Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Mayıs 28, 2018 Sağlık

 

Sürekli makyaj yapan kadınlar için makyaj fırçası nasıl temizlenir sorusu son derece önemli bir sorudur. Kadınlar için makyaj yapmak son derece önemlidir. Her zaman güzel ve bakımlı olmak isteyen kadınlar bu sayede istediklerini elde etme şansı elde ederler. Makyaj sırasında da kullanılan ürünleri titizlik içerisinde tercih ederler. Bu sayede de en doğru makyaja ulaşma olanağı elde ederler.

Makyaj sırasında önemli olan noktalardan biri de doğru fırçayı tercih etmektir. Her makyaj ürünü için kullanılan ayrı bir fırça mevcuttur. Bu sayede de sorunsuz bir şekilde makyajını tamamlarlar. Fondöten için tercih edilen fırça ile göz farı için kullanılan fırçalar farklı olmak zorundadır. Makyajın kusursuz olması bu sayede sağlanır. Makyaj fırçaları kullandıkça kirlenir. Bu nedenle de bir süre sonra artık istenilen rengin elde edilememesi sağlanır. Bu da makyajın kusursuz görüntüsü önünde engel teşkil eder. Makyaj fırçalarını sürekli değiştirmek de oldukça masraflıdır. Büyük paralar ile alınan bu fırçaların uzun süre kullanılması istenir. Makyaj fırçalarını sürekli temizlemek bu noktada işe yarar bir çözüm sağlar. Böylece satın alınan fırçalar uzun süreler boyunca kullanılarak; istenilen makyajın oluşması sağlanır.

Makyaj Fırçası Temizlemenin Önemi

Kadınlar için kusursuz makyaj oluşturma noktasında mutlaka doğru makyaj fırçası kullanılır. Ancak cilde sürekli aynı makyaj fırçası ile uygulama yapmak, cilt sağlığını tehlikeye atar. Makyaj fırçası kullanımı sırasında fırçayı hiç temizlememek pek çok bakteri oluşumuna da zemin hazırlar. Bu da ciltte yaralar ve sivilceleri oluşturur. En az haftada bir temizlenen fırçalarda bakteri oluşumu da ortadan kalkar. Ayrıca far fırçalarında temizleme oranı daha fazl olmalıdır. Sağlıklı ve istenilen bir makyaj için far fırçalarının haftada iki kere temizlenmesi önerilir.

Far uygulaması sırasında rengin tam olarak gözümüzde olmasını isteriz. Ancak her seferinde aynı far fırçasını kullanmak rengin istediğiniz gibi olmamasına sebep olur. Far üzerinde kalan farklı renk sizin göz makyajınızı da bozacaktır. Bu nedenle de haftada iki kere far fırçalarını temizleyerek, istediğiniz göz makyajına da sahip olabilirsiniz.

Makyaj Fırçası Temizleme Aşamaları

Makyaj fırçası temizlemek için piyasada pek çok ürün vardır. Bu ürünler yardımı ile makyaj fırçasını temizlemeyebilirsiniz. Ayrıca makyaj fırçası temizleme işlemleri için size evde basit bir yol uygulayabilirsiniz. Kendi hazırladığınız karışımlar ile makyaj fırçasını sorunsuz bir şekilde temizleyebilirsiniz.

  • Ilık su, anti bakteriyel sabun ve yarım kaşık zeytinyağını bir kapta karıştırarak makyaj fırçasını temizleme karışımı elde edebilirsiniz. Eğer karışımı hazırlarken elinizde sabun yoksa farklı ürünler de deneyebilirsiniz. Özellikle bebek şampuanı kullanmak da size oldukça etkili bir sonuç sunar. Bunun dışında normal şampuan kullanarak da makyaj fırçalarınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Hazırlanan bu karşıma sadece makyaj fırçasının uç kısmı sokulmalıdır. Geri kalan metal, ahşap ya da plastik sap hiçbir şekilde hazırlanan karışıma temas etmemelidir. Temizleme işlemi makyaj fırçasının sadece kıllı tarafı için uygulanır. Diğer tarafı sadece su yardımı ile de temizleyebilirsiniz.
  • Elinize aldığınız makyaj fırçasının uç kısımlarını, hazırladığınız karışıma batırın ve bir süre karıştırın. Bu işlem, karışımın kıllara daha iyi bir şekilde etki etmesine yardımcı olur. Karıştırdıkça fırçanın köpürmesi gerekecektir. Siz de fırça iyice köpürene kadar fırçası karışımın içerisinde gezdirin.
  • Fırça köpürdükçe eliniz ile kirli köpükleri alın. Daha sonra fırçayı tekrar karşıma girdirerek yeniden köpürmesini sağlayıp temizleyin. Makyaj fırçası temizliği gerçekleştirene kadar bu işleme devam edin. Daha sonra makyaj fırçasını durulayarak kurumasını sağlayın.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir