Mezda Sakızının Faydaları

Şubat 2, 2018 Gıdalar

Mezda Sakızının Faydaları Nelerdir

Köknar bitkisinden elde edilen reçineye mezda sakızı denir. Köknar bitkisi yaz ya da kış fark etmeden hiçbir şekilde yapraklarını dökmez. Bu bitki iğne yapraklı bir bitkidir. Bu iğne yapraklı bitkinin kendine ait bir kokusu vardır. Bu koku ve görüntüsü nedeni ile de çamgiller bitki familyasının diğer üyelerinden hemen ayrılabilir.

Köknar ağacının kozaklarının dökülmesi ile birlikte mezda sakızı da elde edilmeye başlar. Kozalaklar ağaç dallarına dik olacak şekilde bulunur. Ayrıca sonbahar aylarında da kozalaklar dökülmeye başlar.

Mezda Sakızının Önemi

Mezda sakızının satışının yapıldığı siteye göre; bu reçine pek çok hastalığa yarar sağlar. Bu nedenle de oldukça değerlidir. Ülkemizde de köknar ağacı bulunur. Bu da mezda sakızına ulaşmayı kolay hale getirir. Ülkemizde özellikle Güney Anadolu topraklarında bu bitkiye rastlamak mümkündür. Ayrıca Ege Bölgesinde ve Akdeniz Bölgesinde de köknar bitkisi ile sıkça karşılaşılır.

Mezda sakızının iddia edilenlere göre öncelikle iltihapları ortadan kaldırmada önemli bir etkisi bulunur. Bu nedenle de oldukça uzun zamandır köknar ağacının bulunduğu bölgedeki insanlar tarafından bu özelliği kullanılır. Yine Mezda sakızının satışını yapan site, bu reçinenin iltihapları ortadan kaldırmadaki etkisinin uzmanlar tarafında da kanıtlandığını belirtir. Mezda sakızının önemi bu sayede kendini göstermiş olur. Böylece mezda sakızının kullanımı artık tüm ülkede etkili olmaya başlar.

Mezda Sakızının Kullanımı

Köknar ağacının reçinesi olan mezda sakızının birden fazla kullanımı mevcuttur. Bu sayede farklı kullanım alanları ile birbirinden farklı yararlarına kişiler ulaşır. Mezda sakızının satışını gerçekleştiren yerler her kullanım türünün mezda sakızının farklı faydasını ortaya çıkardığını ifade eder.

Mezda sakızı öncelikle tütsü olarak kullanılır. Çünkü köknar ağacının kendine has bir kokusu bulunur. Mezda ağacının tütsü haline getirilmesi ile birlikte de bu koku tüm alana egemen olur. Böylece köknar bitkisinin sakinleştirici etkisine de ulaşılır. Nefes alma problemi yaşayanlar için de; mezda sakızı tütsünün iyi geldiği belirtilir.

Mezda sakızını direkt ilaç gibi de kullanmak olanaklıdır. Tüm faydalarına ulaşmak için; ilaç büyüklüğündeki parçayı bir bardak su ile tüketebilirsiniz. İlk önce mezda sakızından bir miktar koparmak gerekir. Burada önemli olan koparılan mezda sakızının fazla büyük olmamasıdır. Yutulabilecek özelikle olması gerekir. Daha sonra aynı bir ilaç içer gibi mezda sakızının parçası su ile yutulur. Mezda satışının gerçekleştirildiği yerler, bu şekilde düzenli tüketmenin pek çok sağlık sorununa iyi geldiğini iddia eder. Bu iddiaları nedeni ile de gün geçtikçe mezda sakızının kullanımı yaygınlık kazanır.

Bal ile tüketmek de mezda sakızının kullanımı arasında yer alır. Küçük parçalar halinde koparılarak ezilen mezda sakızı, bu şekilde iyice öğütülür. Öğütülen bu parçaları bal ile karıştırarak mezda sakızının etkisinin arttırılacağı ifade edilir. Bu sayede mezda sakızının faydaları arasına balın yararlı etkisi de eklenir. Düzenli olarak her sabah bir kaşık bal ve mezda sakızı tüketmek, insanların gün içerisinde daha enerjik olmasına da olanak sağlar.

Mezda sakızının iltihaplı olan yaraları, iltihaptan arındırdığı iddia edilir. Bu nedenle de direkt yaranın üzerine merhem gibi de uygulanır. Mezda sakızının satışının gerçekleştirildiği resmi sitenin iddialarına göre; direkt merhem gibi uygulamak, yaranın kısa sürede iyileşmesine yardım eder.

Mezda Sakızının Faydaları ve Yararları

Mezda sakızının pek çok sağlık sorunlarına yarar sağladığı, teoriler arasındadır. Bu açıklamalara göre akciğerlerde su toplanması sorunundan böbrek iltihabına, cilt problemlerinden kanserli hücreler ile savaşmaya kadar pek çok sorunua destek olabilir.

Mezda Sakızı Çıbanların Tedavisinde Kullanılır

Çıbanlar ciltte buluna iltihaplı yaralardır. Çıbanlarda bulunan iltihaplar kimi zaman oldukça ciddi sorunlara da neden olabilir. Bu nedenle de insanlar çıban içerisinde bulunan iltihabın ortaya çıkmasını sağlayarak; iltihabı yok etmeye çalışır. Ancak bu işlemin en etkili yöntem ile yapılması gerekir. Aksi takdirde iltihabın yayılarak; başka bölgelere de sıçraması ortaya çıkabilir. Buda mezda sakızının faydaları ve dikkat edilmesi gereken konu olarak görülebilir.

Mezda sakızı, iyi bir şekilde öğüterek merhem haline getirilir. Daha sonra ise çıbanlı olan bölgeye düzenli olarak sürülür. Mezda sakızının mikrop öldürücü özelliği bulunur. Bu nedenle de çıbanın içerisinde bulunan iltihabı dışarı çıkarak, iltihabın ortadan kalkmasını sağlar.

Mezda Sakızı Solunum Yolu Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Mezda satışı yapan sitelerin iddialarına göre solunum problemleri karşısında mezda sakızı etkili bir ilaç özelliği gösterir. Akciğerlerin su toplaması insanların rahat bir şekilde nefes almasına engel olur. Bu durumda da kişiler hayat standartlarını düşürür. Bu şekilde problem yaşayan kimseler, bir an önce tedavi olarak solunum yolu sıkıntısından kurtulmak ister. Solunum yolu tedavisi, Mezda sakızının faydaları arasında yer alır.

Mezda sakızının solunum yolu sorunlarına iyi gelmesi için öncelikle şeker ile kaynatılması gerekir. Su ve şeker eklenerek, şurup kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Daha sonra oluşan karışım her gün düzenli olarak içilir. Mezda sakızını bu şekilde tüketmek solunum yolu problemleri yaşayanların bundan kurtulmasını sağlar.

Solunum yolu sıkıntısı; astım, bronşit ya da nefes darlığı gibi hastalıklara sahip kişilerde de görülür. Bu rahatsızlıklar nedeni ile nefes alıp vermede sıkıntı yaşayan kişiler de mezda sakızı ve şekeri kaynatarak tüketebilirler. Ayrıca mezda satışını gerçekleştiren siteye göre; mezda sakızını tütsü haline getirmek de nefes sıkıntısının tedavisi karşısında etkin bir rol oynar. Mezda sakızı satışı yapan sitelere göre; mezda sakızını tütsü haline getirip odanın içerisinde yakabilirsiniz. Mezda sakızından çıkan dumanlar sayesinde kişilerin nefes alması da kolay hale gelir.

Mezda Sakızı Sivilceleri Ortadan Kaldırmak İçin Kullanılır

Ciltte oluşan sivilceler, insanların en istemediği görüntüyü oluşturur. Bu nedenle de kişiler biran önce bu sivilcelerden kurtulmak ister. Sivilcelerden kurtulmanın en doğal hali olarak kişilere mezda sakızını kullanması önerilir. Mezda sakızının satıldığı internet siteleri, reçinenin sivilceleri ve diğer cilt lekelerini ortadan kaldırmada oldukça işe yarar olduğunu belirtir. Bunun için iyice ezilen mezda sakızı bir miktar suyun içerisinde beklemeye bırakılır. Daha sonra her akşam bu su ile yüz yıkanır.  Mezda sakızının faydaları arasında düzenli kullanım sonunda yüzde ya da vücudun diğer bölgelerinde oluşan sivilcelerin ortadan kalktığı iddia edilir.

Mezda Sakızı Uyku Düzeninin Oluşmasında Etki Sağlar

Yetkili internet sitelerine göre; mezda sakızının yararları arasında sinirleri yumuşatma ve uyku düzeni sağlama da bulunur. Tütsü olarak hazırlanan mezda sakızını uyumadan önce yaktığınızda rahat bir uykuyu elde etme olanağına da sahip olursunuz.

Mezda Sakızının Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir