Marulun Faydaları Nelerdir?

Ağustos 4, 2020 Sebzeler

Besin değeri yönünden zengin olan marul bitkisi günümüzde genellikle salatalarda tercih edilmekte ve yaygın şekilde kullanılmaktadır. Marulu sevmeyen insan yok denecek kadar azdır. İçerisinde yer alan zengin C ve A vitaminleri bu sebzeyi sevilen ve faydalı hale getirmektedir. Asteraceae familyasına ait olan bu bitkinin bilimsel adı Lactuva Sativa’dır.

Çoğunlukla çiğ olarak tüketilen marul bazen su olarak da tercih edilebilir. Bu yararlı bitkinin içerisinde A, K ve C vitamini, folat, manganez, demir ve potasyum yer almaktadır. Özellikle A vitamini yoğunlukta olup sebzeyi insan hayatı için daha önemli yapar. Güçlü bir antioksidan ve lif kaynağı olarak bilinen marul cilt, saç, kalp damar sağlığı ve daha pek çok soruna karşı fayda sağlamaktadır.

Kolesterol Seviyesini Düşürmeye Yardımcı

Yüksek kolesterol vücutta kardiyovasküler hastalıklar ve daha pek çok tehlikeli hastalıklara sebep olur. Bu kolesterolü düşürmek için ise marul yenilmesi tavsiye edilir. Yüksek LDL kolesterol felce ve kalp krizine neden olacağından vücut için zararlıdır. Buna bitkisel ve doğal çözüm olarak ise taze marul tüketilmesi gerektiği belirtilir. Yapılan çalışmalara göre marulun kolesterol seviyesinde ciddi bir düşüş meydana getirdiği ifade edilir.

Cilt Hücrelerini Yenileyici Etkisi

İçerisinde bol miktarda E ve C vitamini bulunan marul cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olur. Yenilenen hücreler sayesinde cilt uzun yıllar boyunca hep sağlıklı, parlak ve canlı görünür. Aynı zamanda bu sayede ciltteki kan dolaşımı artmakta ve ciltte akne ve sivilce oluşumu en aza indirilmektedir.

Günlük marul tüketimi sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu A vitamini alınabilir. Aynı zamanda gerekli potasyum ihtiyacının da karşılanmasına yardımcı olan marul böylece cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. İçerisindeki c ve e vitaminleri katarakt hastalığına yakalanma olasılığını azaltmaya ve güneşin ciltte meydana getireceği zararları önlemeye yardım eder. Özellikle kış aylarında cilt kuruluğu şikayeti olanların sıklıkla tükettiği marul bu sayede nemli ve parlak cilt oluşmasını sağlar. Ayrıca gözeneklerin açılmasına da destek olur.

Saç Sağlığı İçin Marul

Saç sağlığı için marul tüketimi tavsiye edilmektedir. Saç uzamasını daha hızlı hale getirdiği söylenen marul eğer marul suyu şeklinde tüketilirse sağ sağlığını korumaya ve saç köklerini beslemeye yardımcı olur. İçerisinde yer alan besin değerleri sayesinde saç köklerinin sağlamlaşmasına yardımcı olan marul aynı zamanda saçların doğal bir yumuşaklık ve renk kazanmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda saç diplerinde meydana gelen alerji ve kaşıntı gibi durumları doğal yollarla gidermek için de marul tüketilmesi gerektiği ifade edilir.

Göz Sağlığını Destekler

Görme sağlığını destekleyici besinler denilince genellikle marul ilk sıralarda gelir. Bu açıdan etkili bir antioksidan olan zeaksantin marulda yer almakta olup bu madde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur. Marul ve ona benzer yeşil yapraklı sebzeler zeaksantin haricinde lutein de içerir. Böylece faydalı hale gelen marul göz sağlığı konusunda ıspanağın biraz daha önüne geçmektedir. Bu besin değerleri sayesinde marulun göz sağlığını olumsuz etkileyen hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu belirtilir.

Marul Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Sindirim sistemi problemleri pek çok kişi tarafından yaşanmakta olup buna çözüm için doğal yöntemler tercih edilir. Özellikle lif yönünden zengin olan besinler sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu amaçla marul içerisinde bulunan lifler sayesinde sindirim problemlerinin çözülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda midede meydana gelen ağrıların giderilmesine de yardımcı olan marul şişkinlik, kabızlık gibi durumlarım yaşanmasını önler. Eğer farklı türde besinler tüketiliyorsa bunların kolayca sindirilebilmesi için marul tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece hem mide hem de bağırsaklar daha sağlıklı şekilde çalışacaktır.

Rahat Bir Uyku İçin Marul

Günümüzde pek çok insan uyku problemleri yaşamaktadır.  Buna çözüm için uyku yapıcı etkiye sahip doğal besinler tercih edilir. Özellikle uyku yapmasıyla bilinen laktucarium marul kesildiğinde ortaya çıkmakta ve beyaz sıvı şeklinde olmaktadır. Bu nedenle uykusuzluk çeken kişilerin rahatça uyuyabilmeleri için marul suyu içmeleri ya da marul yaprağı tüketmeleri tavsiye edilir. Ancak hangi faydası olursa olsun her sebzenin tüketiminde kesinlikle aşırıya kaçılmamalı, yeterli miktarda tüketim sağlanmalıdır. Böylece daha etkili sonuçlar elde edilecektir.

Kilo Vermeye Yardımcı

İstenmeyen kilolardan kurtulmak için beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Diyet listelerinde bol yeşilliğe yer verilmekte olup bunların en doğal ve taze olanları tercih edilir. Özellikle marul yeşil sebzeler arasından sıklıkla tercih edilmektedir. Sindirim sistemine faydası ve mide içerisinde geniş yer kaplaması marulu kilo vermeye yardımcı hale getirir. Aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olması sebebiyle marul neredeyse her diyet listesinde yer almaktadır. Bu olumlu etkilerden yararlanabilmek için marulla hazırlanmış yeşil salatalar tüketilmelidir.

Marulun Kap Sağlığına Olumlu Etkileri

Kalp damar sorunları günlük yaşamda pek çok kişinin karşılaştığı sağlık sorunları arasında yer alır. Buna çözüm olarak ise beslenme düzenine dikkat edilmesi önerilir. Özellikle marul tüketimi arterleri güçlü tutmaya ve kolesterolü oksitlemeye yardımcı olur. Marulun içerisinde yer alan C ve A vitaminleri önemli antioksidanlar olup damarlarda tıkanıklık oluşmasını önlemeye katkıda bulunur. Aynı zamanda kan akışını arttırmaya ve pıhtılaşmayı önlemeye yardımcı olan taze marul kalp krizi ve inme riskinin de en aza indirilmesine katkıda bulunur.

Kemik Sağlığı İçin Marul

Kemik sağlığı her yaşta önemli olup onu korumak için mutlaka sağlıklı bir beslenme programı benimsenmelidir. Özellikle beslenme programı içerisinde marula yer verilmeli ve böylece kemik metabolizmasının daha sağlıklı olması sağlanmalıdır. Kas sistemi ve kaslar üzerinde olumlu etkisi bulunan bu sebze aynı zamanda kemik hücresi oluşumunu da desteklemeye yardımcı olmaktadır.

Kansere Karşı Marul

Kansere karşı marul tüketimi tavsiye edilmektedir. Özellikle taze marulun yaprağında A vitamini ve beta karotenin bol miktarda bulunduğu söylenir. A vitamininin ağız boşluğu ve akciğer kanseri üzerinde olumlu etkileri vardır. Genel olarak kanserin pek çok türünü kontrol altına almaya yardımcı olur. Yapılan açıklamalara göre taze çiğ marul lösemi kanserine yol açan hücrelerin yarıya yakınını yol etmeye katkı sağlar. Aynı zamanda meme kanserine sebep olan hücrelerin oluşmasını engellemekte rol oynar. İçerisine yer alan klorofil kanser riskinin ortadan kaldırılmasını destekler ve özellikle kolon kanseri görülme ihtimalini en aza indirmeye yardım eder.

Marulun Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir