Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Mercimeğin Çeşitleri

Eylül 13, 2019 Doğal Bitkiler

Mercimek

Ülkemizde sıklıkla tercih edilen baklagil grubunda ki mercimeğin çeşitleri ve faydaları hakkında bilgi paylaşımı yapılmaktadır.

Kuru baklagiller içerisinde yer alan mercimek, insan vücudu için büyük bir fayda sağlıyor. Mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından biri haline gelen mercimeğin çorbası, köftesi ve birçok yemeği yapılıyor. Bu denli fazla tercih edilen mercimeğin neye iyi geldiği de mutlaka bilinmesi gereken konulardan birisidir. Mercimeğin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Sarı, kırmızı, yeşil gibi renklere sahip olan mercimek çeşitleri, çok sık rastlanılmaktadır. Her birinin de ayrı ayrı yararı bulunuyor. Ülkemizde aynı zamanda mercimeğin benekli olanları da görülüyor.

Her ne kadar 50’den fazla mercimek çeşitlerinin bulunuyor olduğu görülse de mutfaklarımızda en sık tercih edilenler genelde kırmızı ve yeşil mercimek oluyor. Diğer türlerine oranla yeşil mercimeğin daha çabuk dağılmayan tane tane özelliği bulunuyor. Bu yüzden dolayı yeşil mercimeğin pişirilmesinin daha kolay olduğu söylenebilir.

Normal Yeşil Mercimek ve Faydaları

Ülkemizde sık sık yetiştirilen mercimek çeşitlerinden birisi olarak yeşil mercimek ön plana çıkıyor. Bu mercimek çeşidinin en önemli özelliğinden birisi de diğerlerine oranla daha iri taneli oluşu diyebiliriz. Doğal olarak bu özelliğinden dolayı pişirilirken formu bozulmamasına neden oluyor. Pişiren kişiye de kolaylık sağladığından dolayı mutfaklarda tercih ediliyor. Eğer ki yeşil mercimeğin salatası yapılacaksa yaklaşık olarak yarım saat önceden pişirilmesi gerekir. Yemeğini yapmaya karar verdiyseniz o zaman 40 dakika gibi bir zaman gerekiyor. Yeşil mercimek faydaları, çoğu kişi tarafından merak edilen bir konu olarak ön plana çıkıyor. Çünkü sıklıkla soframızda kendisine yer bulan kuru baklagilin ne yarar sağladığı da mutlaka bilinmesi gerekiyor.

Yeşil mercimek hem vitamin hem de mineral bakımından son derece zengin özelliğe sahiptir. A, B, C,K vitaminlerini içeren özelliği sayesinde vücudun vitamin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller, metobolizmanın düzenlenmesine yardımcı olma işlevi görür. Sadece bununla sınırlı kalmayarak vücudun daha fazla zinde olmasını sağlar. Ayrıca yeşil mercimeğin içerisinde yer alan yüksek oranda ki protein sebebiyet kas yapımını kolaylaştırır.

Mini Yeşil Mercimek ve Faydaları

Le Puy adlı kasabada üretimi gerçekleşen olan mini yeşil mercimek, lezzetli olmasıyla meşhurdur diyebiliriz. Küçük taneye sahip özelliğinden dolayı salatalarda daha sık şekilde tercih edilir. Bu mercimek türünün tadı daha çok fındığı andırır. Lif deposu özelliğine sahip olduğundan dolayı doğal olarak mini yeşil mercimek faydası da bir o kadar fazladır. Diğer mercimek türlerinde ki katkıyı aynı şekilde veren özelliğe sahiptir. Fakat ülkemizde yeşil mercimeğin daha çok iri olanları tercih ediliyor.

Kırmızı Mercimek ve Faydaları

Günümüzde daha çok kullanılan mercimek türlerinden birisidir. Kırmızı mercimeğin köftesi, çorbası çok fazla yapılır. Ülkemizde yeşil mercimeğe oranla kırmızı mercimeğin daha sık şekilde kullanıldığını söylemek mümkün. Kırmızı mercimek özellikle nişasta bakımından zengindir. Çorba için tercih edilecekse yaklaşık 10 dakika kadar pişirilmesi gerekir. Sadece çorbada değil aynı zamanda salata ve köftelerde de kırmızı mercimeğin kullanıldığını görmekteyiz. Kırmızı mercimeğin diğerlerine oranla tohumları çok sert olduğundan dolayı doğal olarak pişme süresi biraz daha fazla uzun sürebiliyor. Kırmızı mercimeğin içerisinde B12, A ve D vitaminleri bulunduğundan dolayı cilde oldukça iyi gelir. Cildin yaşlanmasını önler ve antioksidan görevi görür. Aynı zamanda ciltte meydana gelen yaralara karşı da son derece iyidir. Akne ve sivilcelerinde yok olmasını sağlayan bir yararı var.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yaşlanma sorunları çok sık ortaya çıkar. Hemen herkes yaşlanma sorunlarından müzdariptir. Kırmızı mercimek faydası bakıldığı zaman yaşlanmayı geciktirici yönüyle ön plana çıkıyor diyebiliriz. Bu sayede daha genç kalmak isteyenler için bulunmaz bir nimettir.

Sarı Mercimek ve Faydaları

Mercimek türlerinden biri olan sarı mercimeğinde pek çok faydaları bulunuyor. Sarı mercimek de kırmızı mercimek gibi nişasta bakımından oldukça zengin bir özelliğe sahip. Genelde çorba ve püre yapımında daha fazla tercih edildiği görülüyor. Sarı mercimeği pişirme oranına bakıldığı zaman ise 8 dakikayı bulması yeterli olacaktır. Kan kaybı yaşayan ya da kana ihtiyacı olan kişilerin sıklıkla tercih etmesi gereken bir besindir. Çünkü sarı mercimeğin kan yapıcı bir özelliği bulunuyor. Yüksek miktarda demir içerdiğinden dolayı demir eksikliği kişiler içinde birebirdir. Düzenli şekilde sarı mercimeği tükettiğiniz zaman ise kalp krizi riskini büyük oranda azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ülkemizde şeker hastası olan kişilerin sayısı epey fazladır. Şeker hastaları için sarı mercimek oldukça iyi bir besindir. Çünkü içeriğinde ki mineraller sayesinde insülinin düşmesine yardımcı olur. Kan şeker düzeyinizi dengeleyerek daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar. İçeriğinde yer alan yüksek lif düzeyi sayesinde de kalın bağırsakların daha düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kalın ve ince bağırsak ile ilgili olarak şikayetleriniz varsa o zaman sarı mercimeği sofranızdan eksik etmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü diğer mercimek çeşitlerinde olduğu gibi sarı mercimek faydaları da bir o kadar fazla olduğu görülüyor.

Kahverengi Mercimek ve Faydaları

Şekerimsi, aromalı tat bırakıyor olmasından dolayı kahverengi mercimeği daha çok salata ve çorba için kullanmanız doğru olacaktır. Pişme sırasında çok çabuk yumuşama göstermediğinden dolayı doğal olarak aromaları içerisine daha iyi şekilde çekmeye yardımcıdır. Eğer ki salata da kullanacaksanız mercimeği 35 dakika kadar pişirmeniz önerilir. Yemeklerde kullanılacaksa o zaman pişme süresini 50 dakika da tutmanız gerekecek. Kahverengi mercimeğin içerisinde de lif oranı fazla olduğundan dolayı sağlığa oldukça iyi gelir.

Siyah Mercimek ve Faydaları

Farklı renklere sahip olan mercimek türleri ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Onlardan bir diğeri olarak ise siyah mercimek karşımıza çıkıyor. Diğer mercimek çeşitlerinde olduğu gibi siyah mercimek de insan yaşamına katkısı oldukça fazladır. Siyah mercimek diğer adıyla halk arasında kara şimşek olarak da tabir edilmektedir. Protein oranı oldukça yüksek bir besindir. Protein eksikliği olan kişiler siyah mercimeği tercih etmelidir. Aynı zamanda vegan olarak beslenen kişiler içinde bakıldığı zaman önemli bir protein kaynağı olma özelliğine sahiptir. 50 gram mercimek yaklaşık olarak 150 kalori içermektedir. Günde bir porsiyon siyah mercimek tükettiğiniz takdirde, günlük lif ihtiyacınızın %30luk kısmını tamamlamış olursunuz. Siyah mercimek faydası, oldukça çok olduğundan dolayı günlük hayatınızdan eksik etmeden tüketmeye gayret etmeniz gerekir.

Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Mercimeğin Çeşitleri Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir