Maydanoz Suyunun Faydaları, Hazırlanışı, Zayıflatır Mı

Ocak 17, 2018 İçecekler

Özellikle içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde maydanoz tüketimi oldukça sağlıklıdır. Bunun yanı sıra farklı şekillerde tüketilmesi söz konusu olduğundan günümüzde farklı şekillerde masamızda yerini almaktadır. İçerisinde A, K ve C vitaminleri bulunmaktadır. Özellikle potasyum, demir ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Salatalarda kullanıldığı gibi aynı zamanda farklı hastalıklara karşı etkili olması nedeniyle tüketilen bitkiler arasında bulunmaktadır.

Böbrek taşı, sindirim sorunları, adet dönemi problemleri, idrar yolu enfeksiyonları, ödem, öksürük veya astım gibi pek çok farklı hastalık karşısında maydanoz suyu özellikle etkili olan çözümler arasında yer almaktadır. Düzenli şekilde kullanılması istenilen etkinin evde edilmesini sağlamaktadır. Maydanoz yeşil bir bitki olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda suyu sağlıklı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Aşırıya kaçınması durumunda sağlıklı olduğu kadar farklı zararların ortaya çıkmasına da neden olabiliyor.

Bir yemek kaşığı maydanoz tüketimi özellikle günlük C vitamini ihtiyacınızın %8’ini karşılamaktadır. Bunun yanı sıra kalsiyum ve demir ihtiyacınızın %1’ini karşılarken aynı zamanda A vitamini ihtiyacınızın %6’sını karşılamaktadır. K vitamini açısından ise %77 vücudun ihtiyacını karşılaması söz konusu olmaktadır. Maydanoz aynı zamanda E vitamini, B6 vitamini, fosfor, çinko, besin lifi, magnezyum, bakır mineralleri açısından oldukça önemli bir kaynaktır.

Maydanozun Sağlık Açısından Faydaları

Düzenli şekilde maydanoz tüketiminin insan sağlığı açısından pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Özellikle maydanoz suyu faydaları insan vücudu açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle pek çok farklı hastalık durumunda tercih edilecek bitkisel çözümler arasında yer almaktadır. Doğru ve yeterli şekilde kullanılması istediğiniz etkiyi elde etmenize sağlamaktadır.

İdrar Söktürücü Etkisi

Maydanoz suyunun özellikle idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle ödemin vücuttan atılmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Safra veya böbrek taşlarının daha özellikli vücutta oluşan sorunların kısa süre içerisinde çözülmesi için tercih edilen bitkisel çözümler arasında yer almaktadır. Özellikle tüketilmesi öncesinde mutlaka uzman doktordan bilgi alınması gerekir. Düzenli şekilde tüketilmesinin aynı zamanda kişilerin vücudunda farklı etkilere neden olması söz konusu olabilir.

Öksürük ve Sinüzit Üzerindeki Etkisi

Hastalıklar veya alerjiler nedeniyle artmaya devam eden özellikle mukusun vücuttan dışarı hızlı bir şekilde atılmasını sağlayan maydanoz suyu sinüzit ve öksürük üzerinde etkilidir. Sinüslerin de olması durumunda öksürün artması kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle maydanoz çayı veya suyunun içilmesi bu tür rahatsızlıkları olanlar için etkilidir.

Gaz Problemi Üzerindeki Etkisi

Yemek yedikten sonra ortaya çıkan gaz problemi konusunda özellikle maydanoz suyunun tüketilmesi gaz problemlerinin azaltılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle yavaş yavaş tüketilmesi durumunda istenilen etkinin evde edilmesini sağlamaktadır.

Göz Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Göz hastalıkları üzerinde özellikle önemli etkiye sahiptir. Maydanoz A vitamini bakımından oldukça zengin olduğundan göz sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Bu nedenle retinada ışık hassasiyetinin sağlanabilmesi için maydanoz tüketilmesi önemlidir.

Cilt Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Cilt üzerinde özellikle sağlıklı etkileri bulunmaktadır. Cilde esneklik katan ve aynı zamanda yaşlanma etkilerinin azaltılmasını sağlayan kolajenin üretiminde C vitamini kullanılmaktadır. Bu nedenle yüksek C vitamini içeriğine sahip olması nedeniyle maydanozun düzenli şekilde tüketilmesi cilt üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Kırışıklıkların gecikmesini ve aynı zamanda daha esnek bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.

Kansere Karşı Koruyucu Etkisi

Kolon, cilt ve meme kanseri üzerinde maydanozun etkisi oldukça fazladır. Bu nedenle özellikle kansere karşı korumak isteyenlerin tercih edebileceği seçenekler arasında yer almaktadır. Fazlaca faydasının olması tüketimi sırasında yeterli miktarda alınması durumunda vücut açısından etkilerinin elde edilmesi sağlanabilir.

Kilo Verme Üzerindeki Etkisi

Çoğu zaman diyet listelerinde özellikle maydanoz suyu veya çayı yer almaktadır. Bu durumda özellikle diyet yapmakta olanlar için kilo verdirici etkisi bulunan maydanoz istenilen etkinin elde edilmesini sağlamaktadır. Maydanoz aynı zamanda idrar söktürücü etkiye sahip olduğundan özellikle vücutta oluşan ödemin dışarı atılmasına hızlandırmaktadır. Vücutta bulunan fazla suyun dışarı atılmasını sağladığı gibi özellikle yağ yakma veya kilo verme durumu söz konusu olmaması da kullanıcılar açısından dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Maydanoz içerisinde bulunan folik asit özellikle vücutta yüksek oranda bulunan damarları tahrip eden homosistein ismindeki molekülün etkilenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kalp sağlığı üzerinde etkili olmaktadır.

Böbrek Üzerindeki Etkisi

Böbrek taşının vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle böbrek taşı problemi yaşayanların tercih edebileceği bitkisel çözümler arasında yer almaktadır. Özellikle böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkması durumunda tercih edilebileceği gibi aynı zamanda böbreklerde problem yaşamayanların fonksiyonlarını geliştirmek ve bu şekilde bebeklerin daha sağlıklı çalışmasını sağlamak adına tercih edebilecekleri bitkiler arasında yer almaktadır.

Ağız Kokusunu Giderir

Maydanoz içerisinde bulunan klorofil ağızda oluşan kokunun giderilmesini ve nefesin tazelenmesini sağlamaktadır. Günümüzde bu nedenle pek çok farklı ürün içerisinde maydanoz kullanılmaktadır. Özellikle nefes tazelemesi amacıyla sakızlarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanda klorofil kanın temizlenmesini ve yeni kan hücrelerinin oluşmasını sağlamaktadır.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

İnsan vücuduna pek çok farklı faydası bulunan maydanoz suyu hazırlama konusunda özellikle kullanıcılar ihtiyaç duydukları her durumda taze olarak hazırlayıp tüketmeleri halinde yüksek etki elde edebilirler. Saf maydanoz suyu hazırlamak oldukça zordur. Özellikle maydanoz yapraklarının küçük olması bu durumda elde edeceğiniz maydanoz suyu açısından önemli olmaktadır. Aynı zamanda tamamen saf maydanoz suyunun tüketilmesi farklı problemlerin yaşanmasına neden olabilir.

Maydanoz suyunu aynı zamanda kereviz, salatalık, havuç, domates suyuyla birlikte karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem acı tadını alabilir hem de daha kolay şekilde hazırlayabilirsiniz. Maydanozun suyuna hazırlamak için öncelikle meyve sıkacağının kullanılması gerekir. Kadın meyve sıkacağı kısa süre içerisinde suyu hazırlama konusunda etkili olmaktadır. Evde katı meyve sıkacağı bulunmayanlar çayını hazırlayarak içebilirler.

Maydanoz Çayı Nasıl Hazırlanır?

Maydanozun faydalarından yararlanmak istediğinizde özellikle tercih edebileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu nedenle en uygun seçeneği belirlemek istediğinizde suyunu tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda çayını hazırlayarak tüketebilirsiniz. Maydanozun yapraklarını kaynamış suyun içerisine atarak 10 dakika bekletmeniz içime hazır olması için yeterli olmaktadır. Bir bardak sıcak su içerisine 10 yaprak maydanoz eklenmesi yeterli olmaktadır. Daha sonrasında çayınızı tatlandırmak adına bal veya limon ile tüketime hazır hale getirebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz her durumda kolayca hazırlayarak tüketebileceğiniz bitki çayları arasında yer almaktadır.

 

Maydanoz Suyunun Faydaları, Hazırlanışı, Zayıflatır Mı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir