Masala Çayının Faydaları Nelerdir? Hazırlanışı, Nerede Satılır?

Aralık 4, 2017 Bitki Çayları

Masala Çayının Faydaları Nelerdir? 

Hindistan’ ın en önemli çayı Masala çayı olarak bilinir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılmayan bu çay, eski dönemlerden beri Asya ve Hindistan’ da kullanılır. Hindistan’ da uzun zamandır sağlığın formülü olarak masala çayı kullanılır. Bu çay sayesinde pek çok hastalığın önlenmesi sağlanır.

İnsanlar gün geçtikçe doğal yaşama doğru hareket etmektedir. Çünkü her geçen gün sağlıklı yaşam daha da önemli hale gelmektedir. İnsanlar yaşadığı bu dönemde sürekli sağlıksız ürünler tüketmektedir. Hatta günlük yaşam sırasında istemesek bile pek çok olumsuz madde ile karşı karşıya geliriz. Bu kadar sağlıksız durum ile karşılaşmak da bir süre sonra insanların sağlığını oldukça olumsuz bir şekilde etki ediyor. Masala çayı faydaları ile dikkat çeken çaylardan biridir.

Masala Çayı

İnsanların sürekli sağlıksız bir şekilde beslenmesi ve hayatlarını bu şekilde sürdürmesi hastalıkları da beraberinde getirmiştir. İnsanlar hastalıklardan korunmak için hemen ilaç kullanmak istemez. Yeterince doğal olmayan ürünleri tercih eden kişiler hastalıklardan korunma için doğal yolları tercih eder. Bunun için en önemli yöntemlerin başında da bitkisel çaylar gelir. Bitkisel çaylar ile hem hastalık oluşmadan etkili bir önlem alabiliriz. Hem de hastalık oluştuktan sonra tedaviyi sağlamış oluruz. Bu nedenle de her geçen gün doğal ürünlere yönelim artmaktadır.

İnsanların tercih ettiği bitkisel çaylardan biri de masala çayıdır. Masala çayı önemi nedeni ile sıkça kullanılan bir çay haline dönüşmüştür. Aslında masala çayı içerisinde pek çok bitkinin bulunduğu bir çaydır. Tüm bu bitkiler süt ile karıştırılır. Bunun sonucunda da ortaya masala çayı çıkar. Masala çayı süt ile tüketildiği için de diğer bitki çaylarından oldukça farklıdır. Özellikle Hindistan’ da tüm diğer çaylardan ve kahveden çok daha fazla masala çayı tüketilir.

Masala Çayı İçeriği

Masala çayını ilk kez duyanlar içeriğini oldukça merak eder. Özellikle son dönemlerde ünlü kahve markaları da masala çayı siparişi almaktadır. Masala çayı; Hint çayı ya da Masala Chai şeklinde de isimlendirilir. Bu şekilde ünlü kahve evlerinde de masala chai tüketmeniz olanaklıdır.

Masala çayını dışarıda tüketebilmeniz artık olanaklıdır. Çünkü bu faydalı çay kısa sürede tüm Türkiye’ de kahve markalarının piyasasına girmeyi başarmıştır. Üstelik hızla yaygınlaşan kullanımı ile de tüm markalar tarafından kendi ürünleri içerisine alınmaya çalışılmaktadır.

Masala çayını dışarıda içebileceğiniz gibi aktarlar tarafından da hazırlatabilirsiniz. Aynı şekilde içeriğindeki bitkileri temin ederek siz de masala çayı hazırlayabilirsiniz. Bu sayede de en doğal bitki çayına kendi üretiminiz olarak sahip olma olanağını elde edebilirsiniz.

Pek çok bitki sayesinde masala çayı içeriği oldukça zengin bir hale gelmiştir. Masala çayının ana maddeleri siyah çay, süt, kakule ve karanfildir. Bu maddeler üzerine pek çok bitki ve baharat eklenerek en faydalı çay elde edilir. Daha sonra da düzenli tüketilen bu çay pek çok kişiye fayda sağlar. Sağladığı faydalar nedeni ile de Hindistan’ da sürekli tüketilen bir çay haline gelir. Ancak masala çayı her ne kadar Hindistan’ ın ana içeceği olsa da hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmıştır. Şu an dünya üzerinde en fazla tercih edilen çay haline gelmiştir. Buna neden olan durum ise pek çok açıdan içenlere sağladığı faydalardır.

Son dönemlerde masala çayı Türkiye’de de fazlaca tüketilmeye başlamıştır. Ülkemizde sağlıklı yaşama dönüş gün geçtikçe artmaktadır. Artık insanlar her şeyin en sağlıklı olanını tüketme isteği içerisinde bulunur. Bu nedenle de sağlık şifası olan masala çayı da kısa sürede Türkiye’ de büyük ilgi görmüştür. Aktarlarda satılan malzemeler ile de insanlar masala çayını oldukça etkili bir şekilde yapmaya başlamıştır. Masala çayının faydalarından yararlanan insanlarda her geçen gün bir artış görülür.

Masala Çayı Yapılışı

Tam ölçüler ile masala çayı yapılışı belirtilmiştir. Siz de bu ölçülerden hareketle oldukça sağlıkçı bu çayı yapabilirsiniz. Böylece pek çok hastalıklardan korunma olanağını da elde etmiş olursunuz.

  • Masala çayı hazırlanırken ilk aşama olarak çubuk tarçın toz haline getirilmelidir. Tarçın dışında kakule kabuğu ve karanfil de havanda dövülerek toz haline getirilir. İlk açama ile insanların ihtiyacı olan 2 adet çubuk tarçın, 4 adet kakulenin kabuğu ve 5 adet karanfildir. Tüm bunlar havanda ezilip toz haline getirilerek iyice karıştırılır.
  • 3 bardak su bir demlik yarımı ile kaynatılır. Suyun kaynatıldığı sırada içerisine hiçbir şey dökülmez. Su tam anlamı ile kaynadıktan sonra malzemeler içerisine eklenir.
  • Kaynayan suya öncelikle toz haline getirilen baharatlar konur. Bu şekilde tozun su içerisinde erimesi sağlanır. Daha sonra ise su içerisine 3 adet tane karabiber ve az miktarda rezene eklenir. İkisi de karıştırıldıktan sonra istenilen miktarda zencefil çaya ilave edilir. Tüm malzemelerden sonra ise hazırlanan karışıma siyah çay eklenir.
  • Tüm malzemeler ilave edildikten sonra bu şekilde 5 dakika daha çayın kaynaması sağlanır. Bu çay süt ile yapıldığı için daha sonra üzerine bir bardak süt eklemeniz gerekmektedir. Süt ilave ettikten sonra istenilen şeker oranına göre bal da ekleyebilirsiniz. Bu sayede çayınızı tatlandırmış olursunuz.
  • Süt ve bal ilavesinden sonra çay 10 dakika daha kaynatılır. Çayın tam olarak kaynaması sağlandıktan sonra altı kapatılır. Bu şekilde 10 dakika daha altı kapalı olarak demlenmeye alınır. Çayınız demlendikten sonra içmeye hazır bir hale gelmiştir. Bu ölçülerle hazırladığınız çayınızı düzenli olarak tüketebilirsiniz. Oldukça sağlıklı ve tadı güzel olan bu çayı afiyetle tüketebilirsiniz. Tüketip masala çayı faydalarından yararlanabilirsiniz.

Masala Çayının Diğer Faydaları

Masala çayı oldukça besleyici bir içeriğe sahiptir. Üstelik masala çayını hazırlamak da oldukça kolaydır. Hem kolay hazırlanması hem de son derece sağlıklı olmasından dolayı uzmanlar tarafından düzenli olarak tüketilmesi önerilen bir çaydır.

Masala çayı faydaları arasında öncelikli olarak çayın antioksidan özelliği gelir. Bu sayede kişilerde biriken tüm ödem ve şişlikler bu çayın kullanımı sayesinde hemen ortadan kalkar. Kişiler de bu sayede kendilerini her zamankinden daha dinç hissederler. Ayrıca kış aylarının gelmesi ile birlikte kişilerde görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda da oldukça önemli bir şifa kaynağıdır. Buda masala çayının faydaları nelerdir sorusunun bir diğer cevabıdır. Hazırladığınız masala çayını düzenli olarak tüketerek gribi oldukça kısa sürede etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu sayede de kış aylarını daha da rahat geçirebilirsiniz. Masala çayı sağladığı özellikler ile sizi rahatlatır.

Masala Çayının Faydaları Nelerdir? Hazırlanışı, Nerede Satılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir