Maş Fasulyesinin Faydaları, Zararları, Kullanım Alanları

Ocak 24, 2018 Sebzeler

Maş fasulyesinin faydalarına geçmeden önce nerede yetişir içeriği hakkında biraz bilgi verelim. Binlerce yıldır var olan Maş fasulyesi Hindistan’ın yerlileri tarafından yetiştirilmektedir. Tat olarak bu fasulye cevize benzemektedir ve hafif tatlıdır. İçerisindeki besin değerleri son derece fazla olduğundan dolayı severek tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Besin değerlerine bakıldığında demir, kompleks karbonhidratlar, bitkisel protein ve diyet lifi içermektedir. Kolesterol içermemektedir ve kalori, sodyum ile yağ bakımından düşüktür.

Ülkemizde yaklaşık elli yıl önce cin börülcesi adı ile bilinen maş fasulyesi genellikle çorba şeklinde hazırlanarak tüketilmektedir. Yetiştiği yerlerin başında Gaziantep ve Torosların köyleri gelmektedir. Akdeniz iklimi koşullarında yetişmesi mümkün olan bu fasulyenin üretimi günden güne daha yaygın hale gelmektedir. Dünya çapında yetiştirilen ülkelere bakıldığında bunların başında Hindistan’ın yanı sıra Çin de gelmektedir.

Maş Fasulyesi Kalbi Korur

LDL adı ile bilinen kötü kolesterol seviyesini düşüren etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan antioksidan kan damarlarında görülen hasarı azaltmaktadır. Aynı zamanda felç ve kalp krizi gibi kardiyovasküler rahatsızlıkların meydana gelme olasılığını en aza indirmektedir. Bunun yanı sıra anti inflamatuar bir etki göstermekte ve kan dolaşımını daha hızlı hale getirmektedir.

Maş fasulyesi kan basıncını azaltma özelliğine de sahiptir. 2014 yılında yapılan çalışmaya göre kan basıncına olan etkisi ortaya çıkarılmıştır. Bu fasulyenin anti hipertansif özelliği vardır ve bu özellik sayesinde protein fragmanlarının yüksek konsantrasyonunu etkilediği düşünülmektedir. Böylelikle kan basıncının azalmasına fayda sağlamaktadır.

Kansere Karşı Maş Fasulyesi

Maş fasulyesi amino grup asit bakımında son derece zengindir. Bu özelliği sayesinde  maş fasulyesinin faydaları arasında kansere karışı koruyucu etkisi olduğu söylenir.. Bu konu üzerinde yapılan çalışmalara göre maş fasulyesinin kanser karşıtı etkileri bulunmaktadır. Kendisi DNA’da meydana gelen hasarı önlemekte, aynı zamanda tehlikeli hücrelerin mutasyona uğramasına engel olmaktadır. Serbest radikalleri vücuttan atmakta ve bunu yüksek antioksidan barındırma özelliği ile yapmaktadır.

Protein Yönünden Zengin Maş Fasulyesi

Maş fasulyesinin içerisinde valin, lösin ve izolösin adı verilen maddeler bulunmaktadır. Bundan dolayı özellikle vejetaryen olan kişiler tarafından daha sık tercih edilmektedir. Bu fasulyenin içerisinde yaklaşık yüzde yirmi ile yirmi dört arasında amino grup asit yer almaktadır. Yapılan araştırmalar bunu kanıtlar niteliktedir. Dolayısıyla maş fasulyesi protein yönünden oldukça zengindir.

Sindirim Sistemine Yararlıdır

Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar insanlar arasında sıklıkla görülmektedir. Bundan dolayı pek çok kişi beslenme şekline dikkat etmekte ve sindirimi kolaylaştırıcı besinleri araştırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında maş fasulyesinin sindirimi kolaylaştıran etkisi bulunmaktadır.

Maş fasulyesi hem vücutta detoks etkisi yapmakta hem de sindirim sistemini daha kolay çalışır hale getirmektedir. İçerisinde bol miktarda bulunan lif fasulyeye bu özelliği kazandırmaktadır. İrritabl bağırsak sendromu belirtileri ile yaygın olarak görülen kabızlık problemi maş fasulyesi ile ortadan kaldırılmaktadır. Farklı kullanım alanlarına sahip olan bu fasulye zencefil, zerdeçal, kimyon ve kişniş ile karıştırılarak Hindistan’da kullanılmakta ve mide ağrılarına iyi gelmektedir.

Göz Sağlığı İçin Maş Fasulyesi

Yapılan araştırmalar neticesinde göz sağlığının uzun süreli devam etmesi için A vitamininin önemli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bundan dolayı göz sağlığını korumak için içerisinde bol miktarda A vitamini bulunan besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu bakımdan maş fasulyesi ilk sıralarda gelmektedir.

A vitamini gözdeki hücreleri koruyarak serbest radikallere karşı mücadele etmektedir. Maş fasulyesi ile makula, katarakt ve glokomda tahribat meydana gelmesi önlenmektedir. Bu fasulye yenilerek daha sağlıklı gözlere sahip olmak mümkün hale gelmektedir. Dolayısıyla düzenli olara maş fasulyesi yenilerek gözler sağlıklı tutulmalıdır.

Diyabet İçin Maş

Diyabet hastalarının glisemik endeksi düşük olan besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Bu bakımdan maş fasulyesi glisemik endeksi düşük olan besinler içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun gibi besinler sağlıklı kan şekeri seviyesini istenilen düzeyde tutmayı sağlamaktadır. Özellikle son dönemlerde yapılan çalışma ile diyabet tip 2 hastalarında glukagon, plazma – C peptid, kan üre nitrojen ve kan şekeri düzeylerini azaltmak konusunda umut vaat edici nitelik taşımaktadır.

Kolesterol İçin Maş Fasulyesi Yiyin

Günlük yaşamda pek çok kişi yüksek kolesterol ile mücadele etmektedir. Maş fasulyesi bu durumda olan kişiler için son derece etkilidir ve içerisinde diyet lifleri bulundurmaktadır. Kötü kolesterol ya da diğer adı ile LDL seviyesini düşürmek için içinde çözünür diyet lifi bulunan gıdalar tüketilmelidir. Bunun için maş fasulyesi bulunmaz bir nimettir. Günde on ile yirmi beş gram arasında maş fasulyesi yemek kötü kolesterolü düşürücü etki yapmaktadır. Ortalama bir fincan maş fasulyesinin içinde yaklaşık iki gram lif bulunmaktadır. Buna göre hesaplanarak yenilebilir. Yüksek oranda çözünür diyet lifi içeren başka gıdalar ile birlikte tüketildiğinde daha etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

Cilt Sağlığını Korumaya Yardımcıdır

Cilt sağlığını korumak için pek çok yöntem denenmekte ancak bunların kimisi başarılı olurken kimisinden istenilen sonuç elde edilememektedir. Olumlu sonuç alınan besinlere bakıldığında bunlar içerisinde maş fasulyesi önemli bir yere sahiptir. Bu fasulye cildin daha canlı ve ışıl ışıl görünmesini sağlamaktadır. İçerisinde bulunan bakır cilt için oldukça faydalıdır. Maş ile cilde peeling yapılabilmekte ve doğal olduğundan dolayı herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Maş fasulyesi yaşlanma karşıtı etkiye de sahiptir. İçindeki etken maddeler sayesinde anti aging özelliği bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan yaşlanma lekeleri, kırışıklık, derin çizgiler gibi belirtilerin görünümünü azaltmaktadır. İstenilen etkiyi sağlamak için düzenli kullanımı önem taşımaktadır. Cildin yanı sıra tırnak ve saç sağlığı için maş fasulyesi oldukça etkilidir.

Maş Fasulyesinin Zararı Var Mıdır?

Maş fasulyesinin faydaları nelerdir hakkında bilgi verdikten sonra şimdi de zararı var mı konusuna değinecek olursak: Maş fasulyesi satın alındıktan sonra mutlaka iyi şekilde yıkanmalıdır. Bunun yanı sıra güvenilirliğinden emin olunan yerlerden alınması gerekmektedir. Aksi takdirde bazı potansiyel bakterilerin ve E. Coli kaynağı olma olasılığı vardır. Bundan başka herhangi bir zararı bulunmayan maş fasulyesi çiğ yenildiği takdirde özellikle filiz kısımları son derece faydalı olmaktadır.

Maş Fasulyesi Kullanım Alanları

Maş fasulyesi kullanımı farklı şekillerde olabilmektedir. Filiz halindeki maş fasulyesi un halinde kullanım için hazır şekilde ya da pişirilerek kullanılabilir. Asya ülkelerinin bazılarında tatlandırılmış ve hamur halinde tüketilirken, bazı ülkelerde ise dondurma olarak yenmektedir. Özellikle fasulye tavada kızartma ve çorba için maş fasulyesi son derece lezzetli olmaktadır. Bunun yanı sıra sandviç ve salata yapımı için de maş fasulyesi iyi, lezzetli, doğru bir seçenek olmaktadır.

Maş Fasulyesinin Faydaları, Zararları, Kullanım Alanları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir