Maydanoz Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır, Zayıflatır Mı?

Mart 19, 2018 Bitki Çayları

 

Hoş kokusu ve lezzetli tadı ile bilinen maydanoz çayı bilim dünyasında “petroselinum crispum adı ile bilinmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre iki çay kaşığı yani sekiz gram maydanozun içerisinde günlük c vitamini ihtiyacının yüzde on yedisi, k vitamini ihtiyacının yüzde yüz elli beşi, A vitamini ihtiyacının yüzde on üçü ve demirin yüzde üçü yer almaktadır. Aynı zamanda bu miktardaki maydanoz yalnızda iki kalori içermektedir. Bu nedenle herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilmektedir. Yetiştirmesi de kolay olan maydanoz bahçeye bir kez dikildiğinde her yıl büyümekte ve toplanabilmektedir. Böylelikle sürekli taze maydanoz yenilebilmektedir.

Maydanoz ve Maydanoz Çayı

En fazla Akdeniz bölgesinde yetişen maydanoz yeşil bir otsu bitkidir. Maydanoz çayı bitkinin yaprak ve kök kısımlarından elde edilmektedir. Boyu yetmiş beş santime kadar uzanan bu bitki yaz aylarında çiçek açmaktadır. Maydanozun yaprağından hazırlanan çay vitamin ve mineral bakımından zengin olup vücut bakımından pek çok faydaya sahiptir. Bu nedenle birçok kişi tarafından severek içilmektedir.

Maydanoz Çayının Faydaları

Maydanoz çayının sağlığa faydaları oldukça fazladır. En bilinen faydası kolesterolü ve kan basıncını düşürmesidir. Doğal olarak hazırlanana maydanoz çayı düzenli olarak tüketildiğinde fayda sağlamakta, kanser, kalp hastalığı gibi hastalıklardan korunmaya da yardımcı olmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise maydanozun içerisinde bulunan antioksidan özelliğidir.

Maydanoz çayı aynı zamanda adet söktürücü olarak da bilinmektedir. Açıklamalara göre emmenagogue olarak çalışan maydanoz çayı kadınların adet düzensizliği tedavisinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda maydanoz yaprağında yer alan uçucu yağlar adet oluşumunu uyarmakta, rahimdeki kan akışını teşvik etmekte ve adet döneminin başlamasına katkı sağlamaktadır.

Kansere Karşı Maydanoz Çayı

Bilindiği üzere günümüzde kanser hastalığı yaygın şekilde görülmektedir. Bu nedenle pek çok insan kansere karşı önlem almakta ve bunun için genellikle doğal yöntemleri tercih etmektedir. Maydanoz ile hazırlanan çayın içerisinde bulunan A ve C vitaminleri ile folik asit kolon kanseri, rahim ağzı kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra içeriğinde bulunan myristicin adlı uçucu yağ kanser karşıtı etki meydana getirerek akciğerlerde tümör hücrelerinin büyümesini önlemektedir. Diğer uçucu yağlar da benzer etkiye sahiptir.

Maydanoz Çayı Neye İyi Gelir?

Maydanoz çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Su tutma özelliği sayesinde ödem oluşumunu önlemektedir. İçerisinde bol miktarda bulunan klorofil sayesinde vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini artırmakta, bunun için gerekli anti mantar ve anti bakteriyel özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Buna ek olarak sinüzit, mukus tıkanıklığı, astım belirtilerini hafifletmek için de maydanoz çayı işe yaramaktadır. Buda maydanoz çayının faydaları arasındadır.

Anemi ya da diğer adı ile kansızlığa da iyi gelen maydanoz çayı kemik sağlığının desteklenmesine de yardımcı olmaktadır. İçerisindeki bol miktarda K vitamini ile daha güçlü kemiklere sahip olunmaktadır. Eğer maydanoz çayı ısıtılıp içilirse bu durumda içindeki K vitamini miktarı iki katına çıkmaktadır. Bunlara ek olarak maydanoz çayı kardiyovasküler sağlığı da desteklemektedir. Çayın içindeki beta karoten ve B12 vitamini kalbin korunmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda LDL seviyesini de azaltmaktadır.

Maydanoz Çayı İle Kilo Vermek

Kilo vermek için genellikle insanlar doğal yöntemleri ve bitkisel kürleri tercih etmektedir. Bunun için kullanılan bitkilerin başında maydanoz gelmektedir. Maydanoz ile hazırlanan çay kilo vermeye yardımcı olmaktadır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde maydanoz çayı detoks amacıyla kullanılmaktadır.

Maydanoz çayı içen kişilerde vücudun su tutması engellenmekte ve toksinler vücuttan daha kolay atılmaktadır. Diüretik özellikleri sayesinde maydanoz çayı kilo kaybı amacıyla uygulanan diyetlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Maydanoz Çayı İçin Öneriler

Maydanoz çayı hazırlamak için taze maydanozların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Marketlerden rahatlıkla temin edilebilen taze maydanozun yaprakları tekrar kullanılmamalıdır. İsteğe bağlı olarak evde yetiştirilebilen maydanoz için orta boy bir kutu yeterli olmaktadır. Hem bahçede hem de pencere kenarlarında kolayca yetişebilmektedir. Bu sayede istenilen vakit taze maydanoz çayı hazırlanabilmektedir. Daha kolay büyümesi adına nemli toprağa dikilmesi fayda sağlamaktadır. Ayrıca düzenli olarak sulanan maydanoz tohumları daha gür ve sağlıklı olmaktadır. Elde edilen maydanozlar taze olarak çay şeklinde hazırlanabilmektedir.

Maydanoz Çayı Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz çayı demlemek için taze ya da kurutulmuş maydanoz kullanılmaktadır. Bunun için bir litre kaynamış suyun içerisinde otuz gram maydanoz atılarak demlenir. Hazırlanan çay günde üç kere yemeklerden evvel on dakika dinlendirilmiş halde içilmektedir. Eğer çay için maydanozun kök kısmı kullanılacaksa bu durumda yarım litre su kullanılması gerekmektedir.

İdrar söktürmek için maydanoz çayı yapılacaksa bu durumda maydanozlar isteğe bağlı olarak doğranabilir. Kaynamış suyun içerisine atılan maydanozlar beş dakika ile on dakika arasında demlenmektedir. Elde edilen çayı tüketmek için çay süzgeçten geçirilip maydanozları süzülür ve içmeye hazır hale getirilir. Maydanoz çayının taze olarak demlenip tüketilmesi sağladığı faydalar bakımından önem taşımaktadır.

Naneli Maydanoz Çayı Tarifi

Naneli maydanoz çayı hazırlamak için gerekli malzemeler iki litre filtrelenmiş su, dört bardak doğranmış maydanoz yaprakları ve sapları, bir bardak doğranmış nane yaprağı ve köküdür. İsteğe bağlı olarak çayın içerisine bal ve limon da ilave edilebilir. Nane maydanoz çayı yaparken öncelikle su orta boy tencerede kaynatılır. Kaynadıktan sonra nane ve maydanoz eklenerek tencerenin kapağı kapatırlı. Demlenmesi için en az on dakika ile en fazla bir saat boyunca beklenir. Eğer bal ve limon eklenecekse bu aşamada koyulmalıdır. Hazırlanan naneli maydanoz çayını günde iki bardak içmek yeterli olmaktadır. Demlenmiş olan çay en fazla dört gün boyunca buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Maydanoz Çayı Zararlı Mıdır?

Maydanoz çayı yan etkileri incelendiğinde birkaç tane zararlı etkisinin bulunduğu görülmektedir. Bu durum genellikle hamileler için geçerli olmakta olup rahim uyarıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle düşük tehlikesine yol açmaktadır. Bunun yanı sıra böbrekler ile ilgili sıkıntısı olan kişilerin maydanoz çayı içerken de dikkatli olması gerekmektedir. Maydanozun içerisinde bulunan oksalik asit olumsuz etki meydana getirebilmektedir.

Hazırlanan maydanoz çayının gün içerisinde beş altı bardaktan fazla içilmemsi gerekmektedir. Çok fazla içildiğinde ishal, iştah kaybı, kusma, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler meydana geldiği takdirde doktora başvurulması gerekmektedir. Bu nedenle maydanoz çayı içmek dikkat ve özen istemektedir.

Maydanoz Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır, Zayıflatır Mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir