Margarin ve Tereyağı Arasındaki Fark Nedir, Hangisi Daha Sağlıklı?

Mayıs 14, 2019 Sağlık

 

Yemeklerde sıklıkla kullanılan margarin ve tereyağı özellikleri bakımından birbirinden ayrılan iki yağ türüdür. Bunlardan hangisinin daha sağlıklı olduğu ise tartışma konusudur.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre her vücudun bir miktar doymuş yağa gereksinimi vardır. Bu oran yüzde onu geçmediği sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. Tereyağı ve margarin arasında kıyaslama yapılırken bu durumun göz önünde bulundurulması gerekir. Doymuş yağ açısından zengin olan besinlere bakıldığında bunlar içerisinde ilk sırada tereyağı gelir. Margarin hazır besinler kategorisinde yer aldığından dolayı çoğu uzman yapılan bu kıyaslamadan tereyağı yenilmeli sonucunu vermektedir. Ancak bunun için tercih edilecek olan tereyağının doğal olması son derece önemlidir. Yapay şekilde hazırlanan her bir besin vücut için olumsuz etkiler meydana getirir.

Margarin Mi Tereyağı Mı?

1960lı yıllar zamanında gıda endüstrisinde bitkisel yağların hidrojenle sertleştirilmesi keşfedildi. Bununla birlikte tüketicilere tereyağını bırak, margarini tercih et talimatı verildi ve böylece margarin kullanan kişilerin sayısı günden güne daha da arttı. Daha sonra bu kıyaslamaya yönelik yapılan çalışmalara göre birbirinden farklı sonuçlar elde edildi. Örneğin Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan incelemelere göre margarin ile tereyağı kıyaslamasına göre margarin kadınların kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını yaklaşık yüzde elli üç daha da artırmaktadır. Kalori olarak kıyaslandığında ikisinin kalorisi birbirine yakın olsa da tüketim konusunda dikkatli ve bilinçli davranmak gerekir.

Margarinin Özellikleri Ve Etkileri

Margarin içerisinde bulunan yağ asitleri düşük miktardadır. Buna göre koroner kalp hastalığına yakalanma riskini yaklaşık üç kat daha fazla artıran margarin aynı zamanda kötü kolesterolün yükselmesine neden olur ve iyi kolesterolü düşürür.

Kansere yakalanma riskini yaklaşık beş kat artırdığı ifade edilen margarin genel olarak bitkisel yağlardan elde edilir. Yani bitkisel yağlar oda sıcaklığında sıvı halde bulunurlar ve doymamış yağlar olarak bilinirler.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açan margarin anne sütünün kalitesinin düşmesine neden olur. Bununla birlikte margarin insülin tepkisini düşürmesiyle de ifade edilir.

Tereyağının Özellikleri Nelerdir?

Tereyağının doymuş yağ yönünden bol olması vücutta olumlu etkiler meydana getirir. Buna göre iyi kolesterol yani HDL artarken kötü kolesterol olarak bilinen LDL düşer, zararsız hale gelir. Kendi içerisinde yayık, organik, çırpılmış, pastörize, mutfaklık, eritilmiş, sürülebilir gibi çeşitlere ayrılan tereyağının tarihçesi uzun yıllar öncesine kadar dayanır. Dışarıda hazır olarak satılan tereyağlarının içerisinde yaklaşık yüzde seksen oranında süt bulunması gerekir. Bu oranı sağlayan tereyağı sağlıklı olarak kabul edilir.

Sadece sütten elde edilen ve içinde süt yağı bulunan tereyağı oda sıcaklığında katılığını koruyabilme özelliğine sahiptir. İçerisinde süt yağının olması onu son derece lezzetli hale getirirken kullanıldığı yemeklere hoş bir aroma katar. Ancak bu yağın tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir. Özellikle damar tıkanıklığı, damar sertliği ya da yüksek kolesterolü bulunan kişilerin tereyağı tüketiminde dikkatli olmalarında yarar vardır.

Sağlık Açısından Tereyağı Ve Margarin

Elde edilen sonuçlara göre tereyağının sağlığa olumlu etkileri daha fazla olarak ifade edilir. 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre yağlı süt ürünleri tüketiminin kalp hastalıkları ile ilgisinin bulunmadığı dile getirilmiştir. Ancak bu etkinin ülkeden ülkeye ya da kişiden kişiye değişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Margarin işlenmiş gıdalar kategorisine giren bir ürün olduğundan dolayı onu tüketmek yerine daha sağlıklı ve doğal besinler tüketmekte yarar vardır. Bu durum sağlık açısından tüm besin ve yiyecek türleri için geçerlidir.

Margarin ve Tereyağı Arasındaki Fark Nedir, Hangisi Daha Sağlıklı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir