Meyvelerin Olgunlaşma Süreci Nelerdir?

Temmuz 5, 2019 Meyveler

 

Meyve çiçeğin dişi organının, döllenme nedeniyle farklılaşarak tohumları taşıyan organın adıdır. Olgunluk dönemi ise meyvelerin tatlarını ve aromasını ortaya çıkan zaman dilimidir. Peki, meyvelerin olgunlaşma süreci nelerdir?

Bazı meyveler olgunlaştıkları zaman daha hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Hafta ilerledikçe meyveler olgunlaşmaya devam edebilir. Bu dönem içerisinde meyvelerin renkleri ya da sertlikleri değişebilirler. Meyveler bazı zamanlarda dallarının üzerinde ve bazı zamanlarda toplandıktan sonra olgunlaşma sürecine tabi tutulabilir. İnsanlar olgunlaşma döneminde ortaya çıkan bu fiziksel değişikliklerin de besin içeriğini etkileyip etkilemediğini merak ediyor. Pomoloji meyve yetiştiriciliğinin bilimsel adıdır. Yetiştirici hasat periyodunu doğru şekilde zamanlayarak olgunlaşma süresini ayarlar. Her meyvenin kendine has bir olgunlaşma dönemi bulunur.

Meyveleri Olgunlaşmaya İten Nedir?

Meyveler neden olgunlaşır? Meyve bitkinin tohumları için koruyucu görevi görür. Meyve döllenmede kullanılır. Bir bitkinin erkek bölümünden polen alınır ve bitkinin dişi kısmına getirilir. Bu işlem sorması döllenme oluşur ve çiçekler düşmeye başlar. Döllenme ilerledikçe korunmaları gereken bitki tohumları ortaya çıkar. Tohumların etrafında gelişen meyve koruma sağlamasının yanında tohumların büyümesi için dağıtım aracı olarak göre v alır. Gübreleme işlemi yaparsanız tohumların etrafında bir meyve ortaya çıkacaktır. Meyvelerin olgunlaşma süreci, savunma ve büyüme görevini bir arada tutar. Bitki tam olarak olgunlaşmamışsa olduğunda, ekşi bir tat bırakabilir. Hayvanlar bu tür meyveleri tüketmek istemez. Meyve olgunlaşma dönemine girdiğinde meyve daha tatlı, daha renkli ve ilgi çekici bir hale gelir. Hayvanlar, bu tatlı, meyveyi yediklerinde tohumlar sindirim kanallarından geçtikten veya yere düşer. Böylece tohumlar ortaya çıkar ve yeni bir bitkiye dönüşür.

Meyve Olgunlaşınca Ne Oluyor?

Bitkilerin gelişmesi için toprağın zengin olması gerekir. Gerekli şartlar sağlandığı zaman meyve büyümeye devam edecektir. Meyve bu dönemde depolama hücreleri genişleterek şeker, vitamin ve minerallerle dolar. Dış kabukları ise yeşil, kırmızı, turuncu ya da sarı gibi renklere dönüşür. Meyvelerin olgunlaşma sırasında nişasta ve asit içerikleri düşer, şeker içeriği yükselir. Olgunlaşmamış meyvelerle ilişkili ekli tatlar ortadan kalkar. Asit ve protein değişim gösterdikçe tat gelişir ve meyvenin dokusu yumuşar. Bütün bu işlemler tamamlanınca meyveler yemeye hazır duruma gelir.

Olgunlaşma işlemi genellikle meyvenin yenilmeye hazır olduğunu ifade eder. Bu önemde renk, sertlik ve tatlılık oranları değişir. Acı ya da yenilemeyecek durumda bulunan meyveler yüksek nişastaya sahipti.  Fakat meyveler olgunlaşınca bu nişasta molekülleri şekere dönüşür.

Olgun ve Ham Meyvenin Farkı Nedir?

Erken olgunlaşma döneminde meyve, alkaloit ve tanen bileşiklerini sentezlemeye başlar. Alkaloitler yutulduğunda toksik etki bırakabilir. Taninler ise enfeksiyonlarla savaşır ve meyvelerin acı ve buruk tat almasına neden olur. Olgunlaşma döneminde ortaya çıkan bu adaptasyon süreci bitkilerin tohumlarını taşıtması için son derece önemlidir.

Meyve Toplandıktan Sonra Olgunlaşır Mı?

Bazı meyveler hasat edildikten sonra bile olgunlaşmaya devam eder. Kayısı, avokado, armut, şeftali, hurma ve domates gibi bu meyveler bu bölümde bulunur. İklimlendirici meyveler adıyla bilinen bu ürünlerin gelişimlerinde kritik bir süre bulunur. Klimakterik grupta yer alan meyveler ürettiği etileni koruyabilir ve ilave etileni ortamdan emebilir. Etilen, bitkilerde yaşlanmaya neden olan bir hidrokarbondur.

Meyvelerin olgunlaşma süreci kendine özgüdür. Bazı meyveler sadece dalında olgunlaşırken bazıları koparıldıktan sonra da olgunlaşmaya devam eder. Klimakterik toplanan meyvelerin olgunlaşmaya devam etme işlemidir. Bu tür meyveler olgunluk seviyesine yüksekliğinde toplanmalı ve hemen tüketilmelidir. Aksi durumda bozulurlar. Soğuk depo alanları bu dönemi önlemek için yaygın şekilde kullanılır

 

Meyvelerin Olgunlaşma Süreci Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir