Meyve Kabuklarının Cildimize Faydaları Nelerdir?Nasıl Kullanırız

Ağustos 4, 2017 Meyveler

Meyveyi yedikten sonra kabuklarını atmak yerine cilt sağlığı için değerlendirebilirsiniz.Turuncu,sarı,kırmızı bir çok meyve kabukları sağlık açısından ciddi faydaları vardır.Şimdi maddeler halinde meyve cildinize faydalarına değineceğiz.Hem meyvenin faydaları ile kabuklarını da değerlendirerek ekonomik açıdan da faydalanmış olacaksınız.Ayrıca kimyasal kozmetik ürünleri yerine doğal ilacınızı kendiniz yapmış olacaksınız.

Meyve Kabuklarının Cildimize Faydaları Nelerdir?Nasıl Kullanırız

 

1: Turunçgiller ve Limon Kabuğu Sivilceleri Önler

Turunçgiller ve limon kabukları ile yüzünüzdeki aknelere elveda diyebilirsiniz.Bu meyve kabukları antibiyotiklerle hemen hemen aynı etkilere sahiptir.Propino bacterium adlı bakteri sivilcelere sebep olur. Limon ve turunçgil kabukları ile bu bakteriyi öldürebilirsiniz.Cildinize hasar veren kimyasal ilaç ve kremler yerine bu doğal tedaviyi denemenizi tavsiye ediyoruz. Sivilcelerden kurtulmanın en doğal ve pratik yolu budur.Ayrıca bu kabuklar cildin enfeksiyonlara karşı da korunmasını sağlar.

Nasıl Kullanırız?

Limon,portakal ve mandalina kabuklarını rendeleyerek sıvımsı bir yapıyı elde edin. Bu sıvıyı cildinize sürün ve 15-20 dakika bekledikten sonra yıkayın.Cildinizdeki ferahlamaya sizde şahit olacaksınız.

2: Portakal Kabuğu Ciltte Yağlanmaları Önler

Yağlı cilt sorununuz varsa portakal kabukları tam sizin içindir.Portakalda bulunan nobiletin adlı madde ciltteki ve yüzdeki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Bu sayede yağ birikmesini önler ve siyah noktaların da oluşumunu engeller.Ayrıca portakaldaki flavonoidler akne ve yağ oluşumunu ciltte birikimini engeller.

3: Portakal Kabukları Zayıflatır ve Cildi Güçlendirir

Portakalda cildin renk tonunu dengeleyen, sağlıklı ve genç görünün bir cilt için en etkili besin maddeleri bulunur.Bu bileşikler cildi güçlendirir.Özellikle selülit ve sarkmalara karşı son derece ciddi etkileri vardır.Bu gibi sorunlarda portakal kabuklarını rendeleyip cildinize sürmenizi tavsiye ediyoruz.

4: Mandalina Kabukları Kırışıklıkları Önler

Yüz sağlığı için kırışıklık önleyici kremler oldukça pahalı olabilir.Portakal kabuğundaki yüksek antioksidan içeriği sayesinde cildiniz daha sıkılaşır. Ciltteki kalojen yapıyı yani sert yapıyı parçalayan enzim olan kollajenaz enzimini mandalina kabukları azaltmaktadır.Bu sayede cildin kallojen yapısını korur ve kırışıklıkları önler.Cildinizin sıkılaşmasını istiyorsanız mandalina kabuklarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

5: Muz ve Avokado Cildi Nemlendirir

Muz ve avokado kabukları nemlendirici kremlere göre 2 kat daha hızlı nemlendirecektir.Kuru ciltler için avokado ve muz kabuklarını kuru ciltlerin üzerine sürebilirsiniz veya kabuklarını rendeleyerek cildinize krem gibi sürebilirsiniz.

Genel olarak meyveleri rendeleyip direk cildinize sürebileceğiniz gibi ilerleyen zamanlarda kullanmak için kabukları kurutun ve  güneşte iyice kurduktan sonra toz haline getirip kavanozda saklayıp ilerleyen zamanlar için de kullanabilirsiniz.

Ek olarak muz kabuklarının çiçekler ve evinizdeki bitkiler için de kullanabilirsiniz.Yine aynı şekilde rendelediğiniz muz kabuklarını evinizde çiçeklerin toprağına dökebilirsiniz. Muz kabukları bitkiler için en iyi besin kaynaklarından biridir.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Meyve Kabuklarının Cildimize Faydaları Nelerdir?Nasıl Kullanırız Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir