Malezma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ocak 24, 2020 Sağlık

Malezma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Son dönemde daha yaygın şekilde duyulan malezma nedir? Belirtileri nelerdir? Soruların yanıtını veriliyor.

Bilmeniz gereken, aslında tam olarak malezma için bir neden gösterilmediğidir. Malezma nedir sorusunun yanıtı ise yüz bölgesinde olan kara lekelere verilen isim olarak açıklanır. Bakıldığında uzmanların bu konu hakkında, lekeler için farklı sebeple ile oluşabileceğini söylüyor. Elbette tekbir net sebep de gösterilmediği bilinmelidir. Bunu göz önünde bulundurarak, direkt olarak bu alanda önlem alma ya da tıbbi destek alma açısından gereken yapılabilir. Ailenin malezma geçmişi de bu alanda önemlidir. Mevsimlere göre kişinin cildinde görülen olaylar, etki eden hususlar kapsamında bir çözüm üretilebilir. Uzmanlar tarafından incelemelerin olmasının ardından gerekli bilgilendirmelerin yapılması en doğrusu olacak.

Malezmaya Neden Olan Durumlar Nedir?

Kesin olarak nedeninin bilinmemesi ile birlikte, elbette neden olabileceği durumlar düşünülür. Uzmanlar tarafından birden fazla nedenin bu cilt probleminin ortaya çıkmasında etkili olabileceği sonucu çıkıyor. Değerlendirmeler uzmanlar tarafından yapılacaktır. Bu cilt problemine neden olan hususlar arasında, gebelik gösteriliyor. Yapılan araştırmalara göre gebelik sırasında bu şekilde cilt problemlerinin ortaya çıkmasının söz konusu olabileceği bildirilir. Bunun yanı sıra doğum kontrol hapı kullanılmasının da bu hastalığa sebep olarak gösterilebilecek olduğu biliniyor. Bakıldığında hormon replasman tedavisi için de aynı şekilde cilt problemlerinin ortaya çıkması söz konusu olabiliyor.

Genetik yatkınlık;

Verilen nedenlerin dışında gösterilen malezmaya neden olan durumlar karşısında genetik faktör de gösterilir. Nasıl mı? Bunun için kişinin güneş yanığı sorunu yaşaması durumunda, direkt olarak genetik problemlerin de bu durumu tetikleyerek cilt problemlerinin artması gibi bir sonucun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Güneş ışığı genel olarak bu problemlerin yaşanmasında etkili olabiliyor. Klinik çalışmalara bakılırsa, bireylerin tipik olarak güneşin yoğun olduğu yaz aylarında malesma geliştirdiği yönünde bir sonuç çıkıyor. Kışın pigmentasyon artışı söz konusu oluyor. Ayrıca malanosit stimüle edici hormon olan MSH seviyesi de artıyor. Melanositler, deride pigment biriktiren hücreler olarak bilinir. Çalışmalar genel olarak progesteron hormonu üzerinden yapılmaktadır. Progesteron hormonu replasman tedavisi gösteren postmenopozal kadınlara bu cilt problemine yol açıyor. Yaşanma durumu diğer gebe kadınlara göre daha çok artıyor. Sadeec östrojen olan postmenpozal kadınlarda gelişme riski ise daha az oluyor.

Yapılan araştırmalara göre genetik yatkınlığın olması ya da ailesinde bu hastalığın görülmesi durumlarda gebe olan kişilerde bu durumun yaşanması çok daha yüksek bir ihtimal oluyor. Melanin üretiminde bir artışa neden olacak ve malezma semptomlarının hızlanmasına neden olacak.

Malezma Nerede Görülür?

Merak edilenler arasında malezma nerelerde görülür sorusu da var. Bilinmesi gereken, yüzün merkezinde görüldüğüdür. Yüz bölümünün tamamında ya da neresinde görüleceği konusunda merak eden kişiler, ilk olarak elmacık kemiklerinde yoğunlaşma söz konusu olabiliyor. Bunun yanı sıra mandibular denen yani çene kemiğinde de bu şekilde sık sık etki görülebilir. Boynun üst bölümünde ve civarında daha az görülmesi söz konusudur. Nadir de olsa ön kolda da görülmesi söz konusu olabilir. Sadece yüz değil, elbette diğer vücut bölümleri içinde de görülme ihtimali olabilir. Yapılan bir çalışmaya göre cilt sorununun progesteron denen bölgede ya da ön kollarda ortaya çıktığı da görülmüştür.

Malezma Türleri Nelerdir?

Cilt sorunu için belirlenmiş olan türler var. Elbette yapılan araştırmalar, görülen vakalar bu alanda ortaya çıkan problemler üzerinden de çeşitlerin sunulmasını sağlamıştır. Malezma türleri kapsamında, direkt  olarak sunulan seçenekler var. Gerek çözüm için gerekse tedavi için türlerine göre hareket edilmesi en doğrusu olacaktır. Doktor kontrolünde yaşanan bu sorunun çözümünün gerçekleşmesi mümkün olabilir.

 • Epidermal
 • Derman
 • Karma
 • Adlandırılmamış tip

Verilen seçenekler, direkt olarak bu cilt sorunu için çeşittir. Görülen vakalar vardır. Uygulanacak olan yöntemler, bu çeşitler üzerinden belirlenebilir. Tamamen doktorların öncülüğünde, en iyi şekilde çözüm olması da sağlanmış olacaktır.

Malezma Belirtileri

Belirtiler kapsamında, önlem almak ya da tedavinin hızlanması söz konusu olabilir. Bunun için mutlaka, kişinin cilt kontrollerini yapması istenir. Eğer cildinizde nedenini bilmediğiniz, belirgin bir kararma varsa sorunun çözümü sağlanabilir. Ciltte bölge bölge ya da parça parça da olabilir. Kararmalar, direkt olarak bu hastalığın belirtisi olmayabilir. Doktor kontrolünün olması önemlidir. Elbette tıbbi teşhis konması için öncesinde bilgi edinmeniz, öncesinde direkt olarak incelemelerin olması önemlidir.,

Ciltte kararmalar olması durumunda, kesin teşhis konulması için doktor muayenesi şarttır. Malezma belirtileri arasında olan kararmalar için direkt olarak doktordan hizmet almak, iletişime geçerek bilgi almak en doğrusu olacaktır. Uzman desteği alarak yaşanan bu durum hakkında en doğru şekilde önlem almanız önerilenler arasında.

Malezma Tedavisi

Elbette bu şekilde bir cilt sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler tedavi olmak isteyecek. Melezmaya ne iyi gelir sorusunun yanıtına göre hareket etmek mümkün. Çeşitlerine göre uygulanacak olan yöntemler değişebilir. Aynı zamanda çeşidine göre alınacak olan sonuçlar da değişecektir. Epidermal tip olarak açıklanan seçenekte, tedavinin daha olumlu sonuçlar vermesi bekleniyor. Pigmentasyon cilt yüzeyine daha yakın olduğundan, sonuç alınması çok daha kolay olabiliyor. Düzenli olarak aynı zamanda kişinin güneş koruyucu kullanması gerekiyor. Bu şart olarak gösterilerek, aslında en iyi şekilde sonuç alınması da sağlanmış oluyor. Bazı insanlar için ise gebelik sonrasında, direkt olarak cilt sorunu görülebiliyor. Gebeliğin ortadan kalkması durumunda geçebilir. Bakıldığında eğer doğum kontrol hapı kullanımı ile çıktıysa, kullanım bırakıldığında da bu etkinin ortadan kalkması söz konusu olur.

Tedavi için kullanılan kremler;

 • Azelaic asit
 • Tazarotene
 • Ratinoic asit
 • Kojic asit
 • Adapalene
 • Laktik asit losyonları
 • Glycolic asit içerikli kremler

Topikal tedaviler için kullanılabilecek kremler verilmiştir. Malezma kremleri ile elbette doktor kontrolünde iyileşmenin gerçekleşmesi için kullanılabilir. Aynı zamanda bu ilaçların kullanılmasının beraberinde kimyasal peeling uygulamalarının olması söz konusu. Q swich nd – yağ lazer tedavileri de kullanılan tedavi yöntemleri arasında. Kronik bir hastalık olduğu da bilinerek, direkt olarak uygulanabilecek yöntemler için hatırlatılır. Kronik olabileceği, aynı zamanda güneş ile de tekrar edebileceği de bilinmelidir. Sıklıkla tekrar etmesi söz konusu olabilir. Güneş ışınlarının en etkili olduğu saatlerde güneşten korunmak son derece önemlidir. Mutlaka güneş koruyucu ile korunarak, malezma tedavisi için destekleyici seçeneklerinin tercih edilmesi avantajlı olacaktır. Değerlendirip, uzmandan bilgi alabilirsiniz.

Malezma Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir