Meyan Kökü Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ağustos 30, 2019 Doğal Bitkiler

Meyan Kökü ve Faydaları

İlaç sanayisinde de sık sık kullanılan meyan kökünün faydaları nelerdir merak edenler için aydınlatıcı bilgilere yer verilmiştir.

Doğamızda şifa kaynağı olarak tabir ettiğimiz pek çok bitkiler bulunuyor. Onlardan birisi olarak da meyan kökü bitkisi olduğunu söylemek mümkün. İlaç sanayisinden tutunda şerbet olarak da tüketmiş olduğumuz meyan kökünün insan yaşamına olumlu katkıları bulunuyor. Çok fazla şifa kaynağı olduğundan dolayı hatta tıbbi tedavinin ham maddesi olarak bile kullanılmaktaydı. Daha çok akarsu kenarlarında yetişen meyan kökü, toplanıp kurutulduktan sonra kullanıma hazır hale getirilmiş oluyor. Tadı, genel olarak yetiştiği toprak türüne bağlı olarak farklılık içerebiliyor. Meyan kökünün kimisi tatlı olurken kimisi de acı bir tat bırakabiliyor.

Ülkemizde ki çoğu kişi tarafından tercih edilen bu bitkinin daha çok şerbeti tercih edilmektedir. Bakıldığı zaman daha çok Osmanlı mutfağının baş taçlarından biri olma özelliğine sahiptir. Tüketen kişiye binbir derde deva verdiğinden dolayı meyan kökünü tüketmeniz konusunda tavsiyelerde bulunuluyor.

Meyan Kökü Neye İyi Geliyor?

Doğamızda yetişerek kullanılan bitkinin nelere iyi geldiği hakkında bir bilgiye sahip olunması gerekir. Son zamanda pek çok kişi de meyan kökü faydaları konusunda merak ettikleri şeyler var. Meyan kökü bitkisinin içerisinde kumarin bileşeni olduğundan dolayı doğal olarak vücutta oluşan iltihabın da atılmasına zemin hazırlamaya yardımcı oluyor. Bu sebepten dolayı bu bitkiyi kış aylarında sıklıkla kullandığınız zaman faydalarından en iyi şekilde yararlanmanız mümkün olur.

  • Kış dönemi gelip çattığında en çok yaşanan rahatsızlıklar arasında öksürme, ses kısıklığı ve balgam geliyor. Bu gibi belirtmiş olduğumuz rahatsızlıkları yaşıyor ve bir an önce sağlık yönünden toparlanmak istiyorsanız o halde meyan kökü bitkisini tercih edebilirsiniz.
  • Birden bire ortaya çıkan yüksek ateşlenme gibi sorunlarda da meyan kökü bitkisinden faydalanılıyor. Çünkü bitkinin içeriğinde yer alan bileşenler sonucunda tahriş sorunlarını hücreleri yenileyerek ortadan kaldırır.
  • Ülkemizde en sık görülen rahatsızlıklardan birisi de eklem ağrılarıdır. Meyan kökü eklem ağrıları için tedavi edici bitkilerden birisidir. Kemik ve eklemlerde meydana gelen ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Vücudunuzu dinlendirerek rahatlamasına da zemin hazırlar.
  • Ağız içinde iltihaba bağlı olarak yaralar oluşabilir. Yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesi içinde meyan kökü kaynatılarak suyu ile gargara yapılması gerekir. İltihabı sökme konusunda oldukça başarılı olduğundan dolayı idrar yolu aracılığıyla da iltihabın söktürülmesini sağlamış olur.
  • Meyan kökünün faydalarını saymakla bitiremediğimiz bir gerçektir. Çünkü bu bitkinin bir değil birden çok yararı olduğu bilinmektedir. Mide asidinin sorunsuz şekilde düzenlenmesine de yardımcı olur. Bağırsaklarda parazit varsa da parazitlerin azaltılmasına yardımcı olan etkili bir bitkidir.
  • Cildinizin deformasyon olmuş bölgeleri olabilir. Deformasyona uğrayan bölgeleri için artık ilaç kullanmanıza gerek yok. Çünkü doğal bir ilaç görevi görecek olan meyan kökü bitkisiyle hızlı şekilde tedavi etmeye başlayabilirsiniz.

Akne ve Sivilce Tedavisinde Meyan Kökü

Kadınlarda, erkeklerde en sık şekilde görülen sorunlar arasında akne ve sivilce geliyor. Aynı zamanda sivilcelerin cilt üzerinde iz bırakması da fizyolojik açıdan olduğu kadar bireyi psikolojik açıdan da etki altına almaya neden oluyor. Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınız zaman yapmanız gereken en iyi çözüm yollarından birisi de meyan kökü bitkisini kullanmanız olacak. Çünkü sivilce ve akneye karşı oldukça etkili bir bitki olduğundan dolayı son derece iyi geliyor. Aynı zamanda sedef hastalığına yakalanan kişiler içinde meyan kökü öneriliyor. Bazı uzmanlar, sedef hastalığının tedavisinde son derece etkili olduğunu vurguluyor.

Kabızlık Sorunlarına Son!

Kabızlık ile ilgili şikayetleriniz varsa meyan kökü aracılığı ile ortadan kaldırmanız mümkün olacak. Çünkü meyan kökü bitkisi nelere iyi geliyor diye bakıldığı zaman kabızlık sorunlarına da el attığı görülüyor. Kabızlık, karbonhidrat ve yağlı yiyeceklerden kaynaklı olarak ortaya çıkan sorunlardan birisidir. Kabızlığa bağlı olarak sürekli kramp ağrıları ile karşı karşıyqa kalabilirsiniz. Böyle bir kramp sorunları yaşıyor ve bir an önce çare arıyorsanız o halde yapmanız gereken ise meyan kökü bitkisinin şifalı özelliğinden faydalanmak olacak.

Antioksidan Özelliğine Sahip!

Meyan kökünün bir diğer bilinen özelliklerinden birisi de antioksidan özelliği içeriyor olmasıdır. Böylelikle karaciğerde biriken toksinlerin kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olur. Vücutta oluşabilecek yağ birikmelerininde önüne geçerek daha sağlıklı hayata adım atmanıza katkı sağlar. İnsan yaşamı için şüphesiz en çok arzu edilen durumlardan birisi de sağlıklı bir hayat sürmektir. Bazı faktörlere bağlı olarak sağlıklı bir hayat sürmek çok da mümkün olmayabiliyor. Bunu başarmanın en güzel çözüm yollarından birisi de meyan kökü bitkisinden faydalanmak olacaktır.

Kronik yorgunluk ya da stres gibi sorunlarla karşı karşıya kalan kişiler içinde mucizevi özelliğe sahiptir. Sürekli olarak stresli ve yoğun bir maraton içerisinde koşuşturmaca halindeyseniz o halde meyan kökünü tercih edebilirsiniz.

Meyan Kökü Çayının Hazırlanması

Meyan kökü bitkisini daha çok çay olarak kullanabilmekteyiz. Şerbeti de tüketilse de ağırlıklı olarak ise meyan kökü çayı yapılıyor. İlk defa meyan kökü çayı yapacak olan kişilerde doğal olarak çayı nasıl yapacaklarını merak ediyor. Meyan kökü çayı nasıl hazırlanır, ne yapılmalıdır diyenler için pratik bir tarif verebiliriz.  Yaklaşık olarak 4 bardak sıcak suyun içerisine 4 tatlı kaşığı kadar yeterli olacak  meyan kökünü koyarak güzelce karıştırmalısınız. Karıştırma işlemi bittikten sonra ise 10 dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Kaynama tamamlandıktan sonra ise bir süre demlemeye bırakmalısınız.  Kullanacağınız alana bağlı olarak hazırlamış olduğunuz meyan kökü çayını ılık ya da sıcak şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Gün içerisinde bir bardak tüketilmesi önerilir. Meyan kökü çayını aç ya da tok karnına içebilirsiniz. Burada tercih ise tamamen size kalmış olduğunu söylemek isteriz.

Meyan Kökü Zararı Var Mı? Ne Kadar Kullanılmalı?

Meyan kökü çayıyla ilgili olarak bir başka bilinmesi gereken önemli hususlardan birisi de meyan kökünün faydası kadar zarrı olup olmadığıdır. Meyan kökü kullanırken aşırı dozda alınmamasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Çünkü içeriğinde haddiden fazla çözücü olduğundan dolayı mutlaka yeterli miktarda alınması gerekir. Haddiden fazla alındığı takdirde ise yarar göreyim derken zarar görmenize neden olabilir. Fazlaca meyan kökünden faydalanılması sonucunda eklemlerde ödem oluşumuna yol açabilir. Sadece bununla sınırlı kalmayarak aynı zamanda hızlı emiliminden kaynaklı olarak potasyum kaybını da beraberinde ortaya çıkarabilir.

 

Ayrıca aşağıda meyan kökü ile ilgili diğer makelelerimiz yer almaktadır. Makeleyi okumak için linke tıklayınız.

Meyan Kökü Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir