Mandalinanın Faydaları Nelerdir

Ekim 24, 2017 Meyveler

Mandalinanın Faydaları

Mandalina hepimizin bildiği gibi turunçgiller ailesine üyedir. Mandalina yaprakları dökülmeden meyve veren tek  meyvedir.Mandalinanın dış kabuğu soyularak tüketilir. Mandalina çokça tüketilmektedir aynı zamanda da kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.Mandalina E ve C vitaminleri açısından çok zengindir ve karbonhidrat ve protein de içermektedir.Mandalinanın iç kısmı ayrı faydası olmakla birlikte kabuklarında da fayda vardır.

Mandalinanın Kansere Faydası

Yapılan araştırmalar sonucunda mandalinanın kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Mandalinanın içerisinde bulunan C vitamini vücutta oluşan kanser hücreleri ile savaşır ve kansere yakalanma riskini azaltır.

Kolesterole Faydası

Mandalina kötü kolesterolün yükselmesini engeller ve kalp sağlığını korur damar tıkanıklıklarını engellemeye karşı görev alır.

Kan Basıncına  Faydası

Kas basıncı düşük olan hastalarımızın kan basınçlarının dengeli ve düzenli bir hal almasına yardımcı olur mandalina.

Kilo Verme Açısından Faydaları

Mandalinanın içerisinde lif bulunmaktadır bu lif sizin tok kalmanızı sağlar ve sindirim sitemine yardımcı olur.

Cilt Sağlığı İçin Faydalı

Mandalina içerdiği C vitamini sayesinde cildi güneş ışınlarından korur ve cilde dolgunluk katar. Ciltte kızarıklığın oluşumunu  engeller

 

Mandalina Suyunun Faydaları

Mandalina suyu içerdiği vitaminler açısından çok faydalıdır. Mandalinada ne kadar protein vitamin varsa mandalinayı sıktıktan sonra aynı vitaminler mandalina suyuna geçer. Mandalina içerdiği C vitamini sayesinde cilde parlaklık ve renk katar. Aynı zamanda da ciltte oluşan yaralara çözüm olur.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir