Magnezyum Stearat Nedir?

Şubat 21, 2020 Sağlık

Magnezyum Stearat Nedir?

Bir tür kimyasal bileşik olan Magnezyum Stearat beyaz toz şeklinde bir maddedir. Bu bileşik doymuş yağ stearik asidi ile esansiyel mineral magnezyum bileşiminden meydana gelmektedir.

Genel olarak bakıldığında Magnezyum Stearat takviye ve ilaç endüstrilerinde sıkça kullanılır. Yereli dozda kullanılarak hap üretiminde etkin olmayan bir madde olarak tercih edilir. Magnezyum Stearat az miktarda magnezyum sağlamasıyla bilinir. Daha çok ilaçlara kapsül ve tablet şeklini vermek için kullanılan bu bileşik sektörde yaygın olarak bilinir. Hakkında çok sayıda tartışma bulunan Magnezyum Stearat katkı maddesi içermeyen ürünlerin daha güvenli olup olmadığı hakkında fikirler bulunmaktadır. Dolayısıyla bu madde ile ilgili çalışmalar ve tartışmalar devam etmektedir.

Magnezyum Stearat Tanımı İle İlgili Bilgi

İlaçlarda ve takviye ürünlerde yayın olarak kullanılan Magnezyum Stearat çok fazla etkili olmayan bir içeriğe sahiptir. Bir dolgu maddesi olarak da bilinen bu madde aynı zamanda magnezyum oktadekanoat olarak da isimlendirilir. Farmasötik olarak bakıldığında bu bileşenin herhangi bir işlevinin olmadığı ifade edilir. Kullanım alanlarına bakıldığında daha çok ilaçlar ile takviye içerikleri kapsül ve tablet halinde preslemek, gıdaların dokusunda değişiklik yapmak için kullanılır.

Tüketilmesinin güvenli olduğu belirtildiğinden Magnezyum Stearat farmasötik endüstride yaygın olarak kullanılan katkı maddelerinden biri haline gelmiştir. Her ne kadar yayın olarak kullanılsa da ve güvenlik profili yüksek olsa da bu bileşik ile ilgili son on yıl içerisinde ciddi tartışmalar ortaya çıkmıştır. Bu tartışmalara göre Magnezyum Stearat bağırsakların yorulacağı derecede toksik yapıya sahip etkisinin olduğu ve spontan artrit oluşumuna yol açtığı söylenmektedir. Bunların ne derece doğru olduğu bilmek için bileşiğin yapısını detaylı şekilde incelemek gerekir.

Magnezyum Stearat İçeriği

Magnezyum Stearat bileşiğinin içeriğine bakıldığında magnezyum ve stearik asit dikkat çekmektedir. Magnezyum esansiyel bir diyet minerali olup çoğu yetişkinin diyet programında günlük belli bir oranda yer almaktadır. İnsan vücudu incelendiğinde magnezyumun yarısı kemiklerde bulunmaktadır. Bundan geriye kalan magnezyum ise kas ve sinir işlevlerinin devamlılığına, protein üretimine, DNA kopyalamaya, kan şekerinin ve basıncını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Steraik asit ise hayvansal ve bitkisel yağların büyük çoğunluğunda bulunan bir tür yağ molekülü olarak bilinir. Özellikle kakao yağı, sığır yağı, sal ve shea yağı bu molekül yönünden zengindir. Doymuş bir yağ olarak bilinen stearik asit kolesterolü yükseltmesi nedeniyle sağlıksız bir madde olarak da görülebilir.

Magnezyum Stearat Özellikleri Nelerdir?

İlaç, gıda ve kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılan Magnezyum Stearat aslında bir akış ajanı olarak kabul edilir. Bu madde ayrı halde bulunan maddelerin birbirine yapışmasına engel olmaktadır. Bununla birlikte kapsüllerin tutarlı ve kaliteli olmasına katkı sağlar. Aynı zamanda ilaçların emilimini geciktirmek ve bozulmasını önlemek amacıyla da kullanılan Magnezyum Stearat çoğunlukla bağırsakların en doğru bölgesinde emilirler. Bu özelliklerinden dolayı Magnezyum Stearat stabilizatör ya da yapışma önleyici olarak da bilinir.

Magnezyum Stearat Kullanım Alanları

Magnezyum Stearat kullanım alanları oldukça geniştir. Genellikle eczacılık, lastik, kağıt, kozmetik, polimer, gıda, boya endüstrilerinde bu bileşik yaygın olarak kullanılır. Bu bileşiğin kusursuz partikül boyutlarına sahip olması cilde pürüzsüzlük katmasına yardımcı olur. Bundan dolayı bebek tozları, yüz ve vücut ürünlerinde de tercih edilir. Kauçuk endüstrisinde de kullanılan Magnezyum Stearat reçilenmiş kauçuklar için sertleştirici ve oksidasyon ajanı işlevine sahiptir. Bunların yanı sıra yangın söndürme cihazları ile ilgili de olumlu özellikleri bulunan Magnezyum Stearat günlük yaşamda çok sayıda noktada insanların karşısına çıkmaktadır.

Magnezyum Stearat Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir