Melisa Yağının Faydaları

Şubat 19, 2019 Bitki Yağları

 

Melisa yağının faydaları nelerdir sorusunu cevaplamadan evvel bu yağın elde edildiği bitkinin bilinmesi gerekir.

Melisa yağının faydaları son yıllarda daha çok dikkat çeker oldu. Bu yağ, melisa adı verilen bitkiden elde edilir ve melisa bitkisi de sakinleştirici etkisiyle bilinir. Asırlardır geleneksel tıpta kullanılan melisa yağının faydaları sadece tek başına bile mucizeler yaratabilmektedir.

Melisa Nedir?

Melissa officinalis olan ve oğul otu olarak da bilinen melisa otu bütün gün yaprağını dökmeyen bir bitkidir. İlkbaharda filizlenen ve karasal iklime uygun olmayan melisa bitkisi, en fazla -10 dereceye dayanıklıdır. Genelde sıkça görürüz ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır. Deniz etkisindeki kıyı kesimlerinde melisa otu sık sık yetişir. Uzun yıllar dayanıklı olması mümkün olabilir. pH 6.6 ve 7.5 arası topraklarda yetişmesi uygun olur.

Limon kokulu bir etki yaratan melisa bitkisi, son derece faydalıdır. Nanegillerden olan ve yüzyıllardır tıp dünyasının vazgeçilmezi olan bu bitki sayesinde yaşam kalitesinin artması, birçok hastalığın doğal tedavi edilmesi mümkün oluyor. Uyku bozukluklarının giderilmesine yardımcı olan melisa çayı, neredeyse herkesin bildiği doğal bir uyku ilacıdır.

Melisa Bitkisi Hakkında

Ekildiği ilk yıl verim alınamayan melisa bitkisi, sonraki yıllarda artış göstermektedir. Sıcaklığı 40 dereceyi geçmeyen yerlerde kolayca yetişebilir. Mayıs sonu haziran başı uçucu yağ oranı daha yüksek olduğu için bu dönemde melisa yağı üretimi yapılabilir. Melisa yağı karminatif ve sedatif etki gösterir. Mideye iyi geldiği için kullanılır. Melisa bitkisinden elde edilen çay ise uyku düzensizliği ve yatıştırıcı özelliği için kullanılır.

Oğul otu denmesinin sebebi ise, arı kovanı oğul vereceği zaman melisa otunun kovana sürülmesidir. Kovandan çıkan oğullar böylece boş kovana girer. Melisa esansı bu yüzden arıcılık yapan kişiler için son derece önemlidir.

Kokusunun güzel olması nedeniyle melisa bitkisi çoğu yerde kullanılır. Parfümlerde, temizlik ve kozmetik sektöründe çok sık tercih edilir. Nane balsamı, tatlı balsam ya da mavi balsam olarak bilinen, faydaları saymakla bitmeyen bu bitki sayesinde yaşamınızı kaliteli hale getirebilirsiniz.

Melisa Bitkisinin Yararları

 • Uykusuzluk sorunu olanlar yatmadan evvel melisa çayı içerse daha kolay uykuya dalabilir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir çünkü antiviral özelliği vardır
 • Beyin damarını açarak hafızanın güçlenmesine yardımcı olur
 • Kan şekerini dengeleyerek insülin direncini azaltır
 • İnsülin direncini azalttığı için kilo vermeyi kolaylaştırır
 • Soğuk algınlığı ve grip gibi sorunların giderilmesini sağlar
 • Migren ağrılarını azaltmaya yardımcı olur
 • Sinirleri yatıştırır
 • Mide sindirim sistemi bozukluklarının giderilmesini sağlar
 • Tansiyonun düşmesini sağlar
 • Egzama gibi cilt problemlerinin giderilmesini sağlar
 • Yaşlanmaya karşı etki göstermektedir

Elbette aşırı kullanımında dikkatli olunması gerekir. Hamileler ve mide rahatsızlığı olanların çok sık kullanması sakıncalar doğurabilir. Melisanın faydaları gibi zararları konusuna da dikkat edilmesi gerekir.

Melisa Yağı

Melisa yağı, melisa bitkisinin çiçekleri, yaprakları ve sapları kullanılarak buhar yöntemiyle melisa yağı elde edilir. 5 kiloluk bir melisa otundan ancak 2 gram melisa yağı elde edilebilir. Bu yüzden melisa yağı da son derece değerlidir. Pek çok yağ gibi uçucu özellik taşıyan melisa yağında, acımsı bir tat vardır.

İçeriğinde tanen, sitronellal, sitral ve linolal olan melisa yağı haricen de kullanılabilmektedir. Ancak direkt olarak kullanmak yerine seyreltilip  kullanılması gerekir. Genelde badem, fesleğen, zencefil, lavanta, papatya, ylang ylang, biberiye yağlarıyla birlikte kullanılır. Banyo yağları, vücut losyonları gibi birçok yere eklenir. Bazen yastığa eklenerek uykuya dalmayı kolaylaştırır. Ayrıca rahatlatıcı etkisi olduğu için meditasyon yaparken de kullanılır.

Newcastle hastanesinin yaptığı bir araştırma sonucu, alzheimer hastaları üzerinde iyileştirici etkisinin olduğu tespit edilen melisa yağı, yüz güldürücü sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Ayrıca İngiliz Beslenme Dergisi 2010 yılında diyabet üzerinde de etkin bir sonuç alınması üzerine çalışmalar yapmıştır.

Melisa yağının faydaları dahilen ve haricen kullanılması durumunda şunlardır:

 • Antioksidan özelliği vardır
 • Antibakteriyel olduğu için mikropları öldürür
 • Ateş düşürücüdür
 • Yatıştırıcı özellik sağlanabilir
 • Uçukları giderir
 • kanser tümörlerini azaltabilir
 • Boğaz ağrılarına iyi gelir ve soğuk algınlığını geçirme özelliği vardır
 • Kansızlığa iyi gelir
 • Kramplar ve kas ağrıları üzerinde yardımcı olur
 • Bayılma durumunda bayılan kişiye koklatılırsa ayıltır
 • Adet öncesi ağrıların giderilmesi sağlanır
 • Cin tonik ve limonataya katılabilir
 • Terin kötü kokmasını önler
 • Yüksek kan basıncını ve trigliserit düzeyini düşürür.

Hıçkırık tuttuğunda ne yaparsanız yapın geçmiyorsa en iyi çözümü melisa yağıyla bulabilirsiniz. Stresi ve gerilmeyi arttıran hıçkırığın geçmesi için melisa yağını denemelisiniz. Ayrıca vücudunuz gazlıysa gaz atmak için en iyi çözümler bu yağ sayesinde ortaya çıkacaktır.

 

Özellikle yaşlı insanların düzenli olarak kullanması gereken melisa yağı tüketimi alzheimerdan kalp sağlığına kadar birçok etki göstermektedir. Cildiniz için güzelleştirecek bir doğal yağ arıyorsanız mutlaka melisa yağını biberiye ya da badem yağıyla birlikte denemelisiniz. Dudak kremi olarak, topuk kremi olarak bu yağı badem yağı ve zeytinyağıyla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Melisa Yağının Zihinsel Sağlığa Etkisi

Melisa yağının zihinsel sağlığa etkisi son derece büyüktür. Başta depresyon olmak üzere uykusuzluk, stres ve anksiyete gibi durumların kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Endişeli ve huzursuz insanların sık sık melisa yağından ya da çayından yararlandığını biliriz. Bunun nedeni, merkezi sinir sisteminin desteklenmesi ve beyni besleyen damarlarının açılmasıdır. Vertigo ve migren ağrılarını azaltması, motivasyonu arttırıcı özelliği ve yatıştırıcı etkisiyle sinir krizi geçirme riskini azaltır. Morali düzelterek umutlu hissetmeye yardımcı olur.

Melisa Yağının Cilde Faydaları

Bu tür etkilerin yanında cilde de çeşitli yararlar sağlamaktadır. Sivilce, siğil, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında melisa yağı kullanılabilir. Melisa yağının cilde faydaları cildin beslenip güzelleşmesinin yanı sıra, iltihapları da önlemesiyle dikkat çekmektedir. Ciltteki yaraların iyileşmesi, yıpranmış ve cansız saçları iyileştirip uzatması son derece dikkat çekicidir. Saçlardaki pul pul dökülmeyi engelleyen ve kopmaları önleyen özellikleri saç bakımı üzerinde de etki sağlar. Yağlı ciltlerin yağ dengesinin de düzenlenmesini sağlayan melisa yağı, çatlayan dudaklara sürüldüğünde iyileştirici etki gösterir.

Hamilelikte Melisa Yağı ve Melisa Çayı Kullanımı

Hamileler için melisa yağı kullanımı sakıncalı olabilir. Bilinçsiz ve hekime danışmadan bu yağın ya da çayın kullanılması sakıncalıdır. Melisa çayı stresi azalttığı ve şeker içermediği için hamileler zaman zaman kullanır. Ama herkesin bünyesi farklı olacağı için kesinlikle hamilelerin doktora danışmadan kullanmaması gerekir.

 

 

Melisa Yağının Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir