniz her alanda istediğiniz başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

Bol miktarda C vitamini içeriğine sahip olması nedeniyle özellikle salatalara eklenerek de kullanılabilir. Hem farklı bir lezzet elde etmek hem de sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla tercih edilebilir.

Bağırsakların ve sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlamak amacıyla da kullanılabilir. Her sabah kalktığınızda içmiş olduğunuz suyun içerisine 1-2 damla kadar ekleminiz istediğiniz etkiyi almanızı sağlayabilir. Farklı lezzetleri denemek isteyenler için özellikle sabahları bir kase içerisine limon yağı damlatılarak daha sonrasında istediğiniz baharatlar ekleyebilir ekmeğinizi batırarak yemenizde mümkündür.

Böcek ısırması gibi durumlarda özellikle vücuda sürülmesi antibakteriyel etkisi sayesinde oluşan etkinin azalmasını sağlayabilir.

Buzdolabında oluşan kötü kokuyu gidermek amacıyla kullanılabilir. Pamuk üzerine bir damla limon yağı dökülmesi ve dolap içerisine yerleştirilmesi istenen etkinin elde edilmesini sağlayabilir.

Boğazı arayanlar için özellikle bir bardak ılık su içerisine iki damla limon yağı eklenerek gargara yapılması etkili olabilir.

Limon Yağının Cilt Üzerindeki Etkisi

Cilt üzerinde de oldukça fazla olumlu etkisi bulunmaktadır. Cildin sıkılaşmasını sağlamak amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda sivilceler üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Bu nedenle yaygın olarak kullanılmaktadır. Cildi parlatmak amacıyla da tercih edilebilir. Ellerin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlamak amacıyla el kremi içerisine damlatılarak kullanılabilir.

Ciltteki etkilerinin yanı sıra saç üzerinde de olumlu etkiler sağlayabilir. Kepek problemi yaşayanlarda kepek problemini çözülmesini sağlarken aynı zamanda saçların daha parlak görünmesine yardımcı olabilir.

Doğal saç boyası olarak da kullanımı söz konusu olabilir. Limon kabuklarını rendelenmesi ile saçları boyamak amacıyla kullanılması mümkündür.

Limon Yağı Fiyatı

Ürünü kullanmak isteyenler için belirlenmiş olan fiyat seçeneği uygun fiyatlar üzerinden yağa sahip olunmasını sağlamaktadır. Özel olarak hazırlanmakta olan limon yağı fiyatı alınacak olan miktara göre değişebilir.
Kullanıcılar internet üzerinden yapılan satışları değerlendirerek elde edecekleri gibi aynı şekilde diledikleri her durumda aktarlardan veya farklı alanlardan ürüne rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Doğal olması kullanıcılar açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle satın alınan ürünlerde dikkatli olunması gerekir.

 

 

Limon Yağı Faydaları Nelerdir, Kullanımı Nasıldır, Zararları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir