Meyan Şerbeti Yapımı ve Faydaları

Ağustos 23, 2019 İçecekler

Meyan Kökü Şerbeti

Şifalı meyan kökü bitkisinden elde edilerek yapılan meyan şerbetininde sağlığa faydası oldukça çoktur.

Daha çok sulak ve nemli yerlerde yetişen meyan kökü bitkisinin birçok yerlerde kullanıldığı görülür. İlaç sanayisinde olduğu kadar şerbet yapımında da meyan kökü bitkisine başvurulmaktadır. Tatlandırıcı özelliği oldukça çok olduğundan dolayı şerbet yapımında ideal olduğunu söylemek mümkündür. Baklagillerden olan meyan kökü bitkisinin şerbetini evde kendiniz çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Zahmetli bir yanı çok fazla olmadığından dolayı isteyen hemen herkes şerbet yapımını deneyebilir. Bu şerbetin, özellikle yaz aylarında ve ramazan ayında ihtiyaca daha çok dönüştüğünü söylemek mümkün. Boğucu sıcak yaz aylarında serinlemek adına meyan kökü şerbetini içebilirsiniz.

Meyan Kökü Şerbetinin Faydaları Neler?

Hemen herkes tarafından sevilerek tüketilen meyan kökü şerbetinin faydaları da ne olduğu merak edilen bir konudur. Sağlık uzmanları, bağışıklık sistemini daha da güçlü hale getirdiğinden dolayı meyan kökü şerbetinin günde bir bardak kadar her gün içilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler daha kolay bir şekilde hastalığa yakalanabiliyor. Yahut daha büyük çaplı bir hastalıkla karşı karşıya kalabiliyor. Bu yüzden dolayı da en iyi çözüm yollarından birisi de meyan kökü şerbetini tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmek olacaktır. Meyan kökü şerbetinin binbir derde deva özelliği bulunduğundan dolayı doğal olarak sizlerde yaşamınızdan eksik etmeyin. Balgam sökülmesi, ses kısıklığı ya da kuru öksürük gibi bir rahatsızlıkla karşı karşıysanız o halde yapmanız gereken ise meyan kökü şerbetini kullanmak olacaktır.

Ateş düşürücü özelliğinden dolayı da hastalar için birebir olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda midede ülser ve gastirit varsa da kaybolmasına zemin hazırlar. Midenin dinlenmesini, kabızlık sorunlarının yok olmasına yardımcı olur. Meyan kökü şerbetini, bağırsaklarda oluşacak zararlı parazitlerin gitmesi içinde tüketmenizi önermekteyiz. Eğer ki sizlerde sağlığınızı düşünüyor ve bundan sonra ki süreç içerisinde kontrol altına almak istiyorsanız yapacağınız iş son derece basittir. İster başkaları tarafından hazırlanmış olan meyan kökü şerbetini kullanabilir isterseniz de evde kendiniz meyan kökü şerbetinizi hazırlayabilirsiniz.

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılıyor?

İlk defa meyan kökü şerbeti yapacak kişiler içinde nasıl yapıldığı merak konusu olmuştur. Meyan kökü şerbeti nasıl yapılır diyenler için bilgi vermek istiyoruz. Ramazan ayının olmazda olmazlardan biri haline gelen meyan şerbetini sizlerde evlerinizde çok rahat şekilde denemeye başlayabilirsiniz. Ülkemizde ilgi gören bir içecek olduğundan dolayı herkes evinde denemek isteyebiliyor.

Meyan kökü şerbetini yapmak için 1 kök meyan kökü bitkisi ve 3 litre su gerekmektedir. 3 litre yeterli olacak suyu bir tencere içerisine koymalısınız. Bir gün önceden de meyan bitkisinin kök kısımlarını beklemeye alıyoruz. Köklerin şerbet için yaklaşık olarak 1.5 saat kadar su içerisinde kalması da yeterli olacaktır. Meyan köklerini su içerisinde 1.5 saat kadar beklettikten sonra ise meyan kökü liflerini tencerenin içerisinden sıkılarak almaya başlıyoruz. Ardından bir süzgeç aracılığı ile kaba boşaltıyoruz.

Eğer ki tamamen meyan kökü şerbetini hazırlamak istiyorsanız o halde tülbentten geçirilmesi gerekecektir. Şerbeti hazırlarken özellikle dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de şerbette kesinlikle herhangi bir tortunun kalmamasıdır. Şişelere hazırlamış olduğunuz şerbeti güzelce doldurduktan sonra ise şerbetiniz hazır hale gelir. Şerbetimiz hazır hale geldikten sonra ise buzdolabına koyabilirsiniz. Bu sayede sıcak yaz günlerinde hazırlamış olduğunuz meyan şerbetinizi içime hazır hale getirmiş olursunuz. Özellikle Ramazan aylarında meyan şerbeti çok sıklıkla tercih edilen içeceklerimizden biri olma özelliğini taşıyor.

Aşağıdaki listeden meyan kökü ile ilgili diğer makalelerimize de gözatabilirsiniz.

Meyan Şerbeti Yapımı ve Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir