Maracuja Yağı Faydaları, Kullananlar, Fiyatı, Zararları

Ocak 8, 2018 Bitki Yağları

Maracuja, tutku meyvesi ve çarkıfelek meyvesi de denilmektedir. Egzotik güzel bir çiçekten elde edilmekte ve sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Günümüzde oldukça popüler olan Maracuja yağı, birçok sebepten dolayı aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle, saç ve tırnakları iyileştirmen yanı sıra cilt üzerinde de muhteşem bir etkiye sahiptir. Beden ve zihin içinde birçok faydası bulunan Maracujanın birçok yararı bulunmaktadır.

Sıcak iklimin bir meyvesi olan Çarkıfelek meyvesi, Ortadoğu, Akdeniz, Güney Pasifik gibi birçok coğrafya da yetişmektedir. Günümüzde Avrupa’da yaygın olarak kullanılan Çarkıfelek meyvesi geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Avrupa’da pek çok tıp sektöründe kullanılmaktadır. Cilt üzerinde büyük bir etkisi olan bu meyve genelde meyve suyu veya sos olarak kullanılmaktadır.

Güçlü bir antioksidana sahip olan Çarkıfelek meyvesinin anti kanser özelliği de bulunmaktadır. Bu ölçekteki Quercetin, güçlü bir koruyucu olarakta bilinmektedir. Mineden ve vitamin açısından zengin olan Çarkıfelek meyvesi yağının kullanımı gün geçtikçe farklı sektörlere yayılmaktadır.

İçerisinde bulunan B ve C vitaminleri sayesinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Maracuja meyvesi, mutluluk veren meyve olarakta bilinmektedir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisinden dolayı birçok insan üzerinde olumlu bir iz bırakmaktadır. Türkiye’de Akdeniz ikliminin görüldüğü Antalya bölgesinde Maracuja meyvesi üretilmeye başlanmıştır. Çarkıfelek meyvesi olarakta bilinen Maracuja yağı, Çarkıfelek familyasındandır. Ana yurdu Tropikal Amerika olan Maracuja dünyaya yayılmıştır.

Sürüngen bir bitki olan Maracuja, tırmanarak yayılmaktadır. Toprağa dikilerek yayılan bu meyve ılıman iklimde rahatlıkla yetiştirilmektedir. Besin değeri oldukça yüksek olan Maracuja meyvesi 97 kaloridir. Potasyum ve sodyum açısından da zengindir.

 

Maracuja Yağı Kullananlar

Maracuja meyvesi, sıcak iklimlerde yetişen ve subtropikal bir bölgede yeşeren bir meyvedir. Avrupa’da birçok sektörde kullanılan bu meyve üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Meyvenin birçok alanda faydası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Vücut için gerekli olan antioksidanları içerisinde barındıran mucizevi bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı kişisel bakım ürünü olarak birçok alanda kullanılmaktadır.

Kullananlar, Maracuja yağının birçok alanda faydasını görmüşlerdir. Maracuja yağı saç ve tırnak bakımında büyük bir etkiye sahiptir. Kırılmış saçlarınızı ya da zayıflayan saç diplerinizi Maracuja yağı sayesinde onarabilirsiniz.

Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa, ya da beyaz lekeler oluşuyorsa Maracuja yağını düzenli olarak kullanarak tırnaklarınızı da güçlendirebilirsiniz. Yiyeceklerde kullanıldığı zaman bu yağ, cilde içerden bir güzellik verir ve bu dışınıza da yansır.

Maracuja Yağının Fiyatı

Maracuja yağı birçok internet sitesinde veya aktarlarda satılmaktadır. Oldukça faydası olan bu yağın fiyatı, etkileri ile kıyaslandığında oldukça uygundur. Düzenli olarak kullanıldığında birçok cilt problemini ve hastalığı bu sayede gidermeniz mümkündür. Kullanım amacına göre de birçok farkı çeşitte kullanılmaktadır. Maracuja yağının fiyatı mm’sine göre değişiklik göstermektedir.

Maracuja Yağının Faydaları

Maracuja Yağının insan vücudu üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Maracuja yağı faydalarına bakacak olursak;

 

 • Kuru cildi nemlendirir. Yumuşatıcı etkisi sayesinde kuru ciltler üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle kış aylarında kuruyan ve sertleşen el ve cildinizi nemlendirmek amacıyla kullanabilirsiniz.
 • Maracuja yağı akne tedavisinde de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Özellikle cildinizde sivilce eğilimi varsa, nenlendirici etkisi sayesinde gözeneklerinizi açar ve akne oluşumunu engeller.
 • Güneşin zararlı ışınlarından sizi korur ve güneş lekelerini onarır. Özellikle güneşe bağlı yaşlanma da oldukça etkilidir. Güneşin zamanla getirdiği; kırışıklıkları, cilt lekelerini, koyu lekeleri hızlı bir şekilde onarır. Kollagen üretimi sayesinde mucizevi etkisiyle cildinizi parlak gösterir ve sağlıklı bir görünüm sağlar.
 • İçerisinde bulunan Kollagen sayesindd cildinizin daha sıkı, pürüzsüz beğeni görünmesini sağlar. Bundan dolayı yirmi yaşından sonra kullanım, ileri ki yaşlarda cilt derisinin incelemesine engel olacaktır.
 • Güzellik üzerindeki etkilerinin yanı sıra kas ve eklem ağrılarınızın hafifletmesine yardımcı olacaktır. Özellikle ağrılı olan bölgeye sürüp hafif bir masajla etkisini kısa sürede anlayabilirsiniz.
 • Maracuja Yağının sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle işten eve yorgun gelenler, sakinleşmek ve rahatlamak için kullanabilirler
 • Saçlar üzerinde mucizevi bir etkiye sahiptir. Maracuja yağını saç derinize uygulamanız durumunda, saçlarınızın uzamasını destekleyecek ve saçlarınız güçlenecektir. Kepek giderici etkisi de bulunan bu yağı, saç tellerinize uygulamanız durumunda, saç telleriniz güçlenecek ve parlayacaktır.
 • Maracuja yağı, tırnak bakımında da oldukça etkilidir. Özellikle hassas tırnaklarınız varsa, tırnaklarınız yıpranıyor ya da çabuk kırılıyorsa Maracuja yağını kullanabilirsiniz.
 • Çarkıfelek meyvesi, B2, B2, B5 ve C vitamini, Fosfor, Kalsiyum açısından oldukça zengindir.
 • Uykusuzluk ve stres üzerindeki olumlu etkisi sayesinde birçok ülkede aktif olarak kullanılmaktadır.
 • Birçok idrar yolu hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonları üzerinde faydalıdır.
 • İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirmektedir.
 • Özellikle kadınlarda, menopoz döneminin olumsuz yönleri üzerinde faydalıdır. Aynı zamanda cinsel isteği ve gücü arttırıcı bir etkisi vardır. Bu yönüyle hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

 

Maracuja Yağının Kullanımı

Maracuja meyvesi, meyve olarak ya da yağ olarak kullanım şekli bakımından farklılık gösterir. Meyve olarak tüketileceğinde, günde 2 meyveden fazlası yenmemelidir. Bu meyvenin kabukları yenmez. Bundan dolayı soyulup yenilmesi yararlı olacaktır. Çekirdeği çiğnemeden yutulmalıdır.

Maracuja Yağının kullanımı ise kullanılan bölgeye göre farklılık göstermektedir. Özellikle saç diplerine ya da ağrılı yerlere masaj yapılarak yedirilmelidir.

Maracuja meyvesi, birçok tatlı ve salatada sos olarakta kullanılmaktadır. Özellikle dondurmanın üzerinde muhteşem bir tat bırakmaktadır. Meyve suyu olarakta içilen Maracuja hemen her tatlıda rahatlıkla kullanılabilir. Tohumlarının tadı ekşi olmasına karşın, birçok sosta bu etkisi sayesinde kullanılmaktadır.

Maracuja Yağının Zararları

Maracuja yağı, şurup olarak kullanılabilme özelliğinin yanı sıra meyve olarak tüketilmekte ve kaşıkla yenmektedir. Türkiye’de Antalya’da üretilmek başlanan bu meyveyi kısa bir süre sonra manav reyonlarında görmek mümkün olabilecek. Kışın seralarda yazın ise Akdeniz ikliminin etkisi sayesinde yetişen bu meyve, genelde sakinleştirici şurup olarak kullanılmaktadır.

Maracuja meyvesinin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat günde 2 adetten fazla yenilenmesi gerekmektedir. Sakinleştirici etkisi sayesinde bu meyvenin fazla tüketilmesi, fazla bir etkiye sebep olabilir. Bu meyve, iyice yıkandıktan sonra kabuğu soyularak yenilir. Tepesi bıçakla kesildikten sonda bir kaşık yardımıyla yenilebilir. İçerisinde çekirdeği bulunan bu meyvenin çekirdeğinin çiğnenmeden yutulmasında yarar var.

Ne acı ne de tatlı bir tadı olan Maracuja, oldukça uygun bir fiyat karşılığı satılıyor. Raf ömrü uzun olan Maracuja yağı, dolapta uzun bir süre saklanabiliyor.

Maracuja Yağı Faydaları, Kullananlar, Fiyatı, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir