Maden Suyu Faydaları, ZayıflatırMı, İçeriği, Zararları

Şubat 12, 2018 Tanıtım

Maden suyu oldukça faydalı olan bir içecektir. Marketlerde sıkça bulunabilir ve fiyatının da uygun olması nedeniyle kolayca elde edilebilmektedir. Meyveli olanlarla tadı daha lezzetli hale getirilse de asıl içerik faydası şekersiz ve tatlandırıcısız saf maden suyundan gelmektedir.  Diğer lezzet katan maddeler içim keyfi yaşatmakla beraber mineral dengesi açısından tam sonuç vermeyebilir.  Katkı maddesi olan şekerli içecekler genel sağlık açısından zararlıdır ve olabildiğince az tüketilmesi gerekir.

Maden Suyu İçeriği

Maden suyu içeriği konusuna gelince de suyun minerallerle zenginleştirilmiş halinden bahsetmek mümkündür. Maden sularının içinde yer alan mineraller birçok açıdan faydalı olan katkılardır. Bu noktada minerallerin vücudun hastalıklarla mücadele ederken son derece önemli olduğunu baştan belirtmek gerekiyor. Yani grip ya da nezle gibi sık görülen ve kolay atlatılan hastalıklarda, ayrıca daha ciddi metabolizma sorunlarında mineraller vücudunuzun direncini artırmak için birebirdir.  İçerikteki minerallerin ayrı şekilde faydalarına bakılırsa:

 • Kalsiyum, sinir uyarı iletimi, diş ve kalp sağlığı açısından epey faydalıdır. Ayrıca kesik ve yaralarda da kanın hızlı şekilde pıhtılaşmasında etkilidir.
 • Magnezyum, düzenli olarak alınması halinde prostat ve meme kanserinin olasılığını azaltan son derece önemli bir mineraldir. Bu mineralin faydaları bununla da sınırlı değildir. Kalp hastalıklarında, sinir sağlığı sorunlarının giderilmesinde, kas sisteminin güçlenmesinde de etkilidir.
 • Sodyum, vücudun farklı bölgelerinde etkisi olan diğer bir mineraldir. Su ve elektrolit dengesini sağlar. Ayrıca sindirim sisteminde zorlayıcı olan durumları giderir. Asit baz dengesinin sağlanmasında etkilidir.
 • Potasyum, metabolizma güçlendiren etkiye sahiptir ve özellikle hücresel düzeyde iyi oluşumlara neden olur. Su dengesinin korunmasında da etkilidir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan ve bu nedenle uçuk çok sık çıkan kişiler düzenli olarak maden suyu içmeli potasyum seviyelerini yükseltmelidir.
 • Florür, kemik ve ağız içi diş sağlığı için son derece önemli bir mineraldir. Flörür mineralinin diş macunlarında da en önemli madde olmasının temel nedenlerinden biri enfeksiyonlara karşı güçlendirici etkisinin olmasıdır.
 • Iyodür, guatr riski olan kişilerde oldukça faydalı olan bir mineraldir. Çünkü tiroit bezi fonksiyonlarının güçlenmesinde faydalıdır ve olası hastalığın önüne geçer. Ailede genetik olarak bu hastalıktan olan kişilerin düzenli olarak maden suyu içmesi bu nedenle faydalıdır.
 • Klorür, sindirim desteği ve de su elektrolit dengesinin sağlanabilmesi için önemli bir mineraldir. Özellikle sindirim sorunları yaşayan kişilerin düzenli maden suyu içmelerinin de nedeni budur. Daha hızlı şekilde yiyeceklerin eritilmesinde etkilidir.
 • Bikarbonat, kan ve idrarda bulunan pH dengesini sağlayan son derece önemli bir mineraldir. Bu mineral aynı zamanda mide fonksiyonları açısından da epey faydalıdır. Eğer midenizde asit fazlalığı sorunu yaşıyorsanız bu durumda düzenli olarak maden suyu içmeniz önerilir. Üstelik bikarbonat şeker hastalığı olan kişilerde de son derece önemli katkılar sağlar. Kan şekerinin düzenlenmesinde epey önemlidir.
 • Sülfat, safra kesesi ve fonksiyonlarının sağlıklı şekilde çalışması için önemli bir diğer mineraldir. Kalın bağırsakların çalışmasında ve kabızlığın da önlenmesinde epey etkilidir.

Maden sularının içerisindeki mineraller marka ve bazı diğer detaylara göre farklılık barındırabilir.  Bu nedenle şişelerdeki dağılıma iyi bakarak istediğiniz sonucu daha iyi alabilirsiniz.

Maden Suyu Zayıflatır Mı?

Maden suyu zayıflatır mı sorusu için kesin ve genel geçer bir yanıt bulmak mümkün değildir. Yani zayıflatma konusunda net bir etkisi olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle maden suyunun besleyici, tamamlayıcı ve güçlendirici içerikleri nedeniyle tüketilmesinde fayda vardır.  Ayrıca diyet yapan kişiler için de vücudun kaybettiği minerallerin yerine gelmesi için de iyi bir takviye olacaktır.  Spor yapan kişiler için yine vücuttan atılan terle giden minerallerin geri kazanılması adına önemli bir takviyedir.  Mineralli doğal maden suyu ishal gibi durumlarda da içilmesi gereken bir içecektir. Genel sağlık dengesinin korunması gerektiği her zaman bu şekilde takviye alınması mümkündür. Bunun dışında zayıflamak isteyen kişilerin ara öğün olarak bu içecek almaları epey faydalı olur. Kalorisinin yok denecek kadar az olması, ayrıca enerji vermesi ve rahatlatıcı etkisi gibi nedenlerle her açıdan besleyici ve destekleyici bir madde olacaktır.

Maden Suyu Faydaları

Maden suyu faydaları konusuna gelince, geniş kapsamda bunu sıralamak mümkündür:

 • Kemik sağlığını destekler. İçeriğinde kalsiyum olması nedeniyle kemik sağlığı için faydalıdır. Diş sağlığının korunması için de düzenli olarak içilmesi gerekir. İlerleyen yaşlarda kemik sorunlarının olmaması için etkilidir.
 • Yağları düzenlemeye yardımcıdır. Vücutta yağ oranını ayarlaması nedeniyle zayıf olan kişilerin kilo alabilmelerini ve tersine kilolu olan kişilerin de isteklerine göre zayıflayabilmelerine yardım eder. İçerisinde diğer gazlı içecekler gibi şeker barındırmadığından yağa dönüşecek bir madde de olmaz.
 • Kan basıncını düzenler. Maden sularının en önemli faydalarından biri de kalsiyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını dengelemesidir.
 • Kardiyak hastalıkları gidermede etkilidir. Vücuttaki yağa bağlı oluşan kardiyak hastalıklarında maden suyu son derece etkili olacaktır. Dokularda biriken yağlar kötü kolesterol nedeni olduğu için mineraller faydalarını bu noktada gösterecektir. Kalp sağlığına da katkıda olması nedeniyle kriz riskini azaltmaktadır. Damar tıkanıklıklarının önüne geçer.
 • Asit seviyesini dengelemesi önemli diğer faydasıdır. Bol miktarda sülfat içermesi nedeniyle maden suyu, sindirim sistemi için önemli olan asit oranını dengeler. Ayrıca şişkinlik ve kabızlık gibi sorunları da giderir.
 • Fiziksel canlılığı artırır. Maden suyunun önemli bir diğer etkisi de yorgunluk ve halsizlik hissini gidermesi, daha canlı bir his oluşturmasıdır. Magnezyum ve potasyum kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardım eder ve diğer yandan güçlendirme etkisi sağlar. Sporcuların ve yoğun hareket halindeki kişilerin mutlaka maden suyunu içmeleri gerekir.
 • Zihinsel uyanıklılığı artırması, bir diğer önemli etkendir. İçerdiği mineraller, beyinde bulunan elektrotların yoğun şekilde çalışmalarını sağlar. Zihinsel yorgunluğu gidermesi nedeniyle de ruhsal dinginlik ve mutluluk sağlar. Her gün içilmesi faydalı olacaktır.
 • Cilt sağlığına katkıda bulunur. Özellikle cilt bakımı konusunda yeni arayışlar içinde olan kişilerin cilt sağlığı açısından maden suyundan faydalanmaları önerilir. Maden suyu içindeki mineraller, akne sorunlarının giderilmesinde ve canlılık kaybı gibi durumlarda etkisini hissettirir.

Maden Suyu Zararları

Maden suyu zararları faydaları dışında merak edilen diğer bir konudur.  Aşırı tüketilmediği sürece maden suyu bir zararı olmayan içecektir. Ortalama bir bardak tüketimi sorun çıkarmaz. Ancak çok fazla içilmesi nedeniyle rahatsızlık hissi olabilir.

 

 

Maden Suyu Faydaları, ZayıflatırMı, İçeriği, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir